İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

'Cemal Hoca' bütçe konuşmak istemedi

'Cemal Hoca' bütçe konuşmak istemedi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Cemal Özyiğit, bütçe görüşmelerinde Kıbrıs sorununa girince genel kuruldan eleştiri geldi.

Yayın Tarihi: 21/01/21 13:06
Güncelleme Tarihi: 21/01/21 17:59
okuma süresi: 4 dak.
'Cemal Hoca' bütçe konuşmak istemedi
VATAN Mehmet
A- A A+

Mecliste Genel Kurulunda bütçe görüşülüyor.

Bütçe Komitesi Başkanı Sunat Atun ile başkan vekili Fikri Toros’un ardından siyasi parti başkanlarının kürsüde eleştirilerini yönelttiği bölüme geçildi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Cemal Özyiğit, bütçe görüşmelerinde Kıbrıs sorununa girince genel kuruldan eleştiri geldi.

Özyiğit konuşmasının girişinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yüklendi. “İki devletlilik” konusuna giren Özyiğit, Cumhurbaşkanını “maceraya girmekle” suçladı.

Özyiğit’in bu sözleri üzerine meclis genel kurulu içerisinden “Cemal hoca bütçe konuşmak istemiyor” sesleri yükseldi. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Yapmamız gereken maceraya girmek değil, haklı tutumumuzu sürdürmektir” dedi.

Özyiğit, Kıbrıs sorunu, aşılar gibi değindiği konular ardından bütçe ile ilgili genel eleştirilere geçti... 

Ülkede nüfusun bilinmemesi, vatandaşlık yasası, adil vergi sistemi, eğitim sistemi, sağlık alanında yapılan çalışmalar ve pandemi süreci gibi konularda görüşlerini aktaran Özyiğit, bu konularda ülke ve halk yararına hep birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Özyiğit, özel okullarda online eğitimin durdurulmasını da eleştirdi.

Özyiğit, ülkede işyerlerinin kapandığını, insanların işsiz kaldığını, esnafın dar boğaza girdiğini ifade ederek, TDP olarak Kıb-Tek, Telefon Dairesi ve limanların özelleştirilmesine karşı olduklarını kaydetti.

Pandeminin devam ettiğini ifade eden Özyiğit, ülkede aşı konusunda açık bilgiler verilmediğini, aşıların nasıl ve kimlere yapıldığını, nerede yapılacağının bilinmediği eleştirilerinde bulundu.  

Cemal Özyiğit, örneğin milletvekillerine sıranın ne zaman geleceğini bilmediklerini ifade ederek, bu karmaşaya son verilmesini istedi. Özyiğit, Sağlık Bakanı’na “vatandaşın torpil değil eşit hizmet beklediğini” söyledi.

Bütçe rakamlarına baktığında bu yılın zor geçeceğinin görüleceğini ifade eden Özyiğit, yüzde 80’i kamu giderlerine giden bütçede Türkiye Cumhuriyeti yardımlarının 2,5 milyar TL göründüğünü ifade etti. Türkiye’den gelecek kaynağın kağıt üzerinde olduğunu savunan Özyiğit, bütçe ve bütçe açıklarına yönelik endişelerini dile getirdi.

Pandemiden dolayı devlet gelirlerinin düştüğüne dikkat çeken Özyiğit, bütçeyi madde madde rakamlarla değerlendirdi ve görüşlerini dile getirdi. Özyiğit, bütçenin gerçekleri yansıtmadığını ve pandemi döneminde ülkeye refah getirmeyeceğini ifade etti.

Ülkede sağlık alanından sonra en yoğun çalışan belediyelerin bugün iş göremez halde olduğunu kaydeden Özyiğit, bugün tüm sendikaların sokakta olduğuna işaret etti. Özyiğit, Türkiye’den “para alınması”yla ilgili söylemlerin de halkın onurunu kırdığını kaydetti.

Cemal Özyiğit, bugünkü bütçenin dışa bağımlılığı artıracağını ifade ederek, buna kayıtsız kalamayacaklarını vurguladı. Özyiğit, bütçenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, güven vermeyen hükümetin bütçesine ret oyu vereceklerini söyledi. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör