MEHMETÇİK
okuma süresi: 4 dak.

Bafra Muhtarı Selim Çetil: Yeni hükümetten beklentilerimiz yüksek

Bafra Muhtarı Selim Çetil: Yeni hükümetten beklentilerimiz yüksek

Seçimlerin tamamlanmasının ardından olası hükümet modelleri tartışılırken muhtarlar, hükümetin kurulmasının arifesinde hem bölgeleri için hem de ülke genelinde halk için önemli olan sorunları Kıbrıs Postası’nın “Muhtarların yeni hükümetten icraat beklentileri neler?” yazı dizisinde gündeme getiriyor... Bafra Muhtarı Selim Çetil, yeni hükümetten beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti.

Yayın Tarihi: 08/02/22 08:08
okuma süresi: 4 dak.
Bafra Muhtarı Selim Çetil: Yeni hükümetten beklentilerimiz yüksek

Kıbrıs Postası’nın “Muhtarların yeni hükümetten icraat beklentileri neler?” yazı dizisi için konuşan Bafra Muhtarı Selim Çetil, yeni hükümetten beklentilerinin büyük olduğunu dile getirerek, eğitimden turizme ve sağlığa birçok alana müdahale edilmesi gerektiğini kaydederek yeni hükümetten istihdam konusunda Karpaz bölgesine eğilim göstermesini talep etti.

“KARPAZ’DA SAĞLIKTAN EĞİTİME, HER ALANA MÜDAHALE ŞART”

Yeni hükümet görüşmelerinin başlayacağı şu günlerde halkın yeni hükümetten beklentileri oldukça yüksek. Özellikle kırsalda yaşanan birçok sorun olduğunu dile getiren muhtarlar, özelde bölgeleri, genel de ise ülkede yaşanan sorunlara artık kalıcı çözümler üretilmesini istiyor.

Kıbrıs Postası’na konuşan Bafra Muhtarı Selim Çetil, Karpaz bölgesinde sağlıktan, eğitime ve turizme hemen her konuda sorun yaşandığını dile getirdi.

Halkın ekonomik koşullara ayak uydurmakta zorlandığını ve pahalılık nedeni ile geçim sıkıntısının her geçen gün arttığını söyleyen Çetil, Karpaz bölgesinde koşulların daha da ağır yaşandığına dikkat çekti.

Bölgede işsizlik sorununun başını alıp gittiğini kaydederek, yeni kurulacak olan hükümetin istihtdam konusunda Karpaz bölgesine eğilim göstererek, gençler için iş imkanlarının sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

ÇETİL: SORUNLAR YÜZÜNDEN BÖLGEDE EĞİTİM KONUSUNDA KALİTE DÜŞÜK

Yeni kurulacak hükümetin ilk icraatları arasında Karpaz bölgesinde eğitim konusu olması gerektiğine dikkat çeken Çetil, okullara gerekli yatırımların yapılmadığını ve birçok eksiklerin olduğunu söyledi.

Her yıl okullarda öğretmen eksikliği yaşandığını söyleyen Çetil, ilk atamaları Karpaz bölgesine yapılan öğretmenlerin bir süre sonra bölgeden kaçtığını ve okullarda daimi öğretmen kadrosu oluşturulmadığına dikkat çekti. Okulların eğitim için envanter sıkıntısı da yaşadığına dikkat çeken Çetil,  tüm bu sorunlar nedeni ile bölgede eğitim kalitesinin düşük olduğunu belirterek, yeni hükümetin eğitimde eşitlik sağlamasını beklediklerini kaydetti.

“SAĞLIKTA BÖLGE HALKININ KANAYAN YARASI SARILSIN”

Bölge halkının sağlık konusunda da büyük sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Çetil, “yeni hükümetten halkın sağlık konusunda kanayan yarasını sarmasını istiyoruz. Hükümetin, Pamuklu’ya yapılması planlanan yeni hastane projesini hayata geçirmesini ve Karpaz halkının sağlık konusunda da bir nebze olsun rahata kavuşmasını sağlamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“TURİZM HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMELİ”

Turizm bölgesi ilan edilmesine rağmen Bafra Turizm Bölgesi’nde birçok sorun olduğuna da dikkat çeken Bafra Muhtarı Selim Çetil, milyonluk yatırımlarla 5 yıldızlı otellerin bulunduğu bölgenin yetki karmaşası nedeni ile karanlığa mahkum edildiğini ifade etti. Sokak aydınlatmalarının çalışmadığını belirten  Çetil, “yetki karmaşası nedeni ile sokak aydınlatmaların çalışması için kimse sorumluluk üstlenmiyor. Bölge karanlığa mahkum edildi. Çemberlerin olduğu bölgelerde yayaların can güvenliği yok. Turizm bölgesi ilan etmekle bitmiyor. Turizm hak ettiği değeri görmeli” şeklinde konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.