Belgrano, Thatcher ve bizim sosyal medya manyakları

Yayın Tarihi: 06/05/22 15:50
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Arjantin, Falkland Adaları’nı işgal edip İngiltere’nin kendisine savaş ilanı sırasında tam 9 yaşındaydım. Hatırlayabildiğim ilk savaştır.

Londra’da büyüyen bir çocuk olarak, televizyon ekranlarına kilitlenen büyüklerin izledikleri ve eve gelen gazetelerden anladığım kadarıyla çocuk aklımda kalıp ve beni etkileyen yaralı askerlerin tahliyesi görüntüleri, Başbakan Margaret Thatcher’in açıklamaları ve Prens Andrew’nun bizzat savaşa katılmış olmasıydı.

O günlerde elbette bilmediğim ancak medyadaki akademik çalışmalarım sırasında okuduğum bir şey var ki bugünlerde yaşadıklarımıza karşın, bazı insanların bazı reaksiyonlarını görünce aklıma geldi.

İngiltere’nin egemen toprağı olan Falkland Adaları’nı Arjantin işgal edince ve savaş patlak verince İngiltere adalar etrafında 200 deniz millik bir seyre yasak bölge ilan etti. Şimdilerde duyuyoruz ya uçuşa yasak bölge var ya. Onun denizde olanından. Bu uçuşa ya da seyre yasak bölgelere kim girerse girsin vurulup düşürülecek ya da deniz söz konusu olduğunda batırılacak demektir.

O günlerde Arjantin’in Savaş Gemisi Belgrano bölgede seyir halindeyken, İngiliz denizaltısı tarafından torpidolanıp batırılır.

Tartışma başlar.

Belgrano denizin dibini boyladı, 300’ün üzerinde asker de hayatını kaybetti ancak Belgrano, İngilizler tarafından ilan edilen 200 millik sınırın dışında olduğu tespit edildi.

Başbakan Margaret Thatcher ilan edilen bölgeyi ihlal ettiğini savunsa da İngiliz devlet televizyonu BBC haberinde, Arjantin savaş gemisi Blegrano’nun 200 deniz mili olarak ilan edilen bölgenin dışında olduğu haberini yayınladı.

Thatcher ateş püskürüyordu.

Hemen bir açıklama yaparak, Kraliçe Elizabeth’in hükümeti ve Kraliyet Ordusu olarak Kraliçe kendilerine verdiği emri yerine getirerek Büyük Britanya’nın toprak bütünlüğünü korumak için çabalarken, devletin televizyonu BBC’nin kendilerine yalancı dediğini ve Kraliçe’nin emrini yerine getirmek konusunda onlara engel teşkil ettiğini söyledi.

BBC Yönetim Kurulu hemen bir açıklama ile Demir Leydi’ye yanıt verdi.

Sayın Başbakan, Kraliçemizden aldığınız emri biliyoruz. Orada bir sorun yok. Bu savaş elbet bir gün bitecek. Kimin doğru yapıp kimin yanlış yaptığı tarih sayfalarındaki yerini alacak. Bizim Kraliçemizden aldığımız emir, haberleri olduğu gibi vermek, yalan bildirmemek, yanlışı yapan kim olursa olsun onu deşifre etmek ve gelecek nesillere doğru habercilik yapan bir yayın kuruluşu bırakmaktır. Biz BBC olarak tarihte anılırken doğruları bildiren bir haber kuruluşu olarak anılacağız.

Günümüzde yaşananlara gelecek olursak... Artık sadece bir devlet televizyonu ya da devletin farklı yöntemlerle kontrol ettiği bir medya yok. Sosyal medya üzerinden herkesin kafasına göre bir şeyler karalayıp, bir şeyler mırıldandığı bir ortam var.

Bugünler geçecek. Ama herkesin bugünlerde ne yazdığı ne söylediği, nasıl davrandığı ve nasıl pozisyon aldığı, gerçek zamanlı olarak tarihe not düşülüyor.

Bundan yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda kendimizden utanmamamız için bugünlerde yazdıklarımıza, söylediklerimize ve aldığımız pozisyona dikkat etmekte yarar var.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları