Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. N. BERATLI | 7 Nisan 2019, Pazar

Ya ondansın ya bundan

Paylaş  
45
69
42

Niyazi Kızılyürek arkadaşımın AKEL’den AP’na aday gösterilmesinin, hem Kıbrıs Anayasası’na, hem Kıbrıs’ın AB’ye üye olmasını düzenleyen Protokol 10’a ve hem de AB’nin AP seçimlerini düzenleyen kendi müktesebatına aykırı olmak bakımından, hukuksuz olduğunu ilk günden beri söylüyorum. Kendisi ve Hakkı Yücel’in SİM TV’de yaptıkları programa konuk olup, bu iddiayı yüzüne karşı da söyledik ve cevap olarak da “Bırak sen hukuku da siyasi yönden bu yaptığım Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını savunmaktır, göreceksin” yanıtını, aldık. Cevaben de “Ben daha politik eleştiri yapmadım, hukuktan bahsediyorum. Bekle sıra ona da gelecek! Sen bu seçimi kaybedeceksin, o gece beni buraya davet edin, politik eleştirimi de o gece konuşalım” demiştim. Nette var. https://www.facebook.com/kanal.sim/videos/805334856507700?sfns=mo

Geçen gün, News Bomb diye bir Rum gazetesinde Niyazi ile Andros’un resmini görüp de altında, “Soyer, Talât ve Niyazi” isimlerini seçince, ne dediğini merak edip, sağa sola saldırıp, tercüme ettirdim, haberi.onun da linki aşağıda:

https://www.newsbomb.com.cy/paraskinio/story/745726/sthlh-alatos-sogier-talat-me-niazi-gia-na-arthei-to-empargko?fYGAa4614b59f2e20c1e43b4d545ddd018d0=1&fbclid=IwAR0tgEvr3CwfqKPTYS1X09q420n8KubzogFs7SZ2HjIuoUjQl9P6g4Rv0Pk

Urumoğlu diyor ki:

Başlık: TUZ SÜTUNU-SOYER, TALAT AMBARGONUN KALDIRILMASI İÇİN NİYAZİ”
Alt başlık: “AKEL Yetişmeye Çalışıyor”

“ AKEL elbette oyunun haberini aldı ama şimdi artık geç. Düdüğü Andros’tan Ferdi Soyer ve Talat aldı. İşgal bölgelerindeki ulaşabildikleri her kentte, her köyde ve her örgütte, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik ambargonun kaldırılmasına yardım edecek kendi adayları gibi gösterdikleri Niyazi Kızılyürek’in seçim kampanyası toplantılarını organize ediyorlar.
Her ne kadar AKEL’in Avrupa Parlamentosu adayı olsa da Niyazi’nin, tehlikeli demeyeyim ama çok tuhaf kendi programı var: AKEL’in geriye kalanıyla birlikte özgür Kıbrıs’ta seçim kampanyasına çıktığında AKEL’in bildiğimiz programından söz ediyor. Garantilere hayır, Attila dışarı v.b. ancak işgal bölgelerine geçtiğinde senaryo değişiyor. Ön hattı siyasi eşitlik, ama Kıbrıslı Türklerin anladığı ve duymak istediği gibi.
Ancak güçlü nokta bu değil. Güçlü nokta, Kıbrıslı Türklere yönelik ambargoyu kaldırma taahhüdüdür. Ekonomik ve ticari ilişki kapılarının açılması, genel olarak kapıların ve elbette hepsinin de üzerinde, Türkçenin Avrupa Birliği’nin çalışma lisanı (öyle diyor) olması. Sahte devletin eski başbakanı Ferdi Soyer’in, işgal bölgelerindeki onlarca seçim kampanyası toplantısından birinde konuşurken çok da güzel betimlediği gibi ‘Avrupa Birliği çizgisini daha öteye götürelim.’
Bu şekilde Niyazi özgür Kıbrıs’taki bir parti tarafından önerilme ama işgal bölgelerindeki diğer parti tarafından desteklenme ayrıcalığına sahip olacak. Bir tarafta bir partinin, öteki tarafta ötekinin (partinin) politikacısı olacak. Bizim tam tahıllı dediğimiz gibi… tam Kıbrıs.”

Urumoğlu Niyazi’ye “Beyaz ekmek gibi aday” diyor… Tam buğday!

Aslında tespit, doğrudur. Oy almak için, Güney’de Rum gibi kuzeyde ise “Türk gibi” konuşmak zorundasınızdır! Kuzey’de Rum gibi, güneyde de Türk gibi konuşarak, oy alamazsınız! Niyazi’nin de yaptığı bu…

Sabahattin İsmail, bu tavra “iki yüzlülük” dedi ama bence değil, gerçeğin tespitidir, sadece. Veya bu daha önemli! Neden?

Bu keyfe bağlı bir şey değil, gerçekliğin ta kendisi: Bu adada iki farklı kimlik var! İkisinin, bir birinden farklı geçmişi, zihniyeti ve gelecek tasavvurları vardır ve bunlar bir de üstünden, antagonisttirler! İkisinden birden olamıyorsunuz, isteseniz bile… Ya birinden yanasınız, ya ötekinden! Mecburen… Gerçek bu!

Birine karşı olunca, ötekinden yana olmaktan başka bir seçenek, yoktur… Çünkü üçüncü bir yol yok, üretilmedi… Aslında sol düşünce olsa, “eşitliğe dayalı bir ortaklık” önerirdi, yıllardır yazıyoruz. Ama Niyazi’nin kendi kitabına bakın (Bir Hınç ve Şiddet Tarihi) sayısız defa, 1948’den beri AKEL’in kendi milliyetçiliğinin bayraktarlığını yaptığını yazıyor. Alıntı numarası veremiyorum, o kadar çok yazmış! Dolayısıyla Kıbrıs Sorunu konusunda, AKEL’i partner kabul etmek, aslında Kıbrıs Rum Milliyetçiliği’ne teslim olmaya çıkar, kurtuluşu yok!

“Hukuku boş ver, siyaset konuşalım” dediği zaman o programda bana dostlarımız, (Hayret bir şeydir bu da! Hukuksuz siyaset öneriliyor!) ne desem boştu! Onun için seçimde oy alamamasını beklediydim. Ama News Bomb, bekleyememiş, şimdiden bizi haklı çıkardı!

Faşist Urum'a göre: " En İyi Türk/ Ölü Türk"... Güya komünüst Urum'a göre: "En iyi Türk/ 'İyi Türk/ Ölü Türk' diyen Urumu, Haklı gören Türk"... Ağlayayım mı? Yoksa güleyim mi?

Sol felsefe olmadan (ki AKEL’de bu konuda yoktur, tanığım da adayı) Türk milliyetçiliğine kahretmek, sizi karşıtı milliyetçiliği destekler konuma sokuyor!

Ayrıntılar bir yana, politik eleştirim de bu!

Talât ile Ferdi’yi başka bir zamana bırakıyorum…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
31
 
1
 
3
 
0
 
2
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
7 Nisan 2019, Pazar
vatandas         - k.kibris
Kibris dogumlu bir turk alman ve rum kulturu ile yogrulmussa ne ondan olur ne da bundan.. Bence Niyazi hocamiz yanlis ile dogrunun bulustugu mekandan.

YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Ağustos 2019, Pazar    Puşlost ya da Paçoz
15 Ağustos 2019, Perşembe    Meğer neler da olmuş?
9 Ağustos 2019, Cuma    Düşük faiz 6
8 Ağustos 2019, Perşembe    Bu hesap ödenmez...
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Düşük faiz 4 
6 Ağustos 2019, Salı    Düşük faiz 3
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Düşük faiz 2
4 Ağustos 2019, Pazar    Düşük faiz 1
27 Temmuz 2019, Cumartesi    Mağusa sadece bir Orta Çağ kalesi midir?
13 Temmuz 2019, Cumartesi    Sizi gidi limbikler

banner
banner
banner
banner
banner

Puşlost ya da Paçoz
Doç. Dr. N. BERATLI | 18 Ağustos 2019, Pazar
Vallahi lâfa bayıldım… Hiç hallenmeyin… Basın ahlâk yasasını ihlâl etmiyorum. Çünkü lâf bana ait olmadığı gibi, Türkçe de değil… Rusça ve Dostoyevski’ye ait… Daha doğrusu o meşhur etmiş ama ilk kullanan Gogol! Dostoye...
Meğer neler da olmuş?
Doç. Dr. N. BERATLI | 15 Ağustos 2019, Perşembe
Bilindiği gibi Kıbrıslı Türkler’in tarihi ile ilgili üç ciltlik bir çalışmam var! İlk cildi 4. Baskısını yaptı ama toplam beş bin adet okunmuş! Geçen gün internette rastladığım bir değerlendirmeye göre, Bir kitabın be...
Düşük faiz 6
Doç. Dr. N. BERATLI | 9 Ağustos 2019, Cuma
Bu şimdi size anlattıklarımızı, zamanın cumhurbaşkanına da anlattık. Dinledi dinledi, açtı zamanın Maliye Bakanı’na telefonu. O da kendine cevap verdi: “ Sistem budur efendim… Bütün dünyada böyle!”
Değil bütün dünyad...