Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 23 Temmuz 2019, Salı

Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır

Paylaş  
22
21
22

“Çocuğa kendiliğinden bir şey yapma özgürlüğü vermemekle onu korkak bir köle yapıyoruz” der

Montaigne. Lord Michel Eyquem de Montaigne, 16. yüzyıl Fransa’sının en önemli yazarlarından birisi.

Çocuklarla ilgili bu cümlesi son derece dikkate alınması gereken bir cümle. Yetişkinlerin “fazla” diye nitelendirilebilecek her tutum ve davranışları çocukların geleceklerine olumsuz yansıyacaktır. Çocuklarını, yaşayacakları çocuklukta önce bir birey olduklarının ayırdına vararak yönlendirmeleri ve bu süreç boyunca onlara özgüven verecek şekilde özgürce gelişimlerini sağlayacak fırsatlar tanınmalıdırlar. Yüzyılımızda bu önem giderek daha da değer kazanıyor. Kalabalıklar arasında şeffaf olabilme ihtimali bu kadar artarken, çocuk bireylerin, kendiliğinden yapmak istedikleri konusunda denetimli de olsa özgürlük tanımak, size güvenerek kendi yaratıcılıklarını ve bu süreçte kararlarını geliştirmelerini sağlamak önemlidir.

Çağımız fark edilmeyi, başarmayı ve ilerlemeyi ne yazıktır ki güçleştiren bir kalabalıkla geçmektedir. Hal böyle iken, bu kalabalıklar içinde görünmeyecek çocuklar ve çocuk ruhları yetiştirmek üzücü olur.

Bu nedenle kimi adımları uygulamak önem kazanır:

Örneğin çocuğunuzun varlıklarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirmelisiniz.Çocuğun kendi yeteneklerini ortaya çıkartmasında yardımcı olunmalı, yaptıkları ve ilgilendikleri şeylerin, sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu göstermelisiniz. Evinizde herkesin birbirine güveneceği bir ortam oluşturmalısınız.Çocuğa kendi davranışlarınızla örnek olduğunuzu unutmamalısınız.Beklentileriniz çocuğun seviyesinde olmalı, onu aşacak beklentilerinden kaçınmak önemlidir. Çocuklara sorumluluklar vermek geliştiricidir. Ne yaparlarsa yapsınlar onları bağışlamalı ve sevgi ile emniyette olduklarını hissettirmelisiniz. Birlikte vakit geçirmelisiniz.

Onların özgüvenlerini sağlayacak sözlerde bulunmalısınız.Çocuğunuzla ilgili problemleri onu suçlamadan ya da onun karakterini eleştirmeden konuşmalısınız.

Ne kadar zor değil mi? Günümüz dünyasındaki zamansızlık ve sabırsızlık içinde aslında çocuk yetiştirmenin bir adanmışlık olduğunu bilmeliyiz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...