Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 27 Ağustos 2018, Pazartesi

Ya herkes "diğerleri" ise?

Paylaş  
13
10
12

Bizans İmparatorluğu’nun on bir yüzyıl boyunca geniş topraklarda hüküm sürmüş bir imparatorluk olduğunu hepimiz biliriz. Bizans İmparatorluğu da dönemin bir çok medeniyeti gibi ciddi bir çöküş dönemi yaşadı ve ardından yerle bir oldu.

Bizanslılar, çağın gelişine ayak uyduramayan, rasyonel ve bilimsel yönetimi geliştirmek yerine bencilliğin, dedikodunun ve kibirin esiri olan yöneticilerinin kurbanı oldular.

Bizans İmparatorluğu’nun önemli kenti olan, dönemin adı ile Konstantinopolis’i Sultan II. Mehmet’in kuşattığı günlerde bile surların ardında, şehrin ve Bizans’ın ileri gelenlerinin gereksiz dedikodu düzeni içindeki akılsızlıkları bir rivayet değil gerçektir. Sultan II. Mehmet’e ‘Fatih’ unvanını kazandıran ve Bizans İmparatorluğu’nun çöküşü anlamına gelen Konstantinopolis’in fethi sırasında Bizans İmparatorluğu’nun ileri gelenlerinin dedikodu yumağı içinde gereksiz meşguliyetlerle uğraşmaları 15. yüzyılda bile kabul edilemez bir durumdu.

Ahmet Almaz 2007 yılında yayımlanan “Fatih Sultan Mehmet neden öldürüldü?” isimli kitabında bu durumu; “Fatih Sultan Mehmet kuşatmayı sürdürürken bile kentin ileri gelenlerinin, Meryem Ana’nın göbeğinin kutsal olup olmadığını tartışması, bir bakıma Bizans’ın çöküş nedenini açıklamaktadır” cümleleri ile ifade etmektedir.

*

Aklın ve bilimsel düşüncenin yanında, sanatın da yönetenler tarafından sadece lafta kabul görüp, gerçekten desteklenmemesi ve bu estetikle yönetim gerçekleştirilmemesi sonun başlangıcıdır aslında.

Dedikodu kazanı içinde karar alan yönetimler, toplumlar, ülkeler zincirinin en büyüklerinden biriydi Bizans İmparatorluğu.

Akıldan uzaklaşan düşünce, her ne temele dayalı olursa olsun, omuzlarında gelecek inşa edilemez. Parıltılı cümlelerle açıklamalar yapan yönetenleri de bu açıklamaları, tarihin karanlık sayfalarına gömülmekten kurtarmayacaktır.

*

“Çağdaşlık” kavramının, siyasi partilerin seçim sloganlarında kaldığı coğrafyalar tanıyorsunuzdur. Bu tür coğrafyalarda taraflara sorsanız, dedikodu kendilerinde hiç yoktur hep diğerlerinde vardır. Akıldan uzak ve bilimsel olmayan düşünce kendilerinin değil hep diğerlerinin kusurudur. Kibir ve en doğrunun kendileri olduğunu sanma yine kendilerinin değil diğerlerinin zaafıdır. Ama kimse düşünmüyor ki, o diğerleri neredeyse herkestir! Üstelik bu durum, emin olabilirsiniz ki, 15. yüzyılda kalmış bir hadise değildir.

Ne yazık ki kendisini güncellemesini beklediğimiz onca kavrama inat, bu kavram hep güncellenmektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Kasım 2018, Pazartesi    Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
9 Kasım 2018, Cuma    İki büyük kayıp
5 Kasım 2018, Pazartesi    Anlamak istersen eğer!
4 Kasım 2018, Pazar    Bir pazar yazısı...
2 Kasım 2018, Cuma    Biz ne yaptık Türkiye insanına?!
1 Kasım 2018, Perşembe    Elle tutulur olmaktan çıktı hayat
31 Ekim 2018, Çarşamba    BM’ye gerek var mı?
29 Ekim 2018, Pazartesi    Kibir kibirdir
26 Ekim 2018, Cuma    Ne güzel bir ülkem var!
25 Ekim 2018, Perşembe    Aşara ve Sufizm

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kitap yasaklayan bir ülke miyiz?  
Ferhat ATİK | 12 Kasım 2018, Pazartesi
 
Hukukla ilgili herkese sorularım var! Sadece bilgi edinmek için, avukatlara, savcılara, yargıçlara, hukukçu vekillere, hukukçu akademisyenlere soruyorum! Hatta polise. Hukukla ilgilidirler diye düşünüyorum.
İngili...
İki büyük kayıp
Ferhat ATİK | 9 Kasım 2018, Cuma
İki büyük kayıp
Dünya 10 Kasım sabahı iki büyük kayıpla döngüsünü sürdürecekti…
1938 yılının 9 Kasım gecesi olanlar, insanlık tarihine bir utancın başlangıcı, bir sonun başlangıcı olarak geçti. Hitler’in propaganda ...
Anlamak istersen eğer!
Ferhat ATİK | 5 Kasım 2018, Pazartesi
Anlamak istersen eğer!

Ne siyasetine ne de siyasetçisine bakacaksın bir milletin.
Bakmak istersen eğer derinine, anlamak istersen bir milleti, onun önce tarihine bile bakmaya lüzum yok!
Şairine, şiirine, yazarına...