Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 12 Haziran 2019, Çarşamba

Sudaki iz

Paylaş  
20
22
20

Aslında bu bir kitap tanıtımı değil.

Bahse konu olan bir kitap ama içeriğimiz tanıtım değil. Sudaki iz Ahmet Altan'ın ikinci romanı. İlk kez 1985 yılında Can Yayınları tarafından yayımlanan bir kitap. Aynı yıl üçüncü baskısı yapıldıktan sonra toplatılmış ve hakkında dava açılmıştı.

İki yıl süren dava sonucunda iki buçuk sayfasında “müstehcen içerik” olduğuna karar verilerek imhasına karar verildi. Yıllar sonra yapılan baskılarına bu mahkeme kararı eklendi ve söz konusu sayfalar bantlanarak yayımlandı.

Mesele kitap değil dediğim gibi. Mesele “müstehcen içerik” kavramı.

Müstehcen sözcüğü “edebe aykırı” şeklinde tanımlanıyor. Edep ise “toplum töreleri” şeklinde anlatılıyor. Töre ise “Bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, görenek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların bütünü” olarak tanımlanıyor.

Tümüne bakıldığında günümüz toplumlarının özellikle kültürel ve sanatsal temada tek bir ortak paydası olması mümkün değil.

Bu nedenle hala yasalarda bulunan hatta yasalara yeni yeni eklenmeye çalışılan “müstehcen” ifadesi pek de eskisi gibi bir ihtiyaç değil.

Yaşam ilerliyor ve çağ teknoloji ile hızlı değişiyor.

Ne var ki bu değişim toplum ölçeğinde yer alan homojen kalıpların dışında çıkılıp daha parçalı şekilde ortaklıklar kurulmasın aneden oluyor. Bu da tüm bir toplumun yekpare bir temel edinmesine engel oluyor.

Hal böyleyken lendi tanımlarından hareket ederek bir sanatsal veya kültürel üretime “müstehcen” denmesi artık imkansızlaştı. Bunda ısrar eden yasal yapılar da ilkelleşti.

Toplum ölçeğinde bunun mümkün olamayacağından hareketle aslında sanata ve kültürel her türlü üretime daha bir hoşgörü ile yaklaşmak modern dünyanın beklentisi olmalı.

Çünkü sanatın teşvik edilmesi yerine yasaklarla körelmesi, toplumun geleceğinde bir ruhsuzluk yaratır ki bunun birey bazında karşılığı mutsuzluktur. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Haziran 2019, Pazartesi    Düşmanı mahvetmeden zaferi kazanmak
14 Haziran 2019, Cuma    Epistemoloji
13 Haziran 2019, Perşembe    Yapısökümü
11 Haziran 2019, Salı    Mevcut dünya düzeni çökerken...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Mutlu aileler  
7 Haziran 2019, Cuma    Sivil itaatsizlik
6 Haziran 2019, Perşembe    Yerkürenin diyasporası 
4 Haziran 2019, Salı    Mutlu bayramlar
3 Haziran 2019, Pazartesi    Seviyor mu?
31 Mayıs 2019, Cuma    Kelimelerim

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Düşmanı mahvetmeden zaferi kazanmak
Ferhat ATİK | 17 Haziran 2019, Pazartesi
Hint halkı tarafından “Mahatma” (Büyük Ruh) olarak isim takılan Mohandas Karamşand Gandhi, içinde olduğu sosyal yapının yasaklamasına karşın, İngiltere’de hukuk öğrenimi yapmıştı. Afrika’da, on binlerce Hintli’nin esi...
Epistemoloji
Ferhat ATİK | 14 Haziran 2019, Cuma
Sözcüklerin yeni bir yolculuğu için ele aldığım bir kelime: Epistemoloji.
En birincil tanımlama ile “Bilgi Felsefesi” anlamı taşıdığını belirtebiliriz. Ancak bu tanımlama elbette ki yeterli kalmaz, ‘bilgi’ ifadelendi...
Yapısökümü
Ferhat ATİK | 13 Haziran 2019, Perşembe
Jürgen Habermas tarafından yapıbozum, “temizlemeye çalıştığı çöpleri durmadan arttırmasıyla” eleştirilmiş, Derrida’nın öldüğü gün ise Joath...