Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. Deniz İşçioğlu | 2 Şubat 2019, Cumartesi

“Başarı” ile içi dolu “mutluluk”...

Paylaş  
17
15
17

“Başarı” ile içi dolu “mutluluk”...

Genç olmak zordur. ama güzeldir. isteyince başaramayacağın şey yoktur. Sağlık ve umut yan yana oldu mu. Bir de çalışma azmi. Gençsen eğer başaramayacağın şey yoktur. Dünyayı yıkıp da yeniden kurasın gelir.

Bugünlerde genç kavramı da diğer kavramlar gibi pek bir değişken. yaş aralıkları gençlik kavramında farklılık gösteriyor olsa da ruhun genç olması elbette her şeyden önemli. Her daim genç kalmak bir başarı.

Biz, bize emanet edilenleri bir sonraki kuşaklara emanet ederken, hem gururlu hem de biraz üzgün oluruz. Nerde bizim zamanımız diye başlayan cümleler. Şimdiki nesil. Diye devam eder. Kuşaklar arası farklılıklar elbette ki vardır zaten olmaması garip olurdu. Başarılarımız geçer gözümüzün önünden teker teker.

Şimdiki gençler diye başlayan cümleleri çeşit çeşit tamamlarız. Beğenilerimizi, şikayetlerimizi sıralarız. Ama biliriz gelecek onlara emanet. Biz onalar emanetiz. Onlardan büyük başarı hikayeleri bekleriz.

Şimdi bizim toplumun gençleri demeyeceğim. Zira her toplumun gençleri bir dizi zorluktan geçer. Bizden öncekiler de geçmiş. Biz de geçtik. Bizden sonrakiler de. Zorluklar da başarılar gibi türlü türlüdür.

Ben gençken. Yani henüz üniversite çağındayken. Bizim de ülkemiz için, kendi geleceğimiz için hayallerimiz vardı. Gerçekleşti veya gerçekleşmedi. Bugün düne dönüp bakınca herkesin bir başarı ve bir de başarısızlık hikayesi mutlaka vardır. Başarıları kutladık. başaramadıklarımızdan ders çıkardık deyip önümüze baktık.

Bugünün çocukları, yarının gençleri. Veya bugünün gençleri. Bunlar bizim eserimiz. Hepsi. Eserlerimizi ince ince işledik. Biz yaptık. İyi yaptıklarımız ve hatalarımız vardır mutlaka. Ama başarı nedir? Onu bir türlü tanımlayamadık. Toplumsal olarak “başarı” kavramının içini dolduramadık.

Hayatta başarı nedir? Kim başarılıdır mesela. Kolej sınavını kazanan. Üniversite sınavında tam yapan. Ticaretten anlayan. Üreten. Başarı kıstasımız nedir? Hayatta. Yoksa zor koşullarda hayatta kalmayı başarmak da bir başarı mıdır? Mutlu olmayı becerebilmek bir başarı olabilir mi?

Çok para kazanan en başarılı mıdır? Yoksa en başarılı en çok hayat kurtaran mıdır? Her seçim kazanan başarılı. olabilir mi? Başarı bozuk bir aleti tamir edebilmek midir? Un ve sudan ekmek yapabilmek başarı mıdır? Başarı kişisel midir? Yoksa gerçek başarılar aslında toplumsal kazançlar mıdır?

Bireysel başarıların yanında toplumsal başarılarımız ile mutlu olmayı başarabiliyor muyuz? Mesela. İşte başarı hikayeleri ile dolu hayatlarda, mutluluk kavramının önemi bizi esas başarılı kılan. Ne kadar başarılı ve ne kadar mutlu belki de önce ona bakmak gerek.

Başarı anlık mutluluk ile değil için dolu mutluluktur belki de. Başarılı gençler, mutlu gençlerdir. Mutlu toplumlar başarılıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
5 Temmuz 2019, Cuma    Maraş ve mekan tartışması...
28 Haziran 2019, Cuma    Çevrenin sınırları...
25 Haziran 2019, Salı    Doğu Akdeniz'de güç dengesi...
20 Haziran 2019, Perşembe    Kent üstüne siyaset yapılsın
8 Haziran 2019, Cumartesi    Sihirli değnek...
31 Mayıs 2019, Cuma    Biz birbirimizi biliriz...
20 Mayıs 2019, Pazartesi    Kısa bir süreç analizi: Hükümet kurmak bir sorumluluktur
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Hükümet işi: Görüşmeler başladı
11 Mayıs 2019, Cumartesi    Hükümet işi: İstikrar ve güven
9 Mayıs 2019, Perşembe    Faturalar çıktı...

banner
banner
banner
banner
banner

Maraş ve mekan tartışması...
Doç. Dr. Deniz İşçioğlu | 5 Temmuz 2019, Cuma
Maraş siyasal tartışmaların ötesinde bir mekan tartışmasıdır…
Maraş hep siyasal söylemlerle gündeme gelen bir kent olmuştur… Elbette ki kentin siyasal boyutu göz ardı edilemez… Fakat siyasal boyutunun yanında mekânsa...
Çevrenin sınırları...
Doç. Dr. Deniz İşçioğlu | 28 Haziran 2019, Cuma
Çevre politikaları ile ilgilenmemiz için muhakkak bir çevre sorunu ile karşılaşmamız beklenmektedir. En azından bizim gibi gelişmekte olan toplumlarda böyledir… Ne de olsa daha büyük sorunlarımız vardır… Onun adını da...
Doğu Akdeniz'de güç dengesi...
Doç. Dr. Deniz İşçioğlu | 25 Haziran 2019, Salı
Doğu Akdeniz’de güç dengesi… Yeniden kurulmak isteniyormuş… Güç, devletlerin bazen tek başlarına bazen de müttefikleri ile başarabildikleri bir kavram… Öyle eskiden topla tüfekle… Şimdilerde teknoloji ve güçlü ekonomi...