Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 12 Şubat 2019, Salı

Ameller ve niyetler*

Paylaş  
18
21
18

Ameller ve niyetler*

Kalplerimizi bir kalpte birleştirip toplamak gerekir. O kalp, en çok sevilen kul olan, Efendimizin (s.a.v.) kalbidir. İlahi huzurda en çok saygı duyulan kimse odur. O’nu bulmalısın ve kalbini onun kalbinin üzerine bağlamalısın. “Hayır topluluktadır.” Bütün yararı kalplerimizin beraber olup, O’nun kalbinde olmasıdır. Çok kalabalık topluluklar vardır.  Ama birinin kalbi Allah’ın dostlarından bir tanesinde toplanmıyorsa anlamı yoktur. “Bütün rahmet ve iyilik beraber toplanmalı ve insanların kalbini onun kalbiyle birleştirmededir.”

*

Günden güne kıyâmet alâmetleri çoğalıyor, kişinin ne yaptığının farkında olmaması da kıyâmet alâmetlerindendir. Hadislerin başından bir hadîs-i şerif var ki; İslâm onun üzerinde döner durur. O hadîs-i şerif niyetlerimize âit olan hadistir. İnsanlar boş durmaz, oraya buraya yirmi dört saatin içinde çalışır, peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) saadetle bildirmiş olduğu hadîs-i şerif bütün insanlığın döndüğü miğfer gibidir:

“Yapılan bütün işler değer hükmünü niyetten alır, ne niyet ettiyse ona göre bir karşılık alır.”

Eğer niyeti hayır ise sonunda hayır bulur, niyeti şer ise şer bulacaktır. Bir kimse buğday ekip diken biçmez. Diken tohumu ekipte buğday beklenmez. Amelin esnâsında niyet bilindiği vakitte hemen karşılığını görürsün. Onun için niyet meselesi çok mühimdir, niyetimizi tahsis etmek ondan daha mühimdir. Nefsine âit olan gayelerin tahakkuku yolundaysa dünyanın kısa ömründen birşeylere tâlip oluyor ve onun arkasında ömrünü geçiriyor. Mûmin; avamların aklını bırakıp hidâyet sahiplerinin yoluna sülük etmek ister. Allah(c.c.) bizi hidâyet buyursun, Cenâb-ı Hakk’ın hidâyetini gözlüyoruz. Ameller niyetlere bağlıdır.

*

Yüreklere huzur olsun diye sizlerle paylaştığım bu satırların üzerine söz yazmak uygun olmaz. Çünkü yukarıdaki bölüm, Şeyh Nazım Kıbrısi Hazretleri’dir. İlaveye lüzum yok.

 

* “Ameler nihalere göredir” Hadis-i şerif’inden alın tıdır. (Sahih hadis: Buhari, İman, 41)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...