İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Elektrik fiyatlarına yüzde 30 zam!

Elektrik fiyatlarına yüzde 30 zam!

KIB-TEK Genel Müdürü Erdoğan, 2019 yılından bu yana elektrik fiyatlarında düzenlemeye gidilmediğini ve bu durumun kurumu ciddi bir finans açığına ittiğini belirterek, elektrik fiyatlarında yüzde 30'luk bir zam yapılması gerektiğini, yaptıkları çalışma sonucunda, bu rakamın yüzde 21'inin vatandaş, geriye kalanının ise Maliye Bakanlığı tarafından ödenebileceği yönünde bir öneriyi Bakanlar Kurulu'na sunduklarını belirtti.

Yayın Tarihi: 05/08/21 13:10
Güncelleme Tarihi: 05/08/21 17:26
okuma süresi: 5 dak.
Elektrik fiyatlarına yüzde 30 zam!
Ertuğrul Senova
A- A A+

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, elektrik fiyatlarına ilişkin 2019 yılından bu yana düzenleme yapılmadığını, bu durumun da KIB-TEK'i büyük bir zarara uğrattığını belirterek, yüzde 30 oranında bir zam yapılması gerektiğini ifade etti. 

Erdoğan, yaptıkları çalışma sonucunda, bu rakamın yüzde 21'inin vatandaş, geriye kalanının ise Maliye Bakanlığı tarafından ödenebileceği yönünde bir öneriyi Bakanlar Kurulu'na sunduklarını belirtti. 

"NİSAN 2019'DAN BU YANA ELEKTRİK FİYATLARI GÜNCELLENMİYOR, SUÇ İŞLENİYOR" 

Nizamname gereği her ay fiyatların güncellenmesi gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, 2019 Nisan’dan bu yana herhangi bir fiyat düzenlemesi yapılmadığını ve bunun suç olduğunu belirterek, kurumun içinden çıkılmaz bir noktaya geldiğini kaydetti.

"TAM KAPASİTE ÇALIŞIYORUZ" 

Fiyatlarda gerekli güncellemelerin yapılmaması nedeniyle kurumun, bakım ve yatırım yapamaz durumuna geldiğini ifade eden Erdoğan, elektrik kesintileri yaşanmaya başladığını söyledi.

Üretim santrallerinin kimisinin çalışmadığını, kimisinin ise durma noktasına geldiğini ifade eden Erdoğan, elektrik üretim kapasitesinin şu an tamamen dolduğunu ve Güney Kıbrıs’tan 20 megawatt elektrik satın alınmak zorunda kalındığını belirtti, “bu da ciddi bir mali külfet oluyor” dedi.

"BORÇLAR, 500 MİLYON TL'YE ULAŞTI" 

Gerekli yatırımların yapılmaması ve maliyetlerin düzenlenmemesi neticesinde kurumun ciddi bir finans açığına maruz kaldığını belirten Erdoğan, “Borçlar, 500 milyon TL civarına ulaştı” şeklinde konuştu.

"YÜZDE 30 ZAM ŞART"

Elektrik fiyatlarına yüzde 30 zam yapılması gerektiğini belirten Erdoğan, “Bugünden sonra, zararımızı düzeltmek için bu zammın uygulanması gerek. Ne kadarını halkın, ne kadarını hükümetin üstleneceğine siyasiler karar verecek. Biz bu talebi Ekonomi ve Enerji Bakanlığı üzerinden Bakanlar Kurulu’na göndereceğiz” dedi.

"BİZİM ÇALIŞMAMIZA GÖRE ZAMMIN YÜZDE 21'İ VATANDAŞA YANSITILABİLİR"

Yaptıkları çalışmaya göre, yüzde 30’luk zammın yüzde 21’inin halka, geriye kalanının ise Maliye Bakanlığı’na yansıtılabileceğini belirten Erdoğan, buna Bakanlar Kurulu’nun karar vereceğini belirtti.

1,84 TL'YE ÇIKACAK 

Erdoğan, yüzde 21’lik artışla, elektrik birim fiyatının 1,84 TL’ye çıkacağını da belirtti.

VATANDAŞLARA UYARI…

Bugünlerde elektrik tüketiminin çok yüksek olduğunu da kaydeden Erdoğan, yüksek tüketimin, fiyatların artışıyla birlikte faturalara yansıyacağını belirtti,  vatandaşların elektriği dikkatli kullanması önerisinde bulundu ve faturaların 2 katı gelebileceği uyarısını yaptı.

Alınan akaryakıtın kriterlere uygun olmadığı yönünde yapıldığını söylediği spekülasyonlara da yanıt veren Erdoğan, bütün gerekli analizleri yaptırdıklarını ve kriterlere uygun olunduğunu söyledi.

Erdoğan bacalardan çıkan dumanın yakıtın kalitesizliğinden kaynaklanmadığını, filtreler olmamasından ve daha fazla üretim için sistemi çok eski olan ve ömrünü aşan termik santrallerin de tam kapasite çalıştırılmasından kaynaklandığını, bunu önleme imkanlarının şu an olmadığını anlattı.

İSTENEN FİYAT DİLİMLERİ…

Erdoğan bir soru üzerine fiyat  dilimlerinin de şu şekilde olacağını açıkladı:

“Yaz dönemi çoklu tarifede 9:00-18:00 saatleri arasında 1.2908 olan fiyat yüzde 20 artışla 1.5504’e
18:00-23:00 saatleri arasında 0.9873 olan fiyat 1.1848’e; 23:00-09:00 saatleri arasında 0.65 olan fiyat 0.78’e çıkacak”.

İlgili Bakan’ın göreve gelirken elektrik fiyatlarının ucuzlayacağını söylediğinin hatırlatılması, borçların toplanamadığının belirtilmesi ve alım gücü düşen  halka yapılacak zamlarla haksızlık yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine ise Kıb-Tek Genel Müdürü Gürcan  Erdoğan, kendileri göreve geldiklerinde 950 milyon olan alacağın şu an 655 milyon TL olduğunu kaydetti ve bir düşüş olduğunu tahsilatın arttığını kaydetti.

Yapılacak olanın bir zam değil fiyat düzenlemesi olduğunu kaydeden Erdoğan elektrik arzının sağlanması, üretim ve maliyet istikrarı için bu düzenlemenin gerekli olduğunu vurguladı.

Doğal gaza geçilmesi ile ilgili bir soru üzerineyse Erdoğan doğal gaza geçilebilmesi için 150-200 milyon Euro’luk bir yatırım gerektiğini, proje çalışmasının yüzde 90’ının tamamlandığını, bu para bulunduğunda doğal gaza geçilebileceğini anlattı. 

Erdoğan şu an doğal gaz ile fuel oil fiyatlarının nerdeyse aynı olduğunu ve gaza geçildiğinde ucuzlama olmayacağını da söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör