Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç Dr Deniz İşçioğlu | 2 Şubat 2019, Cumartesi

“Başarı” ile içi dolu “mutluluk”...

Paylaş  
17
15
17

“Başarı” ile içi dolu “mutluluk”...

Genç olmak zordur. ama güzeldir. isteyince başaramayacağın şey yoktur. Sağlık ve umut yan yana oldu mu. Bir de çalışma azmi. Gençsen eğer başaramayacağın şey yoktur. Dünyayı yıkıp da yeniden kurasın gelir.

Bugünlerde genç kavramı da diğer kavramlar gibi pek bir değişken. yaş aralıkları gençlik kavramında farklılık gösteriyor olsa da ruhun genç olması elbette her şeyden önemli. Her daim genç kalmak bir başarı.

Biz, bize emanet edilenleri bir sonraki kuşaklara emanet ederken, hem gururlu hem de biraz üzgün oluruz. Nerde bizim zamanımız diye başlayan cümleler. Şimdiki nesil. Diye devam eder. Kuşaklar arası farklılıklar elbette ki vardır zaten olmaması garip olurdu. Başarılarımız geçer gözümüzün önünden teker teker.

Şimdiki gençler diye başlayan cümleleri çeşit çeşit tamamlarız. Beğenilerimizi, şikayetlerimizi sıralarız. Ama biliriz gelecek onlara emanet. Biz onalar emanetiz. Onlardan büyük başarı hikayeleri bekleriz.

Şimdi bizim toplumun gençleri demeyeceğim. Zira her toplumun gençleri bir dizi zorluktan geçer. Bizden öncekiler de geçmiş. Biz de geçtik. Bizden sonrakiler de. Zorluklar da başarılar gibi türlü türlüdür.

Ben gençken. Yani henüz üniversite çağındayken. Bizim de ülkemiz için, kendi geleceğimiz için hayallerimiz vardı. Gerçekleşti veya gerçekleşmedi. Bugün düne dönüp bakınca herkesin bir başarı ve bir de başarısızlık hikayesi mutlaka vardır. Başarıları kutladık. başaramadıklarımızdan ders çıkardık deyip önümüze baktık.

Bugünün çocukları, yarının gençleri. Veya bugünün gençleri. Bunlar bizim eserimiz. Hepsi. Eserlerimizi ince ince işledik. Biz yaptık. İyi yaptıklarımız ve hatalarımız vardır mutlaka. Ama başarı nedir? Onu bir türlü tanımlayamadık. Toplumsal olarak “başarı” kavramının içini dolduramadık.

Hayatta başarı nedir? Kim başarılıdır mesela. Kolej sınavını kazanan. Üniversite sınavında tam yapan. Ticaretten anlayan. Üreten. Başarı kıstasımız nedir? Hayatta. Yoksa zor koşullarda hayatta kalmayı başarmak da bir başarı mıdır? Mutlu olmayı becerebilmek bir başarı olabilir mi?

Çok para kazanan en başarılı mıdır? Yoksa en başarılı en çok hayat kurtaran mıdır? Her seçim kazanan başarılı. olabilir mi? Başarı bozuk bir aleti tamir edebilmek midir? Un ve sudan ekmek yapabilmek başarı mıdır? Başarı kişisel midir? Yoksa gerçek başarılar aslında toplumsal kazançlar mıdır?

Bireysel başarıların yanında toplumsal başarılarımız ile mutlu olmayı başarabiliyor muyuz? Mesela. İşte başarı hikayeleri ile dolu hayatlarda, mutluluk kavramının önemi bizi esas başarılı kılan. Ne kadar başarılı ve ne kadar mutlu belki de önce ona bakmak gerek.

Başarı anlık mutluluk ile değil için dolu mutluluktur belki de. Başarılı gençler, mutlu gençlerdir. Mutlu toplumlar başarılıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Nisan 2019, Salı    İhtiyaç: Siyasal psikoloji analizi
11 Nisan 2019, Perşembe    Çağa uygun "statüko"
6 Nisan 2019, Cumartesi    Kamuda yeniden yapılanma isteği ve Kamu Reformu algısı
4 Nisan 2019, Perşembe    Bir mutlu habere hasret...
2 Nisan 2019, Salı    Nisan 1 heyecanı...
26 Mart 2019, Salı    Endüstri 4,0 çağında Kamu Reformu
19 Mart 2019, Salı    Zam var mı zam...
16 Mart 2019, Cumartesi    Sil baştan yaşama şansı...
13 Mart 2019, Çarşamba    Belirsizlikler dönemi değişimin habercisidir...
9 Mart 2019, Cumartesi    Hepsi bu ‘mış’ gibi yaşayışlarımızdan...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İhtiyaç: Siyasal psikoloji analizi
Doç Dr Deniz İşçioğlu | 16 Nisan 2019, Salı
Günümüzün değerli konularından politik psikoloji… İddialı… Frankfurt Sosyal Araştırmalar Enstitüsü veya diğer bir deyişle Frankfurt Okulu’nun çalışmaları ile başlayıp, Theodore Adorno, Horkheimer, Fr...
Çağa uygun "statüko"
Doç Dr Deniz İşçioğlu | 11 Nisan 2019, Perşembe
Birbirinden değerli parti başkanlarımız kendi görüşlerini büyük bir olgunlukla bizlere sundu… Her bir parti bizleri, bizlerden birini temsil ediyor… Farklı görüşler, sorunlara farklı bakış açıları… Demokrasinin gerekl...
Kamuda yeniden yapılanma isteği ve Kamu Reformu algısı
Doç Dr Deniz İşçioğlu | 6 Nisan 2019, Cumartesi
Kamu Reformu kavramıiddialıdır…Tek başına “reform” konusu ayrı bir konu… Zira neyi, neye dönüştürmek istediğiniz burada önemli…
Evin bir odasını toplayarak evi yeniden yapılandırdım diyemezsin… Kaldı ki düzenlediğini...