Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 15 Mart 2019, Cuma

Teknolojik insan, bencil insan mı?

Paylaş  
17
15
17

“21.yüzyılın insanı tabiata,teknoloji sayesinde çok yabancı kalmıştır. Halbuki, bu doğadan uzaklaşmak insanları huzursuz ve rahatsız etmiş. Bir zamanlar insanların tabiat ile içiçe yaşadıkları huzurlu günlerin güzelliği geride kalmıştır. 21.yüzyılın insanı teknoloji sayesinde, bu huzur ve güzelliği kaybetmiştir.Çaresi,teknoloji tutkunluğundan kurtulmatır. Bu yazıyı iyice içinize yazınız ve düşününüz!”

*

Yukarıdaki sözler her an rahmet ve hasretle andığım, ülkemizin en değerli isimlerinen ve İslâm’ın büyük değerlerinden olan Şeyh Azım Kıbrısi’ye ait.

Bir çok sohbetinde doğadan uzaklaşmamayı salık veren değerli Şeyh, teknolojinin yararına inandığı kadar, doğadan uzaklaşmadan ve bu yararı aşıp esiri olmadan kullanmayı da bilen birisiydi.

Gerçekten de hayatımızın her bir gününde ne denli teknolojiyi kullandığımız ve artık ne denli onsuz yapamadığımız ortada. Yenilik ve yeni dünyadan geri kalmak söz konusu değil. Ancak Şeyh Efendi’nin de dediği gibi, teknoloji tutkunluğundan kurtulmak ve ize lütfedilen tabiatın hazzını alarak huzur elde etmek de şart.

İnsanlık faydalı diye elinden düşüremedikleri her teknoloji cihazı sayesinde artık daha unutkan, daha yalnız, daha bencil bir döneme girdiler.

Evet bencil!

Başkalarının canını hiçe sayarak araç kullanırken cep telefonuna konuşmak, mesaj yazmak ya da sosyal medyada kim ne yapıyor diye bakmak bencillik değil de nedir? Kapısının önünde hak arayanlara destek vermek yerine, evinde otururken eylemi sosyal medyada görüp “beğendi” işareti ile işaretlemek bencillik değil de nedir?

*

Bu bencillik ve saygısızlık, teknolojinin sonucu mu?

Peki hakikaten teknoloji insan bencil insan mı?

Ya da teknolojiyi üretmek yerine sadece tüketmek, bir sonradan görmelik yaratıyor mu?

Ülkemizde ne yazık ki böyle. Bir çok ülkeyi sık sık görürüm. İnanın bana orta doğunun bizim gibi ülkeleri dışında bir yerde bu derece bencillik yoktur. Üstelik, teknolojinin nimetlerini bizden çok daha fazla yaşayan ve bizden çok daha ilerde olan ülkelerde dahi bu derece bencilleşmemişler, bu derece saygısızlaşmamışlar.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Mayıs 2019, Cuma    Hayal kurun, gelecek mutlu olsun
16 Mayıs 2019, Perşembe    Ey aşk!
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Neler kaçırmışız?
14 Mayıs 2019, Salı    Aydınlığa mektuplar
13 Mayıs 2019, Pazartesi    Sermayenin kültürel ayrımları
10 Mayıs 2019, Cuma    10 Mayıs'ın düşündürdükleri
8 Mayıs 2019, Çarşamba    Hayallerimiz olur belki yeniden
6 Mayıs 2019, Pazartesi    K
3 Mayıs 2019, Cuma    Kendine inanmalısın
1 Mayıs 2019, Çarşamba    Eski 1 Mayıs'lar

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Hayal kurun, gelecek mutlu olsun
Ferhat ATİK | 17 Mayıs 2019, Cuma
İmkansızlıklar ya da bağnazlıklar yüzünden edebiyattan ve sanattan kopan bir toplum, tüm değerlerini yitirir, yozlaşır, köklü anlamların ı kaybeder ve nihayet yok olur.
Ahlakın, toplumsal değerin, çevre korumanın, ha...
Ey aşk!
Ferhat ATİK | 16 Mayıs 2019, Perşembe
Dante nasıl Rönesans’ı müjdelediyse, şiirin de geleceğini haber verir. Her ne kadar kökü Roma’da, Vergilius’ta bulunsa da...
İlahi Komedya, bir edebiyat klasiği. Dante’nin Cehennem, Araf ve Cennet’e yaptığı hayali bi...
Neler kaçırmışız?
Ferhat ATİK | 15 Mayıs 2019, Çarşamba
Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin düzenlediği “Zirve 4.0 Değişen Gazetecilik Sempozyumu” birçok değerli konuşmacıyı ağırladı. Bir birinden güzel konularda harika bilgiler dinledik.
Bu konuşmacılardan...