Bizim şeyhin uçuş ekibi

Yayın Tarihi: 05/01/23 08:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Şeyh uçmaz müritlileri uçurur diye bir laf vardır. Şeyhin mucizelere kadir olduğu, uyumadığı, yemek yemediği, her söylediğini doğru çıktığı ve sınırsız bir bilgi derinliğine sahip olduğu düşünülür.

Aslında birtakım özellikleri olmasına karşın şeyh de bir insandır ancak müritleri onun yanında durarak, hem onunla ilgili olumlu ve fantastik söylentiler yayarlar hem de şeyhin asla mahcup olmaması için ellerinden geleni yaparlar. Şeyhin namının olumlu anlamda yürümesi için kendilerini feda ederler. Asla bir müritten şeyhi ile ilgili olumsuz bir söz de duyamazsın. Bu müritler, ‘Bizim şeyh istesin uçar’ dedikçe, insanlar da falan şeyhin uçabildiğine olan inancı bile artar.

Bizim şeyhin müritleri, müritten başka her şeye benziyor.

Şeyhlerini uçurmayı bırak, uçmak isteyen şeyhlerinin sürekli kafa üstü çakılmasına neden oluyorlar.

Müritlerle bir araya geldiğinizde ve şeyhle ilgili olumsuz bir şey söylediğinizde, sizden fazla şikayet etmeye başlarlar ve şeyhlerini yerden yere vururlar.

Ha sosyal medyada ya da medyada şeyhleri ile ilgili olumsuz bir bilgi yayıldığında ise şeyhe şirin görünmek ve diğer müritlerden şeyhin gözünde bir adım ileriye çıkmak için, bir akşam önce birlikte eleştirdikleri şeyhlerini cansiperane bir şekilde savunmaya başlarlar.

En iyi savunma saldırıdır, lafını alıp tam manasıyla bokunu çıkarırcasına şeyhlerini savunma girişiminde ise, şeyhlerine karşı olan antipatiyi cemaat nezdinde daha da artırıyorlar. Maksat çünkü şeyhi savunmak değil, en iyi mürit benim. 'Bakınız şeyhim, haklarından geldim’ diyebilmek ve müritlik nimetlerinden yararlanmaya devam etmektir.

Öyle ya, bizim şeyhin müritleri öyle sıkıntı falan çekmez. Müritlik mertebesine ulaşmak için zorlu süreç ve sınavlardan geçmez. İlme irfana da gerek yoktur.

‘Bu da burada gurdalansın. Yarın lazım olur. Tarikattaki diğer şeyh adaylarına karşı kullanırız’ maksadıyla orada tutuluyorlar.

İş var mı üretilen ve cemaatin diğer mensuplarına yararlı? Yok.

Var mı şeyhin bir fetvası cemaat tarafından kabul gören? O da yok.

Akla mantığa sığan bir vaazı var mı sayın şeyhin? Kesinlikle yok.

E peki bu müritler ne iş yapıyor diye sormazlar mı?

‘Şeyh uçmaz, müritleri uçurur’ dedik ya, bizim şeyh hazretlerinin mürit ordusu, kendileri ayrı ayrı uçmak istiyor. Şeyh uçmasa da olur yani.

Bu nedenledir ki, şeyhimiz ne yazık ki sürekli tam ayakları yerden kesilecekken, kafa üstü yere çakılıyor.

Yani şeyhin uçuş ekibinde sıkıntı var sanki.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları