Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. N. BERATLI | 6 Şubat 2019, Çarşamba

Niyazi Kızılyürek yanılıyor

Paylaş  
18
20
17

Niyazi Kızılyürek yanılıyor

 Niyazi sağ olsun, Yani Düzen’deki yazısında, bana cevap vermiş! Özetle diyor ki:

“1960 Anayasasında iki toplumun ayrı ayrı seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu doğrudur. Kıbrıslı Türkler Cumhurbaşkanı-Muavini ve Temsilciler Meclisinin %30’unu seçme hakkına sahiptirler. Gelgelelim bu uygulamanın Avrupa Parlamentosu seçimleri açısından hiçbir hükmü yoktur. Yani, Avrupa Parlamentosu seçimleri Kıbrıs Anayasasına göre yapılmıyor. Avrupa Birliğinin kabul ettiği bir uygulamaya bazı Kıbrıslı Türklerin 1960 Anayasasını ileri sürerek karşı çıkmaları absürttür. Bir diğer nokta da şudur: 1960 Anayasası milli seçimlerde bile bazı durumlarda geçerliliğini kaybetmiştir. Kıbrıs AB üyesi olduktan sonra, diğer ülkelerde olduğu gibi Kıbrıs’ta da AB Müktesebatı milli anayasaların üstündedir. Nitekim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2004 yılında “İbrahim Aziz Davası” olarak bilinen davada aldığı kararda, Kıbrıs’ın güneyinde ikamet eden birinin etnik kimliğinden bağımsız olarak, sadece Avrupa Parlamentosu seçimlerinde değil, Temsilciler Meclisi seçimlerine de hem seçmen hem de aday olarak katılabileceğini belirtilmiştir. Hasılı, ben ve benim gibi Güneyde ikamet eden Kıbrıslı Türkler isterlerse Temsilciler Meclisi seçimlerinde aday olabilirler…”

Yanılıyor, yanılınca da zorlama yorum yapıyor. Madem AB Müktesebatı konuşacağız, “ Kıbrıs Cumhuriyeti”nin AB ortak olmasını düzenleyen Protokol10’a bakalım. Anlaşmanın giriş bölümünün 6 paragrafında diyor ki:

“Yukarıda belirtilen bölgelerle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin etkin kontrolünde olan bölgeler ve Doğu üsler bölgeleri arasındaki hatta uygulanacak ilgili AB yasalarının maddelerinin uygulanma şeklini belirlemenin gerekli olduğunu göz önüne alarak,”

Yani anlaşmanın imzalandığı durumda, “KC”nin, adanın her tarafında egemen olamdığına gönderme yaparak, egemen olduğu bölge dışındaki  (üsler ve KKTC) insanlara AB yasalarının nasıl uygulanacağının belirlenmeye muhtaç olduğunu kabul ediyor.

Sonra da daha ilk maddede:

“AB müktesebatının uygulanması Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin etkin kontrolü dışında bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait bölgelerde askıya alınacaktır.” Dedikten sonra, 4. Maddede de Kıbrıslı Türkler’in haklarının nasıl düzenleneceğini karar altına alır:

“Bir çözüm durumunda, Konsey, Kıbrıs’ın AB’ye giriş koşullarının Kıbrıslı Türk Toplumu için uyarlanmasına Komisyondan gelecek bir öneri üzerine oybirliği ile karar alacaktır.”

Yani, Kıbrıslı Türkler’in, Kıbrıs Cumhuriyeti ile AB arasındaki anlaşmadan doğan hakları a) Askıya alınıyor, b) Çözümden sonra nasıl uyarlanacağı da çözüm olunca, Komsiyonun önerisi ve Konsey’in oy birliği le kabulüne havale ediliyor.

Şimdi, Niyazi’nin İbrahim Aziz davası ile ilgili savunmasına dönelim… Kim karar veriyor? AİHM?  Uluslar arası Hukuk yerel hukuku bağlar mı? Evet… Peki, İbrahim Aziz davasından sonra bu düzenleme nasıl yapılmış?

“A special law was enacted in 2006, “The Exercise of the Right to Vote and be Elected by Members of the Turkish Community with Ordinary Residence in the Free Areas of the Republic (Temporary Provisions)” Law, [L. 2(I)/2006] by virtue of which Turkish Cypriots residing in the government controlled area are given the right to vote and stand for election for all national elections (municipal, parliamentary and presidential). As regards parliamentary elections, this relates to the filling of the 56 seats allotted to the Greek Community. By virtue of the Election of Member of the European Parliament Law, 2004 [L. 10(I)/2004, as amended] Turkish Cypriots have the right to vote and stand for election in the elections for the members of the European Parliament, irrespective of their place of residence in Cyprus.”

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi belgesinden aldık… Bkz.

http://www.olc.gov.cy/olc/olc.nsf/all/97D28762FA1E293342257A9100317D3C/$file/CORE%20DOCUMENT%20-%20FINAL.pdf?openelement

Niyazi, buna dayanıyor ama! Özel bir yasa yapmış… Kim yapmış, Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi! Peki, bu belgede kendinin de kabul ettiği 1960 Anlaşmalarından doğan hakları çerçevesinde o mecliste Türk temsilci var mı? Yok… O zaman bu yasa da,  hem anayasaya hem de Protokol 10’a aykırı değil mi?

Halkı doğru bilgilendirelim… Amenna… Buyurun bilgi…

Bir de ayni resmi Rum belgesinde, AB’ye bildirilen Kıbrıs Anayasası (ki Müktesebat olmuştur) içinde seçme ve seçilme hakkı ile ilgili maddeyi aktarayım ki eksik kalmasın:

“A unicameral House of Representatives is provided for by the Constitution as the legislative body of the Republic composed of 80 representatives, 56 elected by the Greek Community and 24 by the Turkish Community for a five year term with a Greek Cypriot President and a Turkish Cypriot Vice President elected separately.” Kaynak yukarda, tıklayın bakın…

60’daki milletvekili sayıları ile oynayarak gene ihlal yapıyor ama hiç değilse 3/1 oranını muhafaza ediyor ve ne diyor?

“Elected separetly”!

Ayrı ayrı seçilmiş!

Dolayısıyla bırakın 1960’ı kendinin kendi kabul edip sağa sola dağıtımını da yaptığı anayasası ile çelişen bir yasa, meşru değildir… Yani tek başına kendilerinin yaptığı, 64 Anayasası’na göre bile meşru değildir…

Siyaseten de Protokol 10 içeriği açısından da Kıbrıslı Türkler’in seçme seçilme hakları da dahil, AB içerisindeki hakları, kendilerinin temsil edilmediği mercilerin kararlarıyla düzenlenemez!

Asıl çözüme ve bu koşulların oluşmasına engel olanlarla mücadele edilmelidir…

Bu konuya döneceğim…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
31
 
0
 
13
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
10
ONAY BEKLEYENLER
0
19 Şubat 2019, Salı
Ali Ismail         - NICOSIA
Hoca kusura bakma ama çok fena saçmalan. Senin mantığına göre Kıbrıslı Türkler devletten gitti gideli hiçbir yasa geçerli olamaz. Hiçbir seçim da geçerli değildir. Özel yaptığı yasa bal gibi meşrudur, Niyazi'nin dediği Aziz davası tam da bu durum içindir.

19 Şubat 2019, Salı
Ali Ismail         - NICOSIA
Hoca kusura bakma ama çok fena saçmalan. Senin mantığına göre Kıbrıslı Türkler devletten gitti gideli hiçbir yasa geçerli olamaz. Hiçbir seçim da geçerli değildir. Özel yaptığı yasa bal gibi meşrudur, Niyazi'nin dediği Aziz davası tam da bu durum içindir.

11 Şubat 2019, Pazartesi
Hasan Ciftci         - Londra
Rumun oy verip vermemesi degil sizin gibi nal ve mihcilarin oy verip vermeyecegi onemli. Rum zaten alacagini almis sizin Denktas kafalariniz sayesinde o yuzden de tuzlari kupkuru. Kibrisli Turkler yok olmanin esigine gelmis siz hala tutarsiz copy pastelerle akil karistirin. Yarin referandum olsa cozum icin hayir mitinglerinde gezeceginiz kesin ama anlasma icin bastiralim diyerek yine nal mih politikasi. Biz cahiller bunlari yemezler ve Sn. Kizilyurek'in bilgi dagarcigi sizi bogar. Kolay gelsin.

9 Şubat 2019, Cumartesi
Hasan Ciftci         - Londra
Sizin gibilerin mantigiyla Kibris'li Turkler Godoyu beklemeye ve yok olmaya hizla devam ederler. Zamaninda Denktas da AB muzakerelerinden, Ingiltere ve Fransa'nin bize acik destegine ragmen, Kibris'li Turkleri dislamayi milliyetcilik zannetmis ve Kibris'li Turkleri karanliga gondermistir. Sn. Kizilyurek sizlere ragmen insallah kazanir ve Kibris'li Turkler gaspedilmis haklarindan birisini geri olmus olur. Siz dar kaliplariniz icinde bir nala bir miha vurmaya, marksist ve nasyonalist extremlerde savrulmaya devam etmeye devam edin bakalim nereye kadar.

9 Şubat 2019, Cumartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
BREXIT be annem...

7 Şubat 2019, Perşembe
vatandas         - k.kibris
Ic Dis AB ve UN tum taraflar Iki kesimli iki toplumlu bir kibris karari cercevesinde cozum ararken Niyazi beyin 1960 Anayasasina gore absurd (mantiksiz) olur olmaz tartismasi unrasonably mantiksiz degilmidir?.

6 Şubat 2019, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Muktesebatlar, anayasalar yok AB yorumları cart curt.... Yanlış yanlıştır. Ne kadar istersa kıvırtsın Niyazi. Sn Beratlı diyelim ki bu adam bu seçimde kazandı ve o AB parlamentosuna girdi arkası ne olur? Senaryo ne? Bizim mkamlar ne yapar ne eder? Rumun bize bakışı hiç değişmedi bizi gördükleri ve yüzümüze söyledikleri gibi önümüze Niyaziyi bir kemik gibi attılar oyalanalım diye! Havadan sudan konuları meclis gündemine taşıyanlar her fırsatta AB’liler ile resim çektirenler. Durmadan Brüksele gidenler niye bu konuda Fransız kaldılar? Bunları Fransıza benzetmek bile Fransızlara hakaret oldu! Yazıklar olsun hepsine....

6 Şubat 2019, Çarşamba
vatandas         - k.kibris
Nazim Bey galiba yorumum yanlis anlasildi.. Sozun ozu su ki; Guneyli Niyazi bey Kuzey de yasayan Kibris turklerini temsil etmiyor .

6 Şubat 2019, Çarşamba
İbrahim Buyukrslan         - Londra
yanıldığı falan yok millet umutladı şimdi nasıl gidipte oy vereceğini ogrenir sorar insanlar .sigara fabrikası artık milleti temsil etmiyor.aha gördük TC dış işleri yaptığı ziyarette gösterdiği saygısızlığı.

6 Şubat 2019, Çarşamba
vatandas         - k.kibris
Niyazi bey sayet Guney Kibrista ikamet ediyorsa orda calisip orda vergi veriyorsa ve bir Guney Kibris vatandasi olarak guneyde kayitli ise Avrupa koltugu olsun veya olmasin bir secime giderse bence bu karar yanliz onu baglar.. Niyazi beyin turk ermeni latin veya maronik soyundan olmasinin ne onemi var k??

YAZARIN SON 10 YAZISI
5 Haziran 2019, Çarşamba    Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 5
4 Haziran 2019, Salı    Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 4
3 Haziran 2019, Pazartesi    Kıbrıslı Rumlar seçimini yaptı - 3
2 Haziran 2019, Pazar    Kıbrıslı Rumlar AP seçimlerini yaptı -2
1 Haziran 2019, Cumartesi    Kıbrıs'ta Avrupa Parlamentosu Seçimleri 1
25 Mayıs 2019, Cumartesi    Bugünün yazısı
13 Mayıs 2019, Pazartesi    Daraldım...
26 Nisan 2019, Cuma    Hade yahu siz da...
7 Nisan 2019, Pazar    Ya ondansın ya bundan
15 Mart 2019, Cuma    Dikkatinizi çekerim

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 5
Doç. Dr. N. BERATLI | 5 Haziran 2019, Çarşamba
Akel’e neden güvenmiyoruz? 2
Dünden devam ediyoruz…
“Seçilmiş Pankıbnslı Merkez Örgütlenme Komitesi tarafından, aşağı­daki duyuru yapılmıştır:
“14 Nisan 1941 günü, halkın çıkarları ile ilgilenen, değişik kesimler­d...
Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 4
Doç. Dr. N. BERATLI | 4 Haziran 2019, Salı
AKEL’e neden güvenmiyoruz?
Bu konuda ciltler yazılabilir ve yazılmıştır da ama gündemdeki konumuz açısından işi kısa bir gazete yazısı ile bitirmek, mümkün olmadığından, iki yazılık bir dizi ve kitap tavsiyeleri ole ...
Kıbrıslı Rumlar seçimini yaptı - 3
Doç. Dr. N. BERATLI | 3 Haziran 2019, Pazartesi
Nihilizm’in de namısı var…
14.08.2014 günü bu köşede, Nihilizm’den bahsetmiştim.
“Bilimsel bir söylemle ele almak gerekirse, tarihsel süreçte ortadan kalkmakta olan toplumsal sınıf veya katmanlara ait bazı bireyleri...