Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 11 Eylül 2019, Çarşamba

İntihar ve BM'nin inadı

Paylaş  
21
19
21

İntihar herhalde en acımasız özeleştiridir.

Psikoloji alanında intihar konusu ile yakından ilgilenen teoriler, daha çok psikanalitik teorilerdir. Bu teorilerin öncüsü ve en çok tanınanı Freud’un teorisidir. Freud intiharın tam bir açıklamasının hiçbir yolla yapılamayacağını belirtir. Bundan dolayı, Freud ve onu takip edenler, sadece intihara zemin hazırlayan psişik durumları ortaya koymaya çalışmışlardır. Freud intiharı saldırganlık olarak ele alır. Çöküntü halinin dinamiklerini ortaya çıkarmak amacıyla intiharın açıklamasını denemiştir. Freud’a göre kişilik bilinen id, ego ve süper ego tabakalarından oluşur. Süreci Freud bunlar üzerinden çalışmıştır.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora göre, dünyada her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor. Buna göre her yıl yaklaşık 800 bin kişi yaşamını sonlandırıyor.

İntihar, 15-29 yaş arasındaki gençlerde yol kazalarının ardından en büyük ikinci ölüm nedeni olarak gösteriliyor. Bu gençlerin yüzde 90’ının düşük veya orta gelirli ülkelerde yaşadığı belirtiliyor.

2016 yılında en yüksek intihar oranlarının görüldüğü ülkelerin başında sırasıyla Hindistan, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Japonya geliyor.

183 ülkeyi mercek altına alan raporda dünya genelinde erkek intihar oranının kadınlara kıyasla daha fazla olduğu görülüyor.

Buraya kadar rapor bilimsel veri. Ancak sonrasında Freud’a inat gibi, BM Sağlık Örgütü, intiharın nedenlerine değinmekte ısrarlı.

Rapor diyor ki: “İntihara sürükleyebilecek riskler arasında aile içi anlaşmazlıklar, akıl hastalıkları, ekonomik sıkıntı ve bunalımlar var. Çiftler arasında şiddet olaylarının yaşanması, iş kaybı, kişinin çocukluk döneminde psikolojik taciz ve baskıya maruz kalması, alkol ve esrar kullanımı da insanların yaşamlarını sonlandırmasına neden olabilecek faktörler arasında.”

Rapor sanki zorla neden arar gibi. Çünkü baksanıza, olabilecek her şeyi sıra ile dizmişler. Başka ne kaldı ki.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Eylül 2019, Perşembe    3 film, yeni 1 hayat
6 Eylül 2019, Cuma    Bugün 6 Eylül
4 Eylül 2019, Çarşamba    SETA Raporu
3 Eylül 2019, Salı    Henüz yaz bitmeden...
29 Ağustos 2019, Perşembe    Kolay iş değil!
28 Ağustos 2019, Çarşamba    Kötülük ne kadar ileri gidebilir?
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...

banner
banner
banner
banner
banner

3 film, yeni 1 hayat
Ferhat ATİK | 12 Eylül 2019, Perşembe
Bazen bir anıyı bir filmden edinir, kendi anınız gibi benimsersiniz. Şimdi sizlerle zamana yenilmeyen 3 film paylaşacağım. İzlemediyseniz izleyin. Çünkü her birinin neredeye tamamı, içselleştireceğiniz anılarınız gibi...
Bugün 6 Eylül
Ferhat ATİK | 6 Eylül 2019, Cuma
33 yıl önce bugün, 6 Eylül 1986’da Neve Şalom Sinagogu’nda Şabat duası esnasında meydana gelen saldırıda 22 kişi hayatını kaybetmişti.
Neve Şalom Sinagogu, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Karaköy semtinde bulunan Türk ...
SETA Raporu
Ferhat ATİK | 4 Eylül 2019, Çarşamba
SETA bir vakıf. Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran.
Açılımı; Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı.
Yeni bir rapor hazırladılar. Birçok konuda raporları var.
Ben iletişimciyim. Bu alan dikkatim...