Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 27 Ağustos 2018, Pazartesi

Ya herkes "diğerleri" ise?

Paylaş  
24
19
23

Bizans İmparatorluğu’nun on bir yüzyıl boyunca geniş topraklarda hüküm sürmüş bir imparatorluk olduğunu hepimiz biliriz. Bizans İmparatorluğu da dönemin bir çok medeniyeti gibi ciddi bir çöküş dönemi yaşadı ve ardından yerle bir oldu.

Bizanslılar, çağın gelişine ayak uyduramayan, rasyonel ve bilimsel yönetimi geliştirmek yerine bencilliğin, dedikodunun ve kibirin esiri olan yöneticilerinin kurbanı oldular.

Bizans İmparatorluğu’nun önemli kenti olan, dönemin adı ile Konstantinopolis’i Sultan II. Mehmet’in kuşattığı günlerde bile surların ardında, şehrin ve Bizans’ın ileri gelenlerinin gereksiz dedikodu düzeni içindeki akılsızlıkları bir rivayet değil gerçektir. Sultan II. Mehmet’e ‘Fatih’ unvanını kazandıran ve Bizans İmparatorluğu’nun çöküşü anlamına gelen Konstantinopolis’in fethi sırasında Bizans İmparatorluğu’nun ileri gelenlerinin dedikodu yumağı içinde gereksiz meşguliyetlerle uğraşmaları 15. yüzyılda bile kabul edilemez bir durumdu.

Ahmet Almaz 2007 yılında yayımlanan “Fatih Sultan Mehmet neden öldürüldü?” isimli kitabında bu durumu; “Fatih Sultan Mehmet kuşatmayı sürdürürken bile kentin ileri gelenlerinin, Meryem Ana’nın göbeğinin kutsal olup olmadığını tartışması, bir bakıma Bizans’ın çöküş nedenini açıklamaktadır” cümleleri ile ifade etmektedir.

*

Aklın ve bilimsel düşüncenin yanında, sanatın da yönetenler tarafından sadece lafta kabul görüp, gerçekten desteklenmemesi ve bu estetikle yönetim gerçekleştirilmemesi sonun başlangıcıdır aslında.

Dedikodu kazanı içinde karar alan yönetimler, toplumlar, ülkeler zincirinin en büyüklerinden biriydi Bizans İmparatorluğu.

Akıldan uzaklaşan düşünce, her ne temele dayalı olursa olsun, omuzlarında gelecek inşa edilemez. Parıltılı cümlelerle açıklamalar yapan yönetenleri de bu açıklamaları, tarihin karanlık sayfalarına gömülmekten kurtarmayacaktır.

*

“Çağdaşlık” kavramının, siyasi partilerin seçim sloganlarında kaldığı coğrafyalar tanıyorsunuzdur. Bu tür coğrafyalarda taraflara sorsanız, dedikodu kendilerinde hiç yoktur hep diğerlerinde vardır. Akıldan uzak ve bilimsel olmayan düşünce kendilerinin değil hep diğerlerinin kusurudur. Kibir ve en doğrunun kendileri olduğunu sanma yine kendilerinin değil diğerlerinin zaafıdır. Ama kimse düşünmüyor ki, o diğerleri neredeyse herkestir! Üstelik bu durum, emin olabilirsiniz ki, 15. yüzyılda kalmış bir hadise değildir.

Ne yazık ki kendisini güncellemesini beklediğimiz onca kavrama inat, bu kavram hep güncellenmektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Nisan 2019, Salı    Oynadık bitti!
22 Nisan 2019, Pazartesi    Gmail kullanıyorsanız dikkat!
19 Nisan 2019, Cuma    Öteki de benim
17 Nisan 2019, Çarşamba    Girne Belediyesi taşınırken
10 Nisan 2019, Çarşamba    Tek liman sizin sığındığınız değil!
9 Nisan 2019, Salı    Hayatı alt üst olan ne yapmalı!
8 Nisan 2019, Pazartesi    Toplum yok edici "ben hariç sendromu"
5 Nisan 2019, Cuma    Neyle gurur duyduğumu bilmelisiniz!
2 Nisan 2019, Salı    Ne güzel olurdu!
1 Nisan 2019, Pazartesi    Kürt Açılımı'nda 2. Etap

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Oynadık bitti!
Ferhat ATİK | 23 Nisan 2019, Salı
Pirili oynarken, ‘kazanma-kaybetme’ arifesindeki heyecan ve hırsın, hayatın ta kendisi olduğunu yıllar sonra anladım. Yaşamın her evresinde de kazanıyor ya da kaybediyoruz. Bilemezdim ki o oyunla geçirdiğim zamanda, b...
Gmail kullanıyorsanız dikkat!
Ferhat ATİK | 22 Nisan 2019, Pazartesi
Google’ı herkes bilir. Dev bir mekanizma artık. Arama indekslemesinden reklama, çeviri, harita, navigasyon ve benzeri bir çok hizmetten emaile kadar her şey, her şeyimiz. Bir yandan hayatı kolaylaştıran, diğer yandan ...
Öteki de benim
Ferhat ATİK | 19 Nisan 2019, Cuma
“Je sais pour quelle raison mystérieuse, je ne puis penser à Modigliani sans associer son souvenir à la poésie” cümlesi heykeltraş Jacques Lipchitz’in 1954 yılındaki çalışmasının ilk cümlesiydi. Modi...