Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 12 Şubat 2019, Salı

Ameller ve niyetler*

Paylaş  
17
21
17

Ameller ve niyetler*

Kalplerimizi bir kalpte birleştirip toplamak gerekir. O kalp, en çok sevilen kul olan, Efendimizin (s.a.v.) kalbidir. İlahi huzurda en çok saygı duyulan kimse odur. O’nu bulmalısın ve kalbini onun kalbinin üzerine bağlamalısın. “Hayır topluluktadır.” Bütün yararı kalplerimizin beraber olup, O’nun kalbinde olmasıdır. Çok kalabalık topluluklar vardır.  Ama birinin kalbi Allah’ın dostlarından bir tanesinde toplanmıyorsa anlamı yoktur. “Bütün rahmet ve iyilik beraber toplanmalı ve insanların kalbini onun kalbiyle birleştirmededir.”

*

Günden güne kıyâmet alâmetleri çoğalıyor, kişinin ne yaptığının farkında olmaması da kıyâmet alâmetlerindendir. Hadislerin başından bir hadîs-i şerif var ki; İslâm onun üzerinde döner durur. O hadîs-i şerif niyetlerimize âit olan hadistir. İnsanlar boş durmaz, oraya buraya yirmi dört saatin içinde çalışır, peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) saadetle bildirmiş olduğu hadîs-i şerif bütün insanlığın döndüğü miğfer gibidir:

“Yapılan bütün işler değer hükmünü niyetten alır, ne niyet ettiyse ona göre bir karşılık alır.”

Eğer niyeti hayır ise sonunda hayır bulur, niyeti şer ise şer bulacaktır. Bir kimse buğday ekip diken biçmez. Diken tohumu ekipte buğday beklenmez. Amelin esnâsında niyet bilindiği vakitte hemen karşılığını görürsün. Onun için niyet meselesi çok mühimdir, niyetimizi tahsis etmek ondan daha mühimdir. Nefsine âit olan gayelerin tahakkuku yolundaysa dünyanın kısa ömründen birşeylere tâlip oluyor ve onun arkasında ömrünü geçiriyor. Mûmin; avamların aklını bırakıp hidâyet sahiplerinin yoluna sülük etmek ister. Allah(c.c.) bizi hidâyet buyursun, Cenâb-ı Hakk’ın hidâyetini gözlüyoruz. Ameller niyetlere bağlıdır.

*

Yüreklere huzur olsun diye sizlerle paylaştığım bu satırların üzerine söz yazmak uygun olmaz. Çünkü yukarıdaki bölüm, Şeyh Nazım Kıbrısi Hazretleri’dir. İlaveye lüzum yok.

 

* “Ameler nihalere göredir” Hadis-i şerif’inden alın tıdır. (Sahih hadis: Buhari, İman, 41)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Şubat 2019, Perşembe    Bir kalp kazanın
19 Şubat 2019, Salı    Sermayenin kültürel ayrımları
18 Şubat 2019, Pazartesi    Kim bilir, belki hayallerimiz olur yeniden...
15 Şubat 2019, Cuma    Modernleşme ve habercilik
14 Şubat 2019, Perşembe    Aşk
11 Şubat 2019, Pazartesi    Uçurtmasız gökyüzü
7 Şubat 2019, Perşembe    İki ihtilal arası sinema
6 Şubat 2019, Çarşamba    Hayat sen istersen güzel
5 Şubat 2019, Salı    "Neyi 'kurtarmaz'dı?"
4 Şubat 2019, Pazartesi    "İç çağ" metaforu ve "geçiş kültürü"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bir kalp kazanın
Ferhat ATİK | 21 Şubat 2019, Perşembe
Bir kalp kazanın
İnsan o kadar çok şeyin en üstünü görür ki, kendisi hep bu kibrine yenilir. Oysa şeytan -ki meleklerin ustasıydı-, kibir onu ne hale soktu! Oysa bir pire -ki bedeninin seksen metre uzağına sıçrar-, b...
Sermayenin kültürel ayrımları
Ferhat ATİK | 19 Şubat 2019, Salı
“Eğer sosyolog her zaman biraz rahatsızlık veriyorsa, bunun nedeni, bilinçsiz kalınması yeğlenen şeylerin bilincine varmaya zorlamasıdır" der Pierre Bourdieu.
Bourdieu, 20. yy’ın bizimle birlikte yaşamış,...
Kim bilir, belki hayallerimiz olur yeniden...
Ferhat ATİK | 18 Şubat 2019, Pazartesi
Biz büyüyoruz, büyük insanlar oluyoruz. Sonra dünümüzü hemen unutuyor, yola yeni çıkmış çocukların bugünüyle uzlaşamadan, geleceklerini çözmeye, anlamaya, şekillendirmeye çalışıyoruz.
Umutsuzca, başarısızca.
Sonu ge...