Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 11 Temmuz 2019, Perşembe

Politika ve sanat

Paylaş  
13
17
12

Sanatçı sadece bir ülkeyi değil, tüm bir insanlığı aydınlatabilir.

Yeter ki sanatı anlamış olsun. Yeter ki gerçek olsun.

Picasso ve Dali ile birlikte İspanya’nın büyük üç modern ressamından biri de Joan Miro’dur. Miro’nun sanatsal başarısı, sanatın tüm alanlarında kendini göstermiştir. Yağlıboya tabloları, duvar resimleri, seramikleri, gravürleri ve heykelleri bize, Picasso gibi büyük bir yaratma kapasitesine sahip olduğunu gösterir. Miro, tüm ifade biçimlerini deneyen bir sanatçıydı. Sanatçının böylesi bir ölçeğe sahip olmasının ne kadar harika sonuçları olabileceğini bir düşünün.

Miro, yirminci yüzyılın usta sanatçısı olarak yepyeni bir sanatsal dilin yaratıcısıdır. Resim heykel ve seramiklerinin temelinde Francisco Gali’den ve Pasco’dan aldığı eğitimin ne kadar etkili olduğunu görebiliyoruz. Miro, Barcelona’da kaldığı sürece içinde daha sonra seramik çalışmalarında en büyük destekçisi ve arkadaşı olan Joseph Artigas’la tanışıp, seramik alanında müthiş bir ilerleme sağladı. Marqwet, Dufy, Brague, Asger gibi sanatçılarla ortak pek çok seramik eser üretti ve sergiler açtı.

Miro, Paris’e gitmeden çağdaş Fransız şairlerinin önemini kavramış; şiiri, sanatının kaynağı olarak görmüştü. Sanatı derinden anlamış, gündelik yaşamın ve politik kirin dışından hayata bakabilmiş bir sanatçı olan Miro’nun eserlerini görenler şaşkına dönüyordu. Bu şaşkınlık, konulardan çok renklerin parlaklığından ve o zaman bile kendini belli eden üslubun orijinalliğinden ileri geliyordu. Natürmort, peyzaj, portre ve nülerden oluşan temaları işleyen resimlerde, özel ve yeni olan şaşırtıcı bir şeyler görmeniz mümkün. Üstelik bu hala geçerli. Geleneksel perspektif kaidelerini kullanmadan üçüncü boyut hissini insana hissettirmeyi başaran bir ressamdı Miro. Manzara resimleri de tamamıyla perspektiften yoksun olmalarına rağmen derinlik etkisi taşıyordu.

Savaştan yeni çıkmış olan Paris, sanatçıların buluşma yeriydi ve o sıralarda Miro Paris’e ilk kez gitmişti. Resim dili ile sorgulayıcılığını artıran Paris deneyimi onu, sınırları aşan bir sanatçı yaptı.

Paris’teyken bir arkadaşına yazdığı mektupta “İster Paris’te, ister Tokyo’da, ister Hindistan’da olayım, ne yapıp edip resim yapmam ve para kazanmam gerek.”

Tek amacı resim yapmak olan Miro, Paris’te Picasso ile tanıştı. Louvre’da incelemeler yaptı. Paris’teki stüdyosu, Andrè Masson’unkinin yanındaydı ve ilk sergisini 1921 yılında Galerie la Licorne’da açmayı başardı.

Miro şanslı değil ama amacı olan yeteceğini çalıştırarak geliştiren bir sanatçı olarak aklımda kaldı. Politik olandan uzak duran, sadece sanatı ile değişime katkıda bulunmasıyla hatırlayacağımız önemli ismin bana bıraktığı iz, sanatı neden yaptığını bir bakışta anladıklarımla mukayese yapabilmemi güçlendirmesidir.

Bir gerçekle üstelik: Sanat değişim ve politika oluşturmanın doğasıdır. Ama sanatçı politikacı değildir, bunu olmaktan uzak durmalıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Alışır ama unutmazsın!
16 Temmuz 2019, Salı    Basit bir kişisel gelişim yazısı
12 Temmuz 2019, Cuma    Cevabı bilinmeyen sorular
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Bir adam öldürmek
8 Temmuz 2019, Pazartesi    Kelimelerim
4 Temmuz 2019, Perşembe    Ömür dediğin
3 Temmuz 2019, Çarşamba    Yağmur damlası
28 Haziran 2019, Cuma    Ne güzel sana bakmak
17 Haziran 2019, Pazartesi    Düşmanı mahvetmeden zaferi kazanmak
14 Haziran 2019, Cuma    Epistemoloji

banner
banner
banner
banner
banner

Alışır ama unutmazsın!
Ferhat ATİK | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Yazacaklarımı düşündükçe, klavyemin tuşları parmaklarımın altından kaçıyor. Tam üzerinde durduramıyorum parmaklarımı, düşüncelerim gibi...
Yazacaklarımı düşündükçe, konu bulamasam ama bu konuyu yazmasam diye düşünüyo...
Basit bir kişisel gelişim yazısı
Ferhat ATİK | 16 Temmuz 2019, Salı
Deneyim hemen herkese yarar. Deneyim paylaşmak da öyle. Ancak her deneyimin herkese uygun olacağını söylemek mümkün değildir. Çünkü deneyim kişisellik içerir. İçerdiği oranda da bir başkasına uygun olmayabilir. Ancak ...
Cevabı bilinmeyen sorular
Ferhat ATİK | 12 Temmuz 2019, Cuma
Öğrenimin konusu “yanıtı bilinen soruların öğretilmesidir”.
Yanıtı olmayan ya da henüz yanıtı hazır olmayan sorular ise felsefenin ve sanatın alanıdır.
Bu ayrımın farkına varmadan ne toplum, ne de insanlık ilerleyeb...