Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. N. BERATLI | 2 Şubat 2019, Cumartesi

Sevgili Niyazi, yanlışta ısrar etme…

Paylaş  
22
23
21

Sevgili Niyazi, yanlışta ısrar etme…

Henüz yenisi yapılmadığı için yürürlükte olan 1960 Kıbrıs Anayasası, ilk maddesinde kurulmakta olan devletin nasıl bir devlet olduğunu tarif eder:

MADDE 1:Kıbrıs Devleti, bu Anayasa gereğince, Cumhur Başkanı Kıbrıs Elen Cemaatı tarafından seçilen bir  Elen ve Cumhur Başkan Muavini Kıbrıs Türk Cemaatı tarafından seçilen bir Türk olan, başkanlık  rejimine sahip bağımsız ve egemen bir Cumhuriyettir.  (http://www.prio-cyprus-displacement.net/images/users/1/1960_Republic_of_Cyprus_Constitution-TR.pdf)

Doğal  ve yasa yazma teknişine uygun da olarak, 2. Maddede de Kıbrıs Elen cemaati ile Kıbrıs Türk cemaati kavramlarının ne ifade ettiklerini belirler.

MADDE 2: Bu Anayasa maksatları bakımından:

(1)Elen Cemaatı, Elen aslından ve ana dili Elence olan veya Yunan kültür ananelerini paylaşan veya Elen-Ortodoks Kilisesine mensup bulunan bütün Cumhuriyet vatandaşlarını içine alır.
(2) Türk Cemaatı, Türk aslından ve ana dili Türkçe olan veya Türk kültür ananelerini paylaşan veya Müslüman olan bütün Cumhuriyet vatandaşlarını içine alır.
(3) Bu maddenin (1)'inci ve (2)'nci fıkraları hükümleri şumulüne girmeyen Cumhuriyet vatandaşları, bu Anayasanın yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde, ferd olarak Elen veya Türk Cemaatına katılmak hususunda ihtiyarlarını kullanırlar, fakat bunlar bir dini gruba mensup iseler bu takdirde, dini grup olarak ihtiyarlarını kullanırlar ve bunun üzerine seçtikleri Cemaatın üyesi sayılırlar: (http://www.parliament.cy/images/media/assetfile/Syntagma_TU.pdf)

Böylece Kıbrıslı olan ama ne Rum ne de Türk olmayan azınlıkların da tarifi ve siyasi haklarını nasıl kullanacakları belirlenir. Ne kaldı geriye? Bireysel özgürlükler? O da ilgili maddenin 5. Bendinde hale, yola konulur:

 (5)Bu maddenin (1) inci ve (2) nci fıkraları hükümleri şumulüne giren Cumhuriyetin bir Elen veya bir Türk vatandaşı, aşağıdaki şartlarla, üyesi olduğu Cemaata mensup olmaktan çıkarak diğer Cemaata katılabilir.
(a)ilgili vatandaşın böyle bir değişikliği istediğine dair ve Cumhuriyetin ilgili memuruna ve Elen ve Türk Cemaat Meclisleri Reisliğine sunduğu yazılı ve imzalı bir beyanı;
(b) diğer Cemaatın Cemaat Meclisinin tasvibi.

Görüldüğü üzere kullandığım kaynaklar güney Kıbrıs kaynaklarıdır. Bir “tıkla” siz de ulaşabilirsiniz.

Her kızdığımızda “60’a dönelim” diye hallendiğimiz o anayasa, Temsilciler Meclisi oluşumunu anlatırkan, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarının seçme ve seçilme haklarını nasıl kullanacaklarını da belirler:
MADDE 63: 1.Bu maddenin 2'nci fıkrası hükümleri mahfuz kalmak şartiyle, yirmi bir yaşına varmış ve Seçim Kanununda gösterilen ikamet şartlarını haiz her Cumhuriyet vatandaşı seçmen olarak Elen veya Türk seçim listesinden birine kaydedilmek hakkına sahiptir:
Ancak, Elen Cemaati üyeleri yalnız Elen seçim listesine ve Türk cemaati üyeleri yalnız Türk seçim listesine kayıt edilebilirler.
2 Seçim Kanunu gereğince kayıt dışı bırakılan bir şahıs seçmen olarak kayıt edilme hakkına sahip değildir.

Kaynak yukarıda! Resmi Rum sitesinden aldık…

Şimdi anladınız? Ooolmaaazzzz... Türksen, Türk; Rumsan, Rum listesi... Ben demem! Hergün "ona dönelim" diye parçalandıkları anayasa der... Altında da İngiltere Başbakanı Harold Mc Millan, Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, Türkiye Başbakanı Adnan Menderes, Kıbrıs Rum lideri Başpiskopos Makarios ve Kıbrıs Türk lideri Dr. Fazıl Küçük imzaları ile…

Dolayısıyla o değişene, yani bir anlaşma ile başka bir anaysa yazılacaksa o yazılana kadar, Kıbrıslı bir Türk’ün, bir Rum partisinden aday çıkması, meşru değildir! Bana göre değil! Bu anayasaya göre…

Hadi müridlerine anlatamadık, Niyazi Kızılyürek de mi anlamadı?

Israr ederse, bir daha ağzına “60 Anayasası’na göre” lâfını alma hakkı kalmayacaktır. Dostumdur, kendisini sever, kitaplarını takdir ederek okurum ama mal da meydanda… Ne derse, kılıf haline geliyor…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
22
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Şubat 2019, Pazar
ibrahim buyukarslan         - Londra
Şener Levent’e var mı bir tavsiye nazım abi o da mı vazgeçsin.millet hazırlanır oy vermeye,nasıl oy verecekler diye araştırır insanlar.bence doğru kararı verdiler kendilerine başarılar dilerim

2 Şubat 2019, Cumartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bu durumda Niyazi Beyin kamuoyuna çok derin bir açıklama yapması gerekmiyor mu? Belki de kamuoyunun bilgisinde olmayan şeyler var!

YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ağustos 2019, Perşembe    Meğer neler da olmuş?
9 Ağustos 2019, Cuma    Düşük faiz 6
8 Ağustos 2019, Perşembe    Bu hesap ödenmez...
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Düşük faiz 4 
6 Ağustos 2019, Salı    Düşük faiz 3
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Düşük faiz 2
4 Ağustos 2019, Pazar    Düşük faiz 1
27 Temmuz 2019, Cumartesi    Mağusa sadece bir Orta Çağ kalesi midir?
13 Temmuz 2019, Cumartesi    Sizi gidi limbikler
9 Temmuz 2019, Salı    Zamanın gündemi

banner
banner
banner
banner
banner

Meğer neler da olmuş?
Doç. Dr. N. BERATLI | 15 Ağustos 2019, Perşembe
Bilindiği gibi Kıbrıslı Türkler’in tarihi ile ilgili üç ciltlik bir çalışmam var! İlk cildi 4. Baskısını yaptı ama toplam beş bin adet okunmuş! Geçen gün internette rastladığım bir değerlendirmeye göre, Bir kitabın be...
Düşük faiz 6
Doç. Dr. N. BERATLI | 9 Ağustos 2019, Cuma
Bu şimdi size anlattıklarımızı, zamanın cumhurbaşkanına da anlattık. Dinledi dinledi, açtı zamanın Maliye Bakanı’na telefonu. O da kendine cevap verdi: “ Sistem budur efendim… Bütün dünyada böyle!”
Değil bütün dünyad...
Bu hesap ödenmez...
Doç. Dr. N. BERATLI | 8 Ağustos 2019, Perşembe
28 Haziran 2012 günü de bu köşeden “haykırmışız” ki:
Merkez Bankası, yılda 4 defa, yani her üç ayda bir, rapor yayınlayarak, ülkenin finans ve ekonomik durumunu rakamlarla açıklar! Aslında bu, hükümetin de meclis kar...