Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 11 Temmuz 2019, Perşembe

Politika ve sanat

Paylaş  
13
17
12

Sanatçı sadece bir ülkeyi değil, tüm bir insanlığı aydınlatabilir.

Yeter ki sanatı anlamış olsun. Yeter ki gerçek olsun.

Picasso ve Dali ile birlikte İspanya’nın büyük üç modern ressamından biri de Joan Miro’dur. Miro’nun sanatsal başarısı, sanatın tüm alanlarında kendini göstermiştir. Yağlıboya tabloları, duvar resimleri, seramikleri, gravürleri ve heykelleri bize, Picasso gibi büyük bir yaratma kapasitesine sahip olduğunu gösterir. Miro, tüm ifade biçimlerini deneyen bir sanatçıydı. Sanatçının böylesi bir ölçeğe sahip olmasının ne kadar harika sonuçları olabileceğini bir düşünün.

Miro, yirminci yüzyılın usta sanatçısı olarak yepyeni bir sanatsal dilin yaratıcısıdır. Resim heykel ve seramiklerinin temelinde Francisco Gali’den ve Pasco’dan aldığı eğitimin ne kadar etkili olduğunu görebiliyoruz. Miro, Barcelona’da kaldığı sürece içinde daha sonra seramik çalışmalarında en büyük destekçisi ve arkadaşı olan Joseph Artigas’la tanışıp, seramik alanında müthiş bir ilerleme sağladı. Marqwet, Dufy, Brague, Asger gibi sanatçılarla ortak pek çok seramik eser üretti ve sergiler açtı.

Miro, Paris’e gitmeden çağdaş Fransız şairlerinin önemini kavramış; şiiri, sanatının kaynağı olarak görmüştü. Sanatı derinden anlamış, gündelik yaşamın ve politik kirin dışından hayata bakabilmiş bir sanatçı olan Miro’nun eserlerini görenler şaşkına dönüyordu. Bu şaşkınlık, konulardan çok renklerin parlaklığından ve o zaman bile kendini belli eden üslubun orijinalliğinden ileri geliyordu. Natürmort, peyzaj, portre ve nülerden oluşan temaları işleyen resimlerde, özel ve yeni olan şaşırtıcı bir şeyler görmeniz mümkün. Üstelik bu hala geçerli. Geleneksel perspektif kaidelerini kullanmadan üçüncü boyut hissini insana hissettirmeyi başaran bir ressamdı Miro. Manzara resimleri de tamamıyla perspektiften yoksun olmalarına rağmen derinlik etkisi taşıyordu.

Savaştan yeni çıkmış olan Paris, sanatçıların buluşma yeriydi ve o sıralarda Miro Paris’e ilk kez gitmişti. Resim dili ile sorgulayıcılığını artıran Paris deneyimi onu, sınırları aşan bir sanatçı yaptı.

Paris’teyken bir arkadaşına yazdığı mektupta “İster Paris’te, ister Tokyo’da, ister Hindistan’da olayım, ne yapıp edip resim yapmam ve para kazanmam gerek.”

Tek amacı resim yapmak olan Miro, Paris’te Picasso ile tanıştı. Louvre’da incelemeler yaptı. Paris’teki stüdyosu, Andrè Masson’unkinin yanındaydı ve ilk sergisini 1921 yılında Galerie la Licorne’da açmayı başardı.

Miro şanslı değil ama amacı olan yeteceğini çalıştırarak geliştiren bir sanatçı olarak aklımda kaldı. Politik olandan uzak duran, sadece sanatı ile değişime katkıda bulunmasıyla hatırlayacağımız önemli ismin bana bıraktığı iz, sanatı neden yaptığını bir bakışta anladıklarımla mukayese yapabilmemi güçlendirmesidir.

Bir gerçekle üstelik: Sanat değişim ve politika oluşturmanın doğasıdır. Ama sanatçı politikacı değildir, bunu olmaktan uzak durmalıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Eylül 2019, Pazartesi    Üzgünüm
19 Eylül 2019, Perşembe    Ne öğretmeliyiz?
18 Eylül 2019, Çarşamba    Kamusal alanda kendisini rezil edenler
12 Eylül 2019, Perşembe    3 film, yeni 1 hayat
11 Eylül 2019, Çarşamba    İntihar ve BM'nin inadı
6 Eylül 2019, Cuma    Bugün 6 Eylül
4 Eylül 2019, Çarşamba    SETA Raporu
3 Eylül 2019, Salı    Henüz yaz bitmeden...
29 Ağustos 2019, Perşembe    Kolay iş değil!
28 Ağustos 2019, Çarşamba    Kötülük ne kadar ileri gidebilir?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Üzgünüm
Ferhat ATİK | 23 Eylül 2019, Pazartesi
Yıllar önce “Geleceğe Mektuplar" isminde bir belgesel çekmiştim.
8’inci yıla girmek üzereyiz.
Dünyada veya kendi alanında, önemli bir isim yapmış 25 deneyimi Kıbrıslı Türk bu belgeselde yer almış, her biri bir mesle...
Ne öğretmeliyiz?
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2019, Perşembe
Akademide gençlere medyanın içeriğini oluştururken nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğretmekteyim. İçeriğin zenginliği, farklılığı, tecimsel boyutu, fark edilir olması gerekliliği ve benzer birçok değer.
Sonra bu g...
Kamusal alanda kendisini rezil edenler
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2019, Çarşamba
Dünden devam edersem eğer, yine bir özürle başlamalıyım. Çünkü öğretici bir dil kullanmanın acısı içindeyim. Ne haddime.
Gerek medya aygıtlarının herhangi birinde gerekse sosyal medya aygıtlarında; hiç fark etmeden ş...