Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 27 Ağustos 2018, Pazartesi

Ya herkes "diğerleri" ise?

Paylaş  
13
10
12

Bizans İmparatorluğu’nun on bir yüzyıl boyunca geniş topraklarda hüküm sürmüş bir imparatorluk olduğunu hepimiz biliriz. Bizans İmparatorluğu da dönemin bir çok medeniyeti gibi ciddi bir çöküş dönemi yaşadı ve ardından yerle bir oldu.

Bizanslılar, çağın gelişine ayak uyduramayan, rasyonel ve bilimsel yönetimi geliştirmek yerine bencilliğin, dedikodunun ve kibirin esiri olan yöneticilerinin kurbanı oldular.

Bizans İmparatorluğu’nun önemli kenti olan, dönemin adı ile Konstantinopolis’i Sultan II. Mehmet’in kuşattığı günlerde bile surların ardında, şehrin ve Bizans’ın ileri gelenlerinin gereksiz dedikodu düzeni içindeki akılsızlıkları bir rivayet değil gerçektir. Sultan II. Mehmet’e ‘Fatih’ unvanını kazandıran ve Bizans İmparatorluğu’nun çöküşü anlamına gelen Konstantinopolis’in fethi sırasında Bizans İmparatorluğu’nun ileri gelenlerinin dedikodu yumağı içinde gereksiz meşguliyetlerle uğraşmaları 15. yüzyılda bile kabul edilemez bir durumdu.

Ahmet Almaz 2007 yılında yayımlanan “Fatih Sultan Mehmet neden öldürüldü?” isimli kitabında bu durumu; “Fatih Sultan Mehmet kuşatmayı sürdürürken bile kentin ileri gelenlerinin, Meryem Ana’nın göbeğinin kutsal olup olmadığını tartışması, bir bakıma Bizans’ın çöküş nedenini açıklamaktadır” cümleleri ile ifade etmektedir.

*

Aklın ve bilimsel düşüncenin yanında, sanatın da yönetenler tarafından sadece lafta kabul görüp, gerçekten desteklenmemesi ve bu estetikle yönetim gerçekleştirilmemesi sonun başlangıcıdır aslında.

Dedikodu kazanı içinde karar alan yönetimler, toplumlar, ülkeler zincirinin en büyüklerinden biriydi Bizans İmparatorluğu.

Akıldan uzaklaşan düşünce, her ne temele dayalı olursa olsun, omuzlarında gelecek inşa edilemez. Parıltılı cümlelerle açıklamalar yapan yönetenleri de bu açıklamaları, tarihin karanlık sayfalarına gömülmekten kurtarmayacaktır.

*

“Çağdaşlık” kavramının, siyasi partilerin seçim sloganlarında kaldığı coğrafyalar tanıyorsunuzdur. Bu tür coğrafyalarda taraflara sorsanız, dedikodu kendilerinde hiç yoktur hep diğerlerinde vardır. Akıldan uzak ve bilimsel olmayan düşünce kendilerinin değil hep diğerlerinin kusurudur. Kibir ve en doğrunun kendileri olduğunu sanma yine kendilerinin değil diğerlerinin zaafıdır. Ama kimse düşünmüyor ki, o diğerleri neredeyse herkestir! Üstelik bu durum, emin olabilirsiniz ki, 15. yüzyılda kalmış bir hadise değildir.

Ne yazık ki kendisini güncellemesini beklediğimiz onca kavrama inat, bu kavram hep güncellenmektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ocak 2019, Çarşamba    İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
15 Ocak 2019, Salı    Biz vardık diyebilmek
14 Ocak 2019, Pazartesi    Kıymet bilmek zaman alır
10 Ocak 2019, Perşembe    Ertelemeyin
8 Ocak 2019, Salı    Ruhun besini
7 Ocak 2019, Pazartesi    Evrenin inadına
3 Ocak 2019, Perşembe    Her şey değişiyor
2 Ocak 2019, Çarşamba    İngiltere'nin kibirine dönüşü
31 Aralık 2018, Pazartesi    Yeni bir yıl ve Arınmak
28 Aralık 2018, Cuma    "Hakikat, hiçbir zaman incitilmemelidir!"

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İnternet gazetesinde ortak sorumluluk
Ferhat ATİK | 16 Ocak 2019, Çarşamba
İnternette yayın yapan bazı gazetelerin veya haber sitelerinin bir yerinde ısrarla “köşe yazarının yazılarının kendilerini bağladığı ve sitenin sorumlulu tutulamayacağı” uyarısı bulunur. Görmüşsünüzdür.
A...
Biz vardık diyebilmek
Ferhat ATİK | 15 Ocak 2019, Salı
Biz vardık diyebilmek
Günümüz Kıbrıs’ında kültürel ifadeler; entelektüel ağızlarda giderek yozlaşmaktadır. Çarpıcı acısı elbette bu yozlaşmanın başta kültür entelektüellerinden kaynaklanmasıdır. Ne yazık ki kişisel g...
Kıymet bilmek zaman alır
Ferhat ATİK | 14 Ocak 2019, Pazartesi
“Dünyada evrensel olarak tanınan tek Kıbrıslı Türk Şeyh Nazımdır. Kıymetini yıllar sonra anlayacağız.” Bu cümle Müftü’ye Din İşleri Dairesi Başkanı Sayın Talip Atalay’a ait. Bir gazete söyleşisinde, tarikatlara karşı ...