Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 6 Eylül 2018, Perşembe

“Ben ol da bil”

Paylaş  
12
12
11

“Ben ol da bil”

Asırlar öncesinden uzanan bir öğretinin hayatta kalması çok da kolay değildir. Buna en değerli örnekler büyük dinlerdir aslında. Medeniyetler tarihini incelediğimizde görürüz ki bazı dinler dışında, bir çok öğreti arkaik dönemin eserleri arasındadır.

Mevlâna Celaleddini Rumi oluşturan yaşam öğeleri onun öğretisinin temel taşlarını da oluşturduğu için, babasının ölümüne kadar olan dönem ve babasının ölümünden sonra olan dönem olarak yaşamını iki aşamada değerlendirebiliriz.

Mevlâna, bir öğretiler nosyonunun kurucusu olmak yanında, İslam dinini, şiir, sanat, müzik yoluyla en ince yorumlayan kişi olarak da bilinir. İngiliz doğubilimci Arberry, Mevlâna’yı “dünyanın en büyük ozanı” olarak nitelerken, Goethe onun etkisinde kalmış, Rembrandt tablosunu yapmış, Muhammed İkbal felsefesini onun düşünceleri üstüne kurmuş, İngiliz doğubilimci Nicholson 30 yıl çalışarak Mesnevi’yi İngilizceye çevirmiş ve yapıtın Batı dünyasında tanınmasını sağlamıştır. Mevlâna yüzyıllardır etkisini, canlılığını yitirmeyen bir büyük ozan ve düşünce adamı niteliğini korumaktadır. İnanç ve düşünce özgürlüğüne olağanüstü bir değer vermesi, bütün insanları saygıya ve sevgiye çağırması onun en büyük özelliğidir.

Mevlâna bu yönüyle, öğretilerine de yansıyan şekliyle tam bir “varlık birliği” savunucusudur. Ona göre, her varlık Hakk’ın bir ayrı tecellisidir ve yaratılmışlara uygulanan her eylem aslında Yüce Allah’a uygulanıyor demektir. Onun için, soyut bir Allah sevgisi yerine, somut bir sevgi, yani Hakk’ı halkta ve halkı Hak’ta sevmek gerekir. Bu onun en temel felsefesidir.

Mevlâna, biçimci olan her türlü kısıtlamanın karşısında bir felsefe geliştirdi. Ona göre, asıl konu her zaman “insan” oldu. Din, felsefe, ahlak, insanı daha mutlu etme yolunda gelişen araçlar olarak kullanılmalıydı. Bu araçlara takılıp kalmak, gelişmeyi ve gelişme hızını kesecek yanlış davranışlar olacaktı. Doğru olan, gerçeğe giden yolu bulmaktı ve bu yol, “aşk”tan geçerdi. Sonsuz bir sevgi, herşeyi çözerdi. Allah aşkı kalbe inince daha iyi anlıyor insan.

Mevlâna için, sözünü ettiği bu aşk kendisine sorulduğunda o en bilinen ve en etkili sözünü söylediği rivayet edilir. “Ben ol da bil.” Mevlâna’yı bu büyük sözü ve “ne istersen, sen o’sun” felsefesini de içine alan birmakalede anmak ve Allah’ın içinize çektiğiniz hava kadar değerli bir aşkı kalbinize doldurmasını dilerim.

Bu denli bir derinlik varlığı nedeniyle, onun dışında kalan farklı felsefe ve ruhsal dinginlik uygulamalarını eleştirmek istemem. Ancak sarılmak ihtiyacı duyduğumuz maneviyatın en güçlüsü olan Mevlâna öğretilerinin bir yana itilmesini eleştirebilirim.

Ne güzel bir hayatın cümleleridir Mevlâna!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı
3 Eylül 2018, Pazartesi    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"
30 Ağustos 2018, Perşembe    Haber alma özgürlüğü tehlikede

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...
“Kıbrıs”
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2018, Salı
“Kıbrıs”
Merak ettim ve internet sözlüklerinde “Kıbrıs” yazıp okumaya koyuldum. İçinden kimi yerleri sizler için de paylaşmak istedim. Sadece bu bile bize ders olmalı diye düşünüyorum. Hem hakkımızda ne düşünüldüğü h...