Hayatımın en dolu basın toplantısı

Yayın Tarihi: 13/10/22 12:35
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

30 küsur yıldır gazeteciyim. Bilmem kaç bin basın toplantısına katıldım. Bugün katıldığım bir basın toplantısından aldığım keyfi hiçbirinden almadım desem asla yalan olmaz.

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği’nin daveti sonra da ısrarlı hatırlatmaları sonrasında Eziç’e doğru giderken, kafamdaki imaj ile karşılaştığım manzara arasındaki fark, Amerika’daki Grand Kanyon’u yanında ‘argaci’ gibi bırakır.

Bir grup boyalı ve kuaförlü kadın, çay partilerinden elde ettikleri birkaç kuruşa kendileri de katkı koyarak bir yere yaptıkları bağışı açıklayacaklarını düşünerek gittiğim toplantından, keşke bize bu sunumu yapan kadınlar, olduğu gibi Bakanlar Kurulu’nu oluştursa da memleket güllük gülistanlık olsa fikri ile ayrıldım.

Artık tecrübeliyiz ya basın toplantılarında not almıyoruz. Laf kalabalığı arasında en fazla bir önemli konu çıkacağından akılda da tutabilirim diye not almaktan uzun süre önce vazgeçmiştim.

Dernek Başkanı İçim Çağıner Kavuklu’nun anlattıkları not alabilmek için kendimi paraladım resmen.

Şu proje bu proje, ha şu projeden de bahsedeyim, bunu da anlatayım derken, 09.30’da başlayan basın toplantısı iki saat sürdü. İşin güzel tarafı laf kalabalığı yok. Yapılan işler var. Hem de muhteşem işler.

Cek cak yok. Oldu bitti yaptık başardık ve şuna da başladık var.

Tarihler rakamlar, dokunulan ve ekonomiye kazandırılan kadınlar. Yetiştirilmeye çalışan ve hayali memur olmak değil iş kadını olacak olan genç kadınlar.

Akademi kurmuşlar yahu. Var mı ötesi.

Yıkık binaları alıp tamir edip, girişimcilik okulu, tarım okul yapmak, kırsaldaki kadınlara dikişi makineleri hibe edip, dikiş eğitimi vermek sonra da kumaşı sağlayıp diktikleri masa örtüsü çarşaf gibi, normalde ithal edilen malzemeleri ürettirip otellere onların adına satmak gibi muhteşem ve hayata geçmiş çalışan projeleri var.

Türkiye’de Kıbrıs Türk Girişimci kadını anlatıp oradan seslerini her ilde duyurmayı bırakın, siyasilerin yapamadığını yaparak 23 Kasım’da Bakü’de toplanacak muadili bir kongreye davet alıp, Kıbrıs Türk Girişimci Kadını, Türk Dünyası ile kaynaştırmak var işlerin arasında.

Kooperatif oluşturmuşlar, kadınların ürettiklerini onların adına satıp, kadınların ceplerine para koyuyorlar.

Görevi icraat olan hükümetlerin ilk 100 gün ya da yıldönümü basın toplantılarında bile bulunmayan icraat zenginliğini 18 aydır faaliyette olan bir kadın derneği basın toplantısında görmenin şaşkınlığı ve mutluluğu içerisindeyim resmen.

Siyaset Akademi hedefleri var. Siyasetteki kadın sayısını arttırmak için. ‘Kadın kadının kurdu’ ya bizim memlekette. Onu değiştirmek istiyorlar. İyi de ederler.

Gelecek yıl yetişkin olacak olan bir kız çocuğu babası olduğum için mi hassasiyet gösteriyorum diye kendimi dürttüm ama değilmiş. Her halta muhalif olan kardeşim Cenk Mutluyakalı solumda, sağımda da duayyen Hasan Hastürer’in de bu toplantıdan ciddi şekilde etkilendiğini basın toplantısı fısıldaşmalarımızda net bir şekilde anladım.

Toplantının sonunda ünlü Kıbrıslı Türk Modacı Raşit Bağzıbağlı katıldı. Dernek için tasarladığı Tshirt, ile içinde bulunduğumuz Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nda bunların satışından elde edilecek gelirle özellikle kırsalda tarama yapmayı planlıyorlar. Biz de aldık. Siz de alın. Yüzlercesi binlercesi satılsın.

Dedim ya not almayı elimin hızı yetmedi.

Daha nice yapılan ve yapılmakta olan proje anlattılar. Tümünü sosyal medya hesaplarından ve web sitelerinden güncel olarak takip edebileceğimiz söylendi.

Yüzüme bir gülümseme, yüreğime bu ülke adına tükenmekte olan umuda bir can suyu veren, İçim Çağıner Kavuklu, Özlem Özbekoğlu, Berrin Avunduk, Didem Kaner, Özlem Ratip, Ziynet Şah, Sinem Ahmet Raşit, Pınar Başman ve Şehnaz Çehreli’ye ve GİKAD üyelerine 1 milyon teşekkür.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları