Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 12 Haziran 2019, Çarşamba

Sudaki iz

Paylaş  
21
22
21

Aslında bu bir kitap tanıtımı değil.

Bahse konu olan bir kitap ama içeriğimiz tanıtım değil. Sudaki iz Ahmet Altan'ın ikinci romanı. İlk kez 1985 yılında Can Yayınları tarafından yayımlanan bir kitap. Aynı yıl üçüncü baskısı yapıldıktan sonra toplatılmış ve hakkında dava açılmıştı.

İki yıl süren dava sonucunda iki buçuk sayfasında “müstehcen içerik” olduğuna karar verilerek imhasına karar verildi. Yıllar sonra yapılan baskılarına bu mahkeme kararı eklendi ve söz konusu sayfalar bantlanarak yayımlandı.

Mesele kitap değil dediğim gibi. Mesele “müstehcen içerik” kavramı.

Müstehcen sözcüğü “edebe aykırı” şeklinde tanımlanıyor. Edep ise “toplum töreleri” şeklinde anlatılıyor. Töre ise “Bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, görenek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların bütünü” olarak tanımlanıyor.

Tümüne bakıldığında günümüz toplumlarının özellikle kültürel ve sanatsal temada tek bir ortak paydası olması mümkün değil.

Bu nedenle hala yasalarda bulunan hatta yasalara yeni yeni eklenmeye çalışılan “müstehcen” ifadesi pek de eskisi gibi bir ihtiyaç değil.

Yaşam ilerliyor ve çağ teknoloji ile hızlı değişiyor.

Ne var ki bu değişim toplum ölçeğinde yer alan homojen kalıpların dışında çıkılıp daha parçalı şekilde ortaklıklar kurulmasın aneden oluyor. Bu da tüm bir toplumun yekpare bir temel edinmesine engel oluyor.

Hal böyleyken lendi tanımlarından hareket ederek bir sanatsal veya kültürel üretime “müstehcen” denmesi artık imkansızlaştı. Bunda ısrar eden yasal yapılar da ilkelleşti.

Toplum ölçeğinde bunun mümkün olamayacağından hareketle aslında sanata ve kültürel her türlü üretime daha bir hoşgörü ile yaklaşmak modern dünyanın beklentisi olmalı.

Çünkü sanatın teşvik edilmesi yerine yasaklarla körelmesi, toplumun geleceğinde bir ruhsuzluk yaratır ki bunun birey bazında karşılığı mutsuzluktur. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ekim 2019, Pazartesi    "İlmin gayesi nedir?"
15 Ekim 2019, Salı    İlginç bir haber: Hamas terörü kınadı!
14 Ekim 2019, Pazartesi    Bu Türkiye'nin savaşı değil!
11 Ekim 2019, Cuma    Bir kedi hikayesi
10 Ekim 2019, Perşembe    Polisin cevabını merak ediyorum!
9 Ekim 2019, Çarşamba    Fotoğraflar masum mudur?
2 Ekim 2019, Çarşamba    Bu çağ bu hastalığa yenik düştü!
30 Eylül 2019, Pazartesi    "Ağır Ceza" artık gezici değil!
26 Eylül 2019, Perşembe    Mezun olunca bitmez, başlar...
25 Eylül 2019, Çarşamba    İslâm'ın hokkabazları

banner
banner
banner
banner
banner

"İlmin gayesi nedir?"
Ferhat ATİK | 21 Ekim 2019, Pazartesi
Güzel ülkemde “kasıtlı cahilliğin” nedeni nedir? Neden insanlar sadece anlamadıkları için değil anlamak istemedikleri için her duyduklarını cahilce paylaşarak bilgi kirliliği yaratmaktadır? Neden aslında aynı dost mec...
İlginç bir haber: Hamas terörü kınadı!
Ferhat ATİK | 15 Ekim 2019, Salı
Şaka gibi! Hatta sanki tüm dünya ile alay eder gibi!Terör örgütü listelerindeki yerini koruyan örgüt,
Filistin’in Yaser Arafat sonrası Hamas Terör Örgütü’ne teslim olduğunu artık bilmeyen yok. Dünya ülkelerinin terör...
Bu Türkiye'nin savaşı değil!
Ferhat ATİK | 14 Ekim 2019, Pazartesi
Türkiye bir savaşta. Dünya sadece gevezelik ediyor. AB göçmenler kendine gelmesin derdinde, Trump’ı hiç konuşmayalım, onun konuşulacak bir değeri hatta zekâsı yok. Adam bu yaşa kadar bu akılla nasıl yaşamış ona şaşkın...