İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Al Yemeni Mor Yemeni Uluslararası alanda

Al Yemeni Mor Yemeni Uluslararası alanda

<P>Güfte ve besteleriyle Kıbrıs Türk müziğine klasikleşmiş yapıtlar armağan eden Kamran Aziz'in "Al Yemeni Mor Yemeni" adlı, buram buram Kıbrıs kokan şarkısının tınıları son zamanlarda sıkça uluslararası alanlara yayılıyor.</P>

Yayın Tarihi: 09/11/08 18:03
okuma süresi: 4 dak.
Al Yemeni Mor Yemeni Uluslararası alanda
A- A A+
Kıbrıslı Türk sanatçıların sesi veya müzik aletlerinden notalarıyla uluslararası organizasyonlarda seslendirilen "Al Yemeni Mor Yemeni" büyük beğeni topluyor ve ilgi görüyor.

Genç sanatçı Doğa Cankoy'un geçtiğimiz aylarda Kırgizistan'da Çolpan Yıldız tarafından düzenlenen uluslararası bir yarışmada seslendirilen şarkı; büyük beğeni topladı. Doğa Cankoy'un sesi ve yorumu, Kırgizistan'daki yarışmada Al Yemeni Mor Yemeni'nin ruhunu bir kez daha ortaya koyarken, genç sanatçıya da şarkı seslendirme dalında birincilik ödülünü getirdi.

Kırgizistan Kongresi'ne katılan Türkmenistanlı besteci, Doğa Cankoy'dan eserin notalarını istedi. Notalar, Doğa Cankoy'un babası Osman Cankoy tarafından Türkmenistan'a gönderildi. Al Yemeni Mor Yemeni Türkmenistan'da da yeniden doğacak.

Kıbrıs Sanat Müzik ve Dans Okulu bünyesinde oluşturulan Çocuk Korosu ise Papa'nın davetiyle gittikleri Vatikan'da, Al Yemeni Mor Yemeni şarkısını Papanın huzurunda okudu. Koroyu oluşturan 22 Kıbrıslı Türk çocuk evrensel dil olan müzikle, hem de kendi öz müzikleriyle ve sesleriyle Papayı selamladı.

Okulun kurucuları Turgay Hilmi ve Gözlem Özdeğirmenci, Vatikan'dan döner dönmez Kamran Aziz'i ziyaret ettiler.

Aziz'e okulun bir sınıfının "Kamran Aziz" olarak adlandırılması töreninde çekilen resmi de veren Hilmi ve Özdeğermenci, Kamran Aziz'e sadece Kıbrıs Türk halkına değil, dünya kültürüne de bahşettiği eserlerden dolayı teşekkür ettiler. Hilmi Kamran Aziz'in yaşayan bir efsane olduğunu vurguladı.

Kamran Aziz de, Turgay Hilmi'yi sanata ve özellikle müziğe karşı gösterdiği ilgiden ve yurtdışında KKTC için yaptığı sanat çalışmalarından dolayı kutladı… Ve gençlerimizden, yaptıkları çalışmalardan gurur duyduğunu sık sık vurguladı.

Kamran Aziz, Özdeğirmenci ve Hilmi'ye teşekkür ederken, 1963 yılından önce kullandığı emektar gitarını da armağan etti.

Kamran Aziz ve kızkardeşi Türkan Aziz ziyaret sırasında tüm alçak gönüllülükleriyle anılarını da kısaca anlattılar…

"Kamran söylemez, anlatmayı sevmez ama ben size söyleyim" diyor Türkan Aziz ve sanatçı Emin Çizenel'in, "Al Yemeni Mor Yemeni"nin tuvale dökülmüş şeklini gösteriyor...

Sanatçı Emin Çizenel, tuvalinde, "Al Yemeni Mor Yemeni" şarkısını, fırçasından çıkan al mor renklerle ve yaptığı düzenlemelerle yansıtarak oluşturduğu tabloyu Kamran Aziz'e hediye etmiş… Tabii ki o tablo Aziz'lerin evinin en baş köşesinde.

Bestelerden yeni üretimlerden söz açılır… Neler yok ki.. Seslendirilenler, kağıt üzerindeki notalar. Hepsi Kıbrıs'ı yansıtıyor. Hepsi bizden bu ülkeden bir şeyleri anlatıyor…Ve ziyaretin sonunda Gözlem Özdeğirmenci'den bir ricada bulunuyor Kamran Aziz; piyanoda "Girne Dağlarını Yeşilleteceğiz" şarkısının seslendirilmesini "çekinerek" istiyor.

Kıbrıs'ın ciğerlerini yüreğini yakan Beşparmak dağlarındaki yangının acısını o günlerde güfteleyerek notalara döken Kamran Aziz'in bestesi, Gözlem Özdeğirmenci'nin parmaklarının ucundaki piyano tuşlarından dökülürken Kamran Aziz de şarkıyı mırıldanıyor.. O yurtseverlik ve inançlı umutlu kişiliğini yansıtırken, ziyaretçilerinin de duyguları ıslanan gözlerinde görülüyor… …Ve şarkı:

Girne dağlarına cehennem dil uzattı/Gaddar alevleri ormanlarımızı yaktı/Beşparmaklar, St. Hilarion/şimdi hayalet oldu…

Yüzler solgun, kuşlar suskun/gözler yaş doldu/Girnem, gün gelecek, yüzler yine gülecek…

Girne Dağlarını Yeşilleteceğiz/Girne dağlarına hayat vereceğiz/Girne dağlarına ağaç dikeceğiz/on tane, yüz tane, bin tane..

Beşparmak dağında keklik şakrayacak/Girne dağlarında çocuklar koşacak/Girne dağlarında çiçekler açacak/Aşıklar yine şarkı söyleyecek…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.