İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Burak Maviş: Sendikalara grev yaptırıp, devlet okullarına dönmek isteyen velilerin aklında şüphe uyandırıyorlar

Burak Maviş: Sendikalara grev yaptırıp, devlet okullarına dönmek isteyen velilerin aklında şüphe uyandırıyorlar

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’nun oluşabilecek kaosun sorumluluğunu alamadığını ifade ederek, “Sendikalara grev yaptırıp, devlet okullarına dönüş yapmak isteyen velilerin aklında şüphe uyandırıyorlar” dedi.

Yayın Tarihi: 18/05/23 15:14
Güncelleme Tarihi: 18/05/23 16:28
okuma süresi: 5 dak.
Burak Maviş: Sendikalara grev yaptırıp, devlet okullarına dönmek isteyen velilerin aklında şüphe uyandırıyorlar

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ isimli programa konuk olarak gündemi değerlendirdi.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, “Hükümet ne istediğini bilmiyor, Öğretmen Değişiklik Yasa Tasarısı yeni bir şey değildir… 9 ay içerisinde bu konu ivediliği olmasına rağmen gündeme gelmemişti” dedi.

Kendilerinin sendika olarak bir iddiaları olduğunu ifade eden Maviş, “Yasanın bütününü görüşüp uzlaştığımız konuları Meclis'e gönderelim demiştik. Görüşme tamamlanmasına rağmen Eğitim Bakanlığı yetkilileri, görüşlerimiz bir araya getirip metinleri bizlere teslim etmedi” şeklinde konuştu. Depremden sonra okulların durumları ve çadırlarda eğitim ile gündemin değiştiğini dile getiren Maviş, “Ne oldu da ansızın alel acele yeniden gündeme getirildi bu yasa?” şeklindeki sorusunu sordu.

Özel okullarda tavan fiyatlar belirlendiğine ve velilerin Eğitim Bakanlığı’na fiyatlara müdahale edin çağrısı yaptıklarını söyleyen Maviş, “Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’da müdahale edemeyeceğini söyledi halbuki yasa gücünde bir kararname ile piyasaya müdahale etme yetkileri var...” dedi.

“İNSANLAR ŞİMDİDEN OKULLARI SORGULAMAYA BAŞLADI… ÖN KAYITLARDAN 40’ININ 37’Sİ ÖZEL OKULLARDAN GELECEKLER”

Maviş, özel okullardan devlet okullarına akın olabileceğinin konuşulduğunu ve Yeniboğaziçi İlkokulu’nda 40 tane ön kayıt olduğunu ve 37 tanesinin özel okullardan olduğunun altını çizdi.

“İnsanlar şimdiden okulları sorgulamaya başladı, okulun bize gönderdiği hesaplamada ek derslik istenmiyor, özel bir şirket Eğitim Bakanlığı’na yeni binalar yapacak ama öğretmen ihtiyacı var ve bu Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğunu ister” diyen Maviş, Nazım Çavuşoğlu’na işaret ederek, çocukların koyulacağı ‘okul, sınıf ve bütçe’ olmadığını belirtti.

“SENDİKALARA GREV YAPTIRIP, ÖZEL OKULLARDAN DÖNÜŞ YAPMAK İSTEYEN VELİLERİN AKLINDA ŞÜPHE UYANDIRIYORLAR”

"İşin kolayı sendikalara grev yaptırıp, özel okullardan dönüş yapmak isteyen velilerin aklında şüphe uyandırmaktır” ifadelerini kullanan Maviş, bilinçli olarak bu şekilde saldıranlara Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’na yönelmelerini tavsiye ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu’nun oluşabilecek sorunların sorumluluğunu almadığını ifade eden Maviş, ileride de okullarda oluşabilecek kaos ile ilgili sorumlulukları almamak adına özel okullardaki ‘öğrenci akışını ne kadar durdurabilirim’ çabası ile gündemin sendikaların üstüne yönlendirildiğini kaydetti.

“VELİLER ÖZEL OKULLARIN EKONOMİK SÖMÜRÜSÜNE MARUZ KALMAK ZORUNDA DEĞİL, DEVLET OKULLARINA DÖNÜN VE EĞİTİM NİTELİĞİNDEN ŞÜPHE ETMEYİN”

Velilere ise bugün, ‘özel okulların ekonomik sömürüsüne maruz kalmak zorunda değilsiniz, devlet okullarına dönün’ çağrısı yaptıklarını dile getiren Maviş, “Özel okullardaki imkanı ilk aşamada sağlayamayız… Oradaki aktivite faaliyetlerindeki yapıyı da sağlayamayız ama eğitim niteliğinden şüphe duymayın” şeklinde konuştu.

Maviş ayrıca, yasanın son halini görmediğini ifade ederek, “Ama bildiğim bir şey var, dün Nazım Çavuşoğlu, bazı açıklamalar yaptı basının bir bölümü de bunları önemliymiş gibi bizim yaptığımız iki eylemi gölgede bırakacak şekilde dizayn etti...” dedi.

Çavuşoğlu’nun, yasa tasarısı ile ilgili ön çalışma yapmadığını, istişare yapmadığını teknik kurulu tüzüğe uyun şekilde çağırmadığını vurgulayan Maviş, “Ayrıca Çavuşoğlu, Meclis'in alt komitesinde de sendikalara söz geldiği sırada talimatın geldiğini ve yasanın geçeceğini söylemişti” ifadelerini kullandı.

“ÇAVUŞOĞLU EĞİTİMDE İLERİYE GİTMEK İSTERSE SENDİKALARI YANINA ALMALI”

Bakan Çavuşoğlu’nun eğitimde ileriye gitmek istemesi halinde sendikaları yanına alması gerektiğini ve proje üretmesi gerektiğini ifade ettiklerinin altını çizen Maviş, kendilerinin okulların kapasitesinin geliştirilmesine, eğitim faaliyetlerinin niteliğinin artırılmasına itiraz etmediklerini de söyledi.

Eğitim Bakanlığı ile sendikaların normalde bir yol arkadaşlığı olması gerektiğinin de altını özellikle çizen Maviş, “Biz 1 yıldır kavga ve kaosa sürüklenmekten başka bir şey yapmıyoruz. Eğitim Bakanlığı’nda her şey bakana sorulur hale geldi, daire müdürü yetkisindeki birçok konuyu Çavuşoğlu üstüne alıyor” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.