NŞA Saner ikinci turda yok

Yayın Tarihi: 22/09/21 08:58
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

UBP Kurultayı’na 37 gün kaldı. Hâlâ çok hararetli bir ortam yok. Adaylar belli ancak öyle Ahmet Kaşif-İrsen Küçük kavgası gibi bir hava oluşmadı Allah’tan.

UBP’lilerin büyük kısmı sessiz ama kendi aralarında renklerini belli ediyorlar.

Bir de Faiz’ciler ve Hasan’cılar var ki, sahada ciddi ciddi çalışıyorlar.

Ersan Saner ekibi ise daha resmi ve Ersan Saner’ci olmaktan öte ‘Başbakancı’ olarak faaliyet gösteriyorlar.

Ersan Saner siyasette olduğu bir dönemde sadece kendine bağlı bir ekip oluşturamadı. Ya da tarzı gereği oluşturmadı. Hiçbir zaman Ersancılar, ya da "Ersan'ın adamı" diye bir mevhum olmadı.

Saner’in bölgesindeki milletvekili seçilme seçilmeme rekabeti Saner’in daha bireysel bir siyasetçi olduğunu bize gösterdi. Tabi Başbakanlık Saner’e bir güç kattı.

Hasan Taçoy, Derviş Eroğlu öğretisi ile yetiştiği için sadakat ve sadık kişiler ekibinin önemini biliyor. O nedenle Taçoy’cu bir ekip hep oldu. Taçoy’u her seçim milletvekili yapan bu ekip, ne hikmetse Hasan Beyi kaç denemede Genel Başkan yapamadı. Bu sefer durum değişik olur mu, göreceğiz.

Faiz Sucuoğlu aslında bir önceki normal kurultayı kazanan kişidir. Taçoy gibi o da önemli sayıda kişiyi barındıran bir Faiz’ci ordusu oluşturmuş durumda. UBP’linin güçlüden yana hareket etme eğilimi buna katkıda bulundu elbette.

Anketlere pek inanmam, hele hele dar kitlelerin eğilimini ölçmek için yapıldığını iddia edenlere. Ancak sahadaki izlenimlerle birleşince ve onların sahaya etkisi de eklenince bir fikir oluşabiliyor.

Benim gördüğüm UBP’de Genel Başkanlık yarışı Faiz Sucuoğlu ile Hasan Taçoy arasında geçecek. Ersan Saner’in normal şartlarda ikinci tura kalma şansı yok gibi.

Yok gibi diyorum. Çünkü, artık KKTC seçimleri, UBP Kurultaylarına etki eden başka unsurlar da var.

Saner ve ekibi, pandemiyi bahane ederek, daha dar bölgeli ve kontrol edilebilir bir ortamda Kurultay seçimi yapmaya çalıştılar ancak bu konuda büyük bir yenilgi ile tanıştı ve 6 bölgeden 2 bölgeye, sonra da eskisi gibi tek bölgeye döndü iş. Yani birileri müdahil bile olsa, bu müdahil olma durumlarını kontrol etme ya da sözlerinin dinlenip dinlenmediğini anlama şansları pek yok. Bir tercih oluşacaksa da telkin ve çalışma ile olabilecek ancak sanırım tren Saner için kaçmış durumda.

Ha Kurultay olur, Faiz Sucuoğlu ile Hasan Taçoy ikinci tura kalırsa ve birileri iki adayın yeniden çekilmesini talep ederse, bu sefer artık UBP diye bir partiden söz etmek pek mümkün olmayacak.

Tespitimi tekrar edeyim ve burada bırakayım.

İki turlu olması muhtemel UBP Kurultayında Faiz Sucuoğlu ile Hasan Taçoy ikinci tura kalacak. Ersan Bey bana göre ikinci turda yok.

Eskiden kalma kimya bilgimden bir terminoloji ile bu duruma daha da netlik getireyim. Pozitif bilimlerde deneysel bir tespit yapıldığında, tespitin önüne 'NŞA' diye bir ifade kullanılır.

NŞA, 'Normal Şartlar Altında' anlamında gelir. Yani hava basıncı, nem vs gibi dış etkenler doğal ise bu tespitin geçerli olduğunu anlatmaya yarar.

O nedenle düzeltiyorum.

NŞA Ersan Saner ikinci turda yok.  

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları