İSKELE
okuma süresi: 3 dak.

İskele’de Helin Reessur için eylem: 6 hükümet geçmesine rağmen Ev İçi Şiddet Yasası henüz onaylanmadı

İskele’de Helin Reessur için eylem: 6 hükümet geçmesine rağmen Ev İçi Şiddet Yasası henüz onaylanmadı

Bazı sivil toplum örgütü ve siyasi partiler, kadın ve çocukların korunmasına yönelik eksikliklere dikkat çekmek için Helin Reessur cinayet zanlısının çıkarıldığı İskele Kaza Mahkemesi önünde eylem düzenledi. Eylemde yapılan basın açıklamasında, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi Yasası’nın 2014 yılında Meclis’ten geçtiği ancak kadroların henüz oluşturulmadığı, bunun yanında ev içi şiddetle ilgili yasal düzenlemenin hazır olduğunu ancak üzerinden 6 hükümet geçmesine rağmen henüz onaylanmadığına dikkat çekildi.

Yayın Tarihi: 03/02/23 11:45
okuma süresi: 3 dak.
İskele’de Helin Reessur için eylem: 6 hükümet geçmesine rağmen Ev İçi Şiddet Yasası henüz onaylanmadı

Bazı sivil toplum örgütü ve siyasi partiler, kadın ve çocukların korunmasına yönelik eksikliklere dikkat çekmek için Gazimağusa Meslek Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Zehie Helin Reessur’un öldürülmesi meselesinde zanlı olarak görülen 21 yaşındaki Sefer Buğra Altundağ’ın çıkarıldığı İskele Kaza Mahkemesi önünde eylem düzenledi.

Eylemde Mağusa Kadın Merkezi Derneği Başkanı Sıdıka Özdoğan tarafından ortak basın açıklaması okundu.

Eyleme 22 sivil toplum ve siyasi örgüt destek verdi.

AÇIKLAMADA EKSİKLİKLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Açıklamada, kadın cinayetlerinin politik olduğu ve devletin kadın ve çocukların korunması için üzerine düşen görevleri yerine getirmediği iddia edildi. Devlet ve yargı organının kadın ve çocukların korunması için üzerine düşen ve ivedi olan görevler bulunduğu belirtildi.

Öldürülen kız çocuğunun kendine güvenen, güçlü biri olduğunu ancak gücünün kendini korumaya yeterli olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, çocukların yaşadığı sorunları önceden tespit edebilmek ve olası tehlikelerden korunmalarını sağlamak için çocuk izlem merkezleri kurulması gerektiği belirtildi.

Sosyal hizmetlerin yetersiz olduğuna işaret edilen açıklamada, Sosyal Hizmetler Dairesi'ndeki uzman sayısının yeterli olmadığını, dolaysısıyla vakalara yeterli zaman ayırılamadığı kaydedilerek, dairenin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Şiddetin önlenmesi için polis mensuplarına toplumsal cinsiyet eşitliği temelli eğitimler verilmesi, polis şiddet önleme merkezinin ve uzman kadrolarının artırılıp, tüm ilçelerde oluşturulması gerektiği kaydedildi.

Taciz edilen kişi şikayetini yapsa bile davanın en az 1 yıl sonra görüşülmeye başladığı, bu sürede ise mağdurun başına pek çok şey gelebileceği belirtildi. Böyle bir sistemde kadın ve çocukların devlet tarafından korunamadığı, dolayısıyla taciz davalarının birinci öncelikli davalar haline getirilmesi gerektiği vurgulandı.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMLERİ OKUL MÜFREDATLARINA GİRMELİ”

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları eğitimlerinin okul müfredatlarına girmesinin ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasının beklendiği kaydedildi.

“6 HÜKÜMET GEÇMESİNE RAĞMEN EV İÇİ ŞİDDET YASASI HENÜZ ONAYLANMADI”

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi Yasası’nın 2014 yılında Meclis’ten geçtiği ancak kadroların henüz oluşturulmadığı, bunun yanında ev içi şiddetle ilgili yasal düzenlemenin hazır olduğunu ancak üzerinden 6 hükümet geçmesine rağmen henüz onaylanmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada, kadın ve çocuklara daha iyi bir koruma için ivedilikle belirtilen eksikliklerin giderilmesi gerektiği ifade edildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.