İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Reddediyoruz Platformu yine, yeniden: “İmzalanacak olan protokol, 2016’da karşı çıktığımız anlaşmayla aynı”

Reddediyoruz Platformu yine, yeniden: “İmzalanacak olan protokol, 2016’da karşı çıktığımız anlaşmayla aynı”

KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanması planlanan “Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Protokolü”nün, 2016’da binlerce gencin “TC Koordinasyon Ofisini Reddediyoruz” sloganıyla sokağa çıkmasına neden olan anlaşmayla neredeyse aynı olduğunu ifade eden Zeki Çeler, “Onlar anlaşmayı tekrar hazırladılarsa, bilsinler ki Reddediyoruz Platformu da hazırdır” dedi.

Yayın Tarihi: 15/04/21 17:00
Güncelleme Tarihi: 15/04/21 17:28
okuma süresi: 5 dak.
Reddediyoruz Platformu yine, yeniden: “İmzalanacak olan protokol, 2016’da karşı çıktığımız anlaşmayla aynı”
Ertuğrul Senova
A- A A+

KKTC'de, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı "Yurt dışı Koordinasyon Ofisi" kurulmasına karşı çıkan örgütler tarafından oluşturulan Reddediyoruz Platformu, şimdi de, “yine aynı maddelerden oluştuğu” ortaya çıkan; KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanması planlanan “Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Protokolü”ne karşı örgütleniyor.

“2016’DA KARŞI ÇIKTIĞIMIZ ANLAŞMAYLA NEREDEYSE AYNI”

2016 yılında oluşan platformun öncülerinden, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, protokole ilişkin iki belgenin bugün eline geçtiğini, anlaşmanın “Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Ofisinin” KKTC’de açılmasına yönelik olduğunu ve 2016 yılında gündeme gelen anlaşmayla neredeyse aynı maddeleri taşıdığını ifade etti.

KKTC’de Gençlik ve Spor Dairesi varken, Türkiye’nin kendi özerk kurumunu KKTC’de kurma istemine karşı olduklarını vurgulayan Çeler, “Biz, Türkiye ile işbirliklerine, maddi desteğe, spor tesislerine karşı değiliz. Ama bunu bir ofis kurarak, ofis üzerinden yapılmasına karşıyız” dedi.

“BU OFİSE İZİN VERİRSEK, DAHA SONRA DA ‘TARIMDAN ANLAMIYORSUNUZ’ DENİLECEK VE KKTC’DE, TC TARIM BAKANLIĞI’NIN OFİSİ AÇILACAK… ÖNÜNÜ AÇMAK İSTEMİYORUZ”

Ofise izin verilmesi halinde, ilerde daha farklı sorunlar yaşanabileceğine dikkat çeken Çeler, “İlerde, ‘Kıbrıslı Türkler tarımdan da çok iyi anlamıyor, size Türkiye Tarım Bakanlığı Ofisi açalım’ diyecekler. Sonra ‘eğitimden anlamıyorsunuz, biz size Türkiye Eğitim Bakanlığı Ofisi açalım diyecekler. Yavaş yavaş bizi Türkiye Cumhuriyeti kurumlarının buradaki ofisleri yönetmeye başlayacak. Biz bu yapının, bahsettiğim konuların önünü açacağı endişesini taşıyoruz” şeklinde konuştu.

“SPORA VE GENÇLİĞE YAPILACAK DESTEKLER, KKTC KURUMLARI ÜZERİNDEN YAPILMALI”

Spora ve gençliğe yapılacak desteklerin, KKTC kurumları üzerinden yapılmasını talep ettiklerini ifade eden Çeler, “KKTC’ye başka bir ülkenin özerk bir ofis açmasını o zaman da kabul etmiyorduk, şimdi de kabul etmeyeceğiz. Reddediyoruz Platformu, anlaşmanın hortlamasının ardından, yeniden aynı reaksiyonu ortaya koymak adına gereken adımları atmaya hazırdır” dedi.

“2016’DAN BU YANA ‘SANKİ OFİS VARMIŞ GİBİ’ EYLEMLERİNE DEVAM ETTİLER”

2016 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Anayasa Mahkemesi’ne gönderilen anlaşmanın bazı maddelerinin, mahkeme tarafından uygun bulunmadığını ve Anayasa’ya aykırı olduğunun saptandığını ve geri gönderildiğini anımsatan Çeler, o dönemde ofisle ilgili ismi geçen şahsın, aradan geçen süre zarfında ‘sanki ofis varmış gibi’ davranmaya devam ettiğini ve ‘eylemlerine el altından devam ettiğini’ ifade etti.

“RUM TARAFININ ALT YÖNETİMİ OLMAYIZ DİYORLAR, TÜRKİYE’NİN ALT YÖNETİMİ GİBİ BAKANLIK OFİSİ AÇILMASINA İZİN VERİYORLAR”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorununa ilişkin “iki devletli bir çözümden” bahsettiğini anımsatan Çeler, “Sen iki devletliliğin içine başka bir devletin yönetim mekanizmasını sokup ülkenin geleceğini bu şekilde idare edeceksen, Cenevre’de iki devletli bir çözümden bahsetmemelisin. Rum tarafının alt yönetimi olmak istemediklerini söylüyorlar, öte yandan da Türkiye’nin alt yönetimi gibi bakanlık ofisi açılmasına izin veriyorlar. Yardımlaşma başka bir şey, ofis açıp yönetmek başka” şeklinde konuştu.

“HALK SOKAĞA DÖKÜLECEK, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER YİNE ZEDELENECEK AMA BUNUN SORUMLUSU, TÜRKİYE’YE SEBEPLERİ ANLATAMAYAN İKTİDAR OLACAK”

2016’da yaşanan süreçlerin tekrardan yaşanacağını vurgulayan Çeler, “Bu süreçleri tekrardan yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Toplum, ‘ofis istemiyoruz, reddediyoruz’ diyerek sokağa döküldüğünde, yine Türkiye ile olan ilişkiler zedelenecek. Ama bunu sebebi sokağa dökülen Kıbrıs Türk halkı değil; Türkiye’ye, bunun sebeplerini anlatamayan mevcut siyasi iktidar olacak” dedi.

“AB KOORDİNASYON OFİSİ BAŞBAKANLIK ALTINDADIR, AÇILMAK İSTENEN OFİS İSE ÖZERK OLACAKTIR”

“Bizim toplumumuz, kimden gelirse gelsin; AB, İngiltere, Güney… böyle şeylere açık değildir” diyen Çeler, “Kimse çıkıp da ‘AB Koordinasyon Ofisi var, ona kimse bir şey demiyor da Türkiye’den gelene laf ediyorlar’ demesin. Çünkü AB Koordinasyon Ofisi Başbakanlık altında, KKTC yasalarıyla kurulmuş ve tüm çalışanları KKTC vatandaşı olan bir ofistir. Ancak şu an kurulmak isteinin ofis, tamamen özerk, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir ofis olacak” uyarısını yaptı.

Çeler son olarak, “Onlar anlaşmayı tekrar hazırladılarsa bilsinler ki reddediyoruz da hazırdır” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör