Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. N. BERATLI | 2 Haziran 2019, Pazar

Kıbrıslı Rumlar AP seçimlerini yaptı -2

Paylaş  
28
31
26

Kıbrıslı bir Türk’ün bir Rum partisinin listesinden aday olmasının, geçmişteki ve yürürlükteki anayasalara, AB Ortaklık Protokolu’na, AB’nin kendi seçim müktesebatına,Kıbrıslı Türkler’in  %65 oyla kabul ettikleri  Kofi Annan’ın teklif ettiği çözüm planına,iki tarafın en son kabul ettikleri ortak metin olan 14 Şubat Belgesi’ne; velhasılı kelâm, akıl mantıkla ilgili her şeye aykırı olduğuna dair itirazıma, ki devam edecek; Niyazi cevap verdi!

Efendim; “Kıbrıs Sorunu çözülünce, seçim de ayrı ayrı yapılacak ve Kıbrıslı Türkler de iki sandalyelerini, kendileri ayrıca seçip, dolduracaklar”mış!

Ha! Yâni haklı olmasına haklıyız ama şimdi kabul ederlerse, “sahte devlet’in statüsü yükselecek” … Onun için kabul edemiyorlar! Şimdilik, demesi var… Onun için bizim yerimize bizim temsilcilerimizi de kendileri seçecekler! Yerseniz! Şimdiden uygulayıp, “Güven artırıcı önlem” deseydiniz ya?

Farkındaysanız ne yazılarımda ne de Kızılyürek ile SİM tv’de yaptığımız programda, politik eleştiri yapmadım… Sadece hukuka aykırıdır adaylığın, dedim ki şimdi zımnen kendi de kabul etti; ve politik eleştirimi seçimden sonraya sakladığımı, söyledim. Nitekim seçimden sonra hukuksal eleştiri, zımnen kabul edildi. Gelelim politik eleştiriye…

Bu tavrın altında, sanırım akıl hocalığını da bizzat Niyazi’nin kendinin yaptığı, AKEL’in her zaman olduğu gibi gene “yanlış” bir politikası yatıyor.

Neymiş? Efendim, madem ki “elitler” bu meseleyi çözememişmiş; her iki halkın alt tabakalarının ( onlar emekçi sınıflar diyorlar) yaratacağı bir “Dipdalgası” ile çözüm bulunmalı ve “elitlere” dayatılmalı imiş!Bunu biliyoruz…

Yanlış bir öngörü ve yanlış bir özentidir. Çünkü, böyle uluslararası bin türlü çıkarın çatıştığı bir alanda, erke sahip olmadan, lâf bile söyleyemiyorsunuz, bırakın “çözüm” bulup, “zorlama” yapmayı… Kaldı ki siyaset bir örgütlenme sanatıdır da her şeyin yanında. Örgütlü bir organik güç olmadan böylesi bir meselede güç olmak, mümkün değildir. Çünkü siyaset bir “dayatma”dır ve “dayatmak” için de daha güçlü olanın siz olmanız gerekir! Yetmiş tane “devlet”in dahli olan bir meselede, fikir birliği oluşmamış (çünkü Türkler başka şey anlıyor federasyon deyince, Rumlar başka) zivaniya ve köfter’den başka ortak noktası olmayan birkaç bin kişilik bir kalabalık, örgütü de yok; öyle dipten gelen bir dalga da oluşturamaz…Burası ne 1. Dünya Savaşı sonrasının, Rusya’sı; ne 2. Dünya Savaşı sonrasının Bulgaristan’ı ne de Batista Küba’sı, değil… Ché’ye özenmek için, dağa çıkmak gerekiyordu… Romantik öykünmeler de halkları değil, ancak bazı “elitler”i etkileyebiliyor!

Nitekim, “federalistim” diye ortaya atılan Niyazi Kızılyürek arkadaşım, federal bir çözüm planına %65 oy veren bir halkın, sadece %2 desteğini sağlayabildi! Geriye kalan %63, federalist değil miydi? “Ayrılıkçı” mı? (O da ayrı bir değerlendirme konusudur. Sırası gelsin, onu da konuşuruz!)

Politika da yanlış… İdeoloji de… Zihniyet de… Söylemek için seçimin sonunu bekledik, çünkü kanıtlanacağından emindik… Dün ele aldığımız ve daha da alacağımız Türkçe’den başka bir dil bilmeyen EOKAcılar örneği gibi…

Şimdi burada birkaç AKEL mensubunun peşinde payimal olan CTP yönetimine de iki satır lâf söylemek gerekiyor:

%65 oy toplayan kampanyalardan, %2 destek toplayabilen duruma çok çabuk geldiniz. Bundan sonraki hareket noktanızın o 4 bin oy olduğunun, farkında mısınız? Unutmayın ki buradaki bir seçimde, oy talep edeceğiniz kitle, o referandumda oy veren kitledir… Çok ferasetli bir biçimde koca CTP’yi, BKP ile yarışır hale sokuyorsunuz, kolay gelsin…

Yahu aklıma gelmişken Facebook’ta ilk aklına gelen her şeyi “fikir” sanıp da söyleyen adamlara da buradan bir cevap vereyim: Diyorsunuz ki “Oy vermediyseniz, şu KC kimlikleri ile AB pasaportlarınızı geri verin”! Ben de “Emriniz olur, lebbeyk” diyor ve ekliyorum: “Siz şu KKTC kimlikleri ile pasaportlarını geri verir vermez, hemen, lâfı mı olur? Ayıp ettiniz…”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
27
 
1
 
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Haziran 2019, Pazartesi
Melek         - Lefkoşa
Nazım Hoca, yılın kapağını yapmış: "Oy vermediyseniz, şu KC kimlikleri ile AB pasaportlarınızı geri verin! diyenlere, "Emriniz olur, lebbeyk; Siz şu KKTC kimlikleri ile pasaportlarını geri verir vermez, hemen, lâfı mı olur? Ayıp ettiniz"

2 Haziran 2019, Pazar
vatandas         - k.kibris
Bence cok soze gerek yok!!.. Niyazi hoca ve secmenleri simdi isin sarhoslugunda.. Hele Niyazi hoca bir gorevine baslasin Ihsan ali ve yegeni gibi Uluslararasi arenada reklam amacli kullanildiklarini onlar da anlaycak..

YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Ağustos 2019, Pazar    Puşlost ya da Paçoz
15 Ağustos 2019, Perşembe    Meğer neler da olmuş?
9 Ağustos 2019, Cuma    Düşük faiz 6
8 Ağustos 2019, Perşembe    Bu hesap ödenmez...
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Düşük faiz 4 
6 Ağustos 2019, Salı    Düşük faiz 3
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Düşük faiz 2
4 Ağustos 2019, Pazar    Düşük faiz 1
27 Temmuz 2019, Cumartesi    Mağusa sadece bir Orta Çağ kalesi midir?
13 Temmuz 2019, Cumartesi    Sizi gidi limbikler

banner
banner
banner
banner
banner

Puşlost ya da Paçoz
Doç. Dr. N. BERATLI | 18 Ağustos 2019, Pazar
Vallahi lâfa bayıldım… Hiç hallenmeyin… Basın ahlâk yasasını ihlâl etmiyorum. Çünkü lâf bana ait olmadığı gibi, Türkçe de değil… Rusça ve Dostoyevski’ye ait… Daha doğrusu o meşhur etmiş ama ilk kullanan Gogol! Dostoye...
Meğer neler da olmuş?
Doç. Dr. N. BERATLI | 15 Ağustos 2019, Perşembe
Bilindiği gibi Kıbrıslı Türkler’in tarihi ile ilgili üç ciltlik bir çalışmam var! İlk cildi 4. Baskısını yaptı ama toplam beş bin adet okunmuş! Geçen gün internette rastladığım bir değerlendirmeye göre, Bir kitabın be...
Düşük faiz 6
Doç. Dr. N. BERATLI | 9 Ağustos 2019, Cuma
Bu şimdi size anlattıklarımızı, zamanın cumhurbaşkanına da anlattık. Dinledi dinledi, açtı zamanın Maliye Bakanı’na telefonu. O da kendine cevap verdi: “ Sistem budur efendim… Bütün dünyada böyle!”
Değil bütün dünyad...