Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. N. BERATLI | 2 Haziran 2019, Pazar

Kıbrıslı Rumlar AP seçimlerini yaptı -2

Paylaş  
26
31
24

Kıbrıslı bir Türk’ün bir Rum partisinin listesinden aday olmasının, geçmişteki ve yürürlükteki anayasalara, AB Ortaklık Protokolu’na, AB’nin kendi seçim müktesebatına,Kıbrıslı Türkler’in  %65 oyla kabul ettikleri  Kofi Annan’ın teklif ettiği çözüm planına,iki tarafın en son kabul ettikleri ortak metin olan 14 Şubat Belgesi’ne; velhasılı kelâm, akıl mantıkla ilgili her şeye aykırı olduğuna dair itirazıma, ki devam edecek; Niyazi cevap verdi!

Efendim; “Kıbrıs Sorunu çözülünce, seçim de ayrı ayrı yapılacak ve Kıbrıslı Türkler de iki sandalyelerini, kendileri ayrıca seçip, dolduracaklar”mış!

Ha! Yâni haklı olmasına haklıyız ama şimdi kabul ederlerse, “sahte devlet’in statüsü yükselecek” … Onun için kabul edemiyorlar! Şimdilik, demesi var… Onun için bizim yerimize bizim temsilcilerimizi de kendileri seçecekler! Yerseniz! Şimdiden uygulayıp, “Güven artırıcı önlem” deseydiniz ya?

Farkındaysanız ne yazılarımda ne de Kızılyürek ile SİM tv’de yaptığımız programda, politik eleştiri yapmadım… Sadece hukuka aykırıdır adaylığın, dedim ki şimdi zımnen kendi de kabul etti; ve politik eleştirimi seçimden sonraya sakladığımı, söyledim. Nitekim seçimden sonra hukuksal eleştiri, zımnen kabul edildi. Gelelim politik eleştiriye…

Bu tavrın altında, sanırım akıl hocalığını da bizzat Niyazi’nin kendinin yaptığı, AKEL’in her zaman olduğu gibi gene “yanlış” bir politikası yatıyor.

Neymiş? Efendim, madem ki “elitler” bu meseleyi çözememişmiş; her iki halkın alt tabakalarının ( onlar emekçi sınıflar diyorlar) yaratacağı bir “Dipdalgası” ile çözüm bulunmalı ve “elitlere” dayatılmalı imiş!Bunu biliyoruz…

Yanlış bir öngörü ve yanlış bir özentidir. Çünkü, böyle uluslararası bin türlü çıkarın çatıştığı bir alanda, erke sahip olmadan, lâf bile söyleyemiyorsunuz, bırakın “çözüm” bulup, “zorlama” yapmayı… Kaldı ki siyaset bir örgütlenme sanatıdır da her şeyin yanında. Örgütlü bir organik güç olmadan böylesi bir meselede güç olmak, mümkün değildir. Çünkü siyaset bir “dayatma”dır ve “dayatmak” için de daha güçlü olanın siz olmanız gerekir! Yetmiş tane “devlet”in dahli olan bir meselede, fikir birliği oluşmamış (çünkü Türkler başka şey anlıyor federasyon deyince, Rumlar başka) zivaniya ve köfter’den başka ortak noktası olmayan birkaç bin kişilik bir kalabalık, örgütü de yok; öyle dipten gelen bir dalga da oluşturamaz…Burası ne 1. Dünya Savaşı sonrasının, Rusya’sı; ne 2. Dünya Savaşı sonrasının Bulgaristan’ı ne de Batista Küba’sı, değil… Ché’ye özenmek için, dağa çıkmak gerekiyordu… Romantik öykünmeler de halkları değil, ancak bazı “elitler”i etkileyebiliyor!

Nitekim, “federalistim” diye ortaya atılan Niyazi Kızılyürek arkadaşım, federal bir çözüm planına %65 oy veren bir halkın, sadece %2 desteğini sağlayabildi! Geriye kalan %63, federalist değil miydi? “Ayrılıkçı” mı? (O da ayrı bir değerlendirme konusudur. Sırası gelsin, onu da konuşuruz!)

Politika da yanlış… İdeoloji de… Zihniyet de… Söylemek için seçimin sonunu bekledik, çünkü kanıtlanacağından emindik… Dün ele aldığımız ve daha da alacağımız Türkçe’den başka bir dil bilmeyen EOKAcılar örneği gibi…

Şimdi burada birkaç AKEL mensubunun peşinde payimal olan CTP yönetimine de iki satır lâf söylemek gerekiyor:

%65 oy toplayan kampanyalardan, %2 destek toplayabilen duruma çok çabuk geldiniz. Bundan sonraki hareket noktanızın o 4 bin oy olduğunun, farkında mısınız? Unutmayın ki buradaki bir seçimde, oy talep edeceğiniz kitle, o referandumda oy veren kitledir… Çok ferasetli bir biçimde koca CTP’yi, BKP ile yarışır hale sokuyorsunuz, kolay gelsin…

Yahu aklıma gelmişken Facebook’ta ilk aklına gelen her şeyi “fikir” sanıp da söyleyen adamlara da buradan bir cevap vereyim: Diyorsunuz ki “Oy vermediyseniz, şu KC kimlikleri ile AB pasaportlarınızı geri verin”! Ben de “Emriniz olur, lebbeyk” diyor ve ekliyorum: “Siz şu KKTC kimlikleri ile pasaportlarını geri verir vermez, hemen, lâfı mı olur? Ayıp ettiniz…”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
26
 
1
 
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Haziran 2019, Pazartesi
Melek         - Lefkoşa
Nazım Hoca, yılın kapağını yapmış: "Oy vermediyseniz, şu KC kimlikleri ile AB pasaportlarınızı geri verin! diyenlere, "Emriniz olur, lebbeyk; Siz şu KKTC kimlikleri ile pasaportlarını geri verir vermez, hemen, lâfı mı olur? Ayıp ettiniz"

2 Haziran 2019, Pazar
vatandas         - k.kibris
Bence cok soze gerek yok!!.. Niyazi hoca ve secmenleri simdi isin sarhoslugunda.. Hele Niyazi hoca bir gorevine baslasin Ihsan ali ve yegeni gibi Uluslararasi arenada reklam amacli kullanildiklarini onlar da anlaycak..

YAZARIN SON 10 YAZISI
5 Haziran 2019, Çarşamba    Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 5
4 Haziran 2019, Salı    Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 4
3 Haziran 2019, Pazartesi    Kıbrıslı Rumlar seçimini yaptı - 3
1 Haziran 2019, Cumartesi    Kıbrıs'ta Avrupa Parlamentosu Seçimleri 1
25 Mayıs 2019, Cumartesi    Bugünün yazısı
13 Mayıs 2019, Pazartesi    Daraldım...
26 Nisan 2019, Cuma    Hade yahu siz da...
7 Nisan 2019, Pazar    Ya ondansın ya bundan
15 Mart 2019, Cuma    Dikkatinizi çekerim
3 Mart 2019, Pazar    Yettiniz yani

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 5
Doç. Dr. N. BERATLI | 5 Haziran 2019, Çarşamba
Akel’e neden güvenmiyoruz? 2
Dünden devam ediyoruz…
“Seçilmiş Pankıbnslı Merkez Örgütlenme Komitesi tarafından, aşağı­daki duyuru yapılmıştır:
“14 Nisan 1941 günü, halkın çıkarları ile ilgilenen, değişik kesimler­d...
Kıbrıs Rumları AP seçimini yaptı - 4
Doç. Dr. N. BERATLI | 4 Haziran 2019, Salı
AKEL’e neden güvenmiyoruz?
Bu konuda ciltler yazılabilir ve yazılmıştır da ama gündemdeki konumuz açısından işi kısa bir gazete yazısı ile bitirmek, mümkün olmadığından, iki yazılık bir dizi ve kitap tavsiyeleri ole ...
Kıbrıslı Rumlar seçimini yaptı - 3
Doç. Dr. N. BERATLI | 3 Haziran 2019, Pazartesi
Nihilizm’in de namısı var…
14.08.2014 günü bu köşede, Nihilizm’den bahsetmiştim.
“Bilimsel bir söylemle ele almak gerekirse, tarihsel süreçte ortadan kalkmakta olan toplumsal sınıf veya katmanlara ait bazı bireyleri...