Üstel Muhammed Atta gibi

Yayın Tarihi: 18/11/22 08:30
okuma süresi: 4 dak.

UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, 11 Eylül intihar saldırılarının birinin faili Mısırlı Muhhamed Atta gibi kendi kendine bir intihar saldırısı düzenledi. Pimi çekti ve patlamalar dizisi başladı.

Şimdi patlama dediğiniz şey İngilizce’de çok güzel tarif ediliyor.

Explosion ifadesi ‘ex’ ekiyle dışa doğru bir patlama olacağını işaret eder. Aynı şekilde Export kelimesinin yurtdışına gönderilen mal ve hizmet, yani ihracat gibi.

Bir de implosion diye bir patlama var. ‘im’ eki içe dönük bir patlama olduğunu anlatır. Yine aynı şekilde İmport, yani ithalat kelimesine olduğu gibi.

Ünal Üstel, korku salmak ve parti disiplini sağlamak için bir pim çekti. Onu attı, onu görevden aldı, diğerini disipline sevk etti; birilerini küstürdü, rezil etmeye çalıştı, ekmeğiyle oynadığı bile var.

Yani intihar bombacısı gibi üzerinde giydiği paltoyu aralayarak içinden giydiği bombalı yeleği tehdit ve güç unsuru gibi gösterip, insanları hizaya getirmeye çalışmak yerine, doğrudan pimi çekti ve yeleği patlattı.

Ulusal Birlik Partisi’ni biraz tanıyorum. Kanımca Ünal Üstel daha iyi tanır. Ya da tanıyor olması lazımdı.

Bu tür disipline etme çalışmaları hiçbir zaman işe yaramadı.

Hele hele, bir kişiyi içlerinden seçip sallandırmak yerine, bir grup insanı sallandırmaya çalışmak çok akıllıca bir iş olmaz. O gruptaki insanların da seçilmiş insanlar ve birer kitleyi temsil ettikleri düşünülürse, seçime kısa bir süre kala, onları yalnızlaştırmak yerine, kitleleri ile birlikte ona karşı duracak bir büyük cephe yaratmış oldu. Onlar bu küçücük ülkede birbirlerini bulur, birbirlerinden güç alır ve çok kısa bir süre içerisinde başınıza olmadık çoraplar örerler. UBP tarihi bunlarla dolu. Özellikle yakın tarihi.

Bu oluşacak cephedeki insanlar, belki de sosyal medyada Ünal Üstel ve UBP’ye karşı bir tavır içerisine girip bir ‘explosion’ yaratmayacaklar, ancak özellikle yerel seçim sathı mahallinde iç dönük patlamalarla intikam alacaklarından emin olabilirsiniz.

Ünal bey, etkisi altında kaldıklarından olsa gerek, kendini Türkiye’de sandı bir an için.

Orada insan malzemesi bol, Örgüt Başkanı, İl Başkanı, hatta vekil Bakan bile harcasanız yerine geçecek bir ton insan var. Halbuki minicik Kuzey Kıbrıs’ta insan malzemesi sayıca az, hele hele UBP’nin gençleşmeyen kadroları içerisinden bölgesinde parti ile özdeşleşmiş ancak sizinle fikirleri uyuşmamış kişileri kapı dışarı ettiğinizde, yerine geçecek ve özellikle aynı etkiyi yaratacak kişileri koymak zor hatta imkansız olacak.

Bir başka unsur, Türkiye’deki mevcut siyasete bakarak, kopya bir hamle yapıyorsa Ünal bey, o da büyük hata. Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’yi kuran ve noktaya getiren adamdır. Halbuki Ünal Üstel UBP’de öyle bir konumu yok.

Ne partinin kurucusudur, ne de vazgeçilmezi. Fırsat kollayan ve koltuğunu altında çekme potansiyeli olan en az 5 kişi sayabilirim. Dolayısıyla da öyle ‘seni attım, seni astım ya da kestim ile olmayacak gibi duruyor.

Kısacası, Muhammed Atta, uçakla ikiz kulelere daldığında, amacı Amerika Birleşik Devletleri’ni hizaya getirmekti. Amacına ulaşamadığı gibi, patlamalar ve enkazın içinde parçasını bile bulamadılar.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları