Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 27 Ağustos 2018, Pazartesi

Ya herkes "diğerleri" ise?

Paylaş  
12
10
11

Bizans İmparatorluğu’nun on bir yüzyıl boyunca geniş topraklarda hüküm sürmüş bir imparatorluk olduğunu hepimiz biliriz. Bizans İmparatorluğu da dönemin bir çok medeniyeti gibi ciddi bir çöküş dönemi yaşadı ve ardından yerle bir oldu.

Bizanslılar, çağın gelişine ayak uyduramayan, rasyonel ve bilimsel yönetimi geliştirmek yerine bencilliğin, dedikodunun ve kibirin esiri olan yöneticilerinin kurbanı oldular.

Bizans İmparatorluğu’nun önemli kenti olan, dönemin adı ile Konstantinopolis’i Sultan II. Mehmet’in kuşattığı günlerde bile surların ardında, şehrin ve Bizans’ın ileri gelenlerinin gereksiz dedikodu düzeni içindeki akılsızlıkları bir rivayet değil gerçektir. Sultan II. Mehmet’e ‘Fatih’ unvanını kazandıran ve Bizans İmparatorluğu’nun çöküşü anlamına gelen Konstantinopolis’in fethi sırasında Bizans İmparatorluğu’nun ileri gelenlerinin dedikodu yumağı içinde gereksiz meşguliyetlerle uğraşmaları 15. yüzyılda bile kabul edilemez bir durumdu.

Ahmet Almaz 2007 yılında yayımlanan “Fatih Sultan Mehmet neden öldürüldü?” isimli kitabında bu durumu; “Fatih Sultan Mehmet kuşatmayı sürdürürken bile kentin ileri gelenlerinin, Meryem Ana’nın göbeğinin kutsal olup olmadığını tartışması, bir bakıma Bizans’ın çöküş nedenini açıklamaktadır” cümleleri ile ifade etmektedir.

*

Aklın ve bilimsel düşüncenin yanında, sanatın da yönetenler tarafından sadece lafta kabul görüp, gerçekten desteklenmemesi ve bu estetikle yönetim gerçekleştirilmemesi sonun başlangıcıdır aslında.

Dedikodu kazanı içinde karar alan yönetimler, toplumlar, ülkeler zincirinin en büyüklerinden biriydi Bizans İmparatorluğu.

Akıldan uzaklaşan düşünce, her ne temele dayalı olursa olsun, omuzlarında gelecek inşa edilemez. Parıltılı cümlelerle açıklamalar yapan yönetenleri de bu açıklamaları, tarihin karanlık sayfalarına gömülmekten kurtarmayacaktır.

*

“Çağdaşlık” kavramının, siyasi partilerin seçim sloganlarında kaldığı coğrafyalar tanıyorsunuzdur. Bu tür coğrafyalarda taraflara sorsanız, dedikodu kendilerinde hiç yoktur hep diğerlerinde vardır. Akıldan uzak ve bilimsel olmayan düşünce kendilerinin değil hep diğerlerinin kusurudur. Kibir ve en doğrunun kendileri olduğunu sanma yine kendilerinin değil diğerlerinin zaafıdır. Ama kimse düşünmüyor ki, o diğerleri neredeyse herkestir! Üstelik bu durum, emin olabilirsiniz ki, 15. yüzyılda kalmış bir hadise değildir.

Ne yazık ki kendisini güncellemesini beklediğimiz onca kavrama inat, bu kavram hep güncellenmektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı
3 Eylül 2018, Pazartesi    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...
“Kıbrıs”
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2018, Salı
“Kıbrıs”
Merak ettim ve internet sözlüklerinde “Kıbrıs” yazıp okumaya koyuldum. İçinden kimi yerleri sizler için de paylaşmak istedim. Sadece bu bile bize ders olmalı diye düşünüyorum. Hem hakkımızda ne düşünüldüğü h...