Sivil plakalı kırmızı plakalar

Yayın Tarihi: 03/01/23 11:42
okuma süresi: 4 dak.

Makam arabası mevhumuna karşı değilim. Eğer devletsek ve bu devletin tabası insanlar bazı kişileri bazı işleri yapmak için seçmişse, onlar her an makamlarında olmaları lazım. Makam odası, makam arabası, makam koltuğu gibi kavramlar olması gerekenlerdir. Makamları işgal edenlerin şahsı için değil bunlar, makamlarda görev yapanlar içindir.

Misal Başbakan, uyurken de Başbakandır, eğlenirken de. Hatta ailesi ile tatildeyken de başbakandır, birisinin düğününde de.

Örnek olarak başbakanı verdim ama bu eleştirim doğrudan Başbakanı hedef alan bir eleştiri değil. Genel bir eleştiridir.

Bu makam arabaları ile ilgili tartışmalar hep vardı.

‘Gara Mercedesler’ diye yola çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi, rengi beyaz yaptı ve Mercedes dışında bir marka seçti.

Bir iki yılda arabaların tümü haşat oldu. Ya da bizim ifadeyle veran oldular. Söz konusu şirkete ödenen servis paraları ile arabalar birer ikişer kez daha satın alındı. Şimdi o beyaz makam arabalarını hurdada bile bulamazsınız.

Neyse devran döndü, hep döner ve yeniden siyah Mercedes dönemine geri gelindi.

Ama şimdilerde başka bir mesele var.

Makam arabasının arka koltuğuna geçen şoförüne 'kırmızı plakayı çıkart, sivil plaka tak’ talimatını veriyor.

‘Düğüne 00 bilmem kaç kırmızı plaka ile gitti’ gibi saçma sapan haberler ve sapma sapan eleştiriler nedeniyle makam sahipleri şimdilerde, aynı parçaların üzerine takılmış sivil plakalarla diledikleri yere gidiyorlar.

Gitsinler. Dedim ya, makamdakiler düğünde de uykuda da hatta tatilde de o makamdadırlar. Makam arabasının arka koltuğunda oturacaklar, evrak okuyacaklar, telefon edecekler, talimat verecekler. Kısacası talimat çalışacaklar.

Peki bu sivil plaka takma modası neyin nesidir?

Halkla alay etmek değil de nedir.

Devletin aracını, devletin şoförü kullanacak, deposunda devletin yakıtı olacak, makam sahibi arka koltuğunda oturacak ve plaka sivil olacak.

Herkes sizi kendi aracınız ile dolaştığınızı düşündüğünü mü sanıyorsunuz bunu yaparken?

Değil elbette.

Zaten makam sahiplerinin kendi araçları ile kendilerini kullanarak bir yerden bir yere gitmesine de karşıyım. Ben bakan maaşı alan şoför istemiyorum ki. Devlet bunun için birilerine ayrıca para ödüyor. 

Ayrıca burası küçük yer artık, 00 bilmem kaç plakasının PR bilmem kaç olduğunu artık herkes biliyor.

Devleti savunan bir parti ya da koalisyon, devletin sembollerini bu kadar anlamsızca ve herhangi bir amaca hizmet etmeyecek bir şekilde bagajlara kapatmasını anlamıyorum.

Araç devletin, makam devletin, şoför devletin, yakıt devletin ama plaka devletin bir makamını temsil eden plaka değil. Aferin kırmızı plaka ile dolaşmıyorlar.    

Halkı değil sadece kendinizi kandırıyorsunuz.

Bu yazıyı okur okumaz, şoförünüzü çağırın. ‘Tak oğlum şu kırmızı plakayı arabaya’ diye talimat verin.

Eminim yasalarımızda resmi plakalarla ilgili bir madde vardır ve eminim ki makam aracınıza sivil plaka takarken kanunu da çiğniyorsunuzdur.

Halkın zekasıyla da alay etmekten vazgeçin.

Yoksa hangi sivil plakanın hangi bakana ait olduğunu yazmak zorunda kalacağız. Hoş olmayacak.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları