Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 17 Temmuz 2017, Pazartesi
Leica özgürlük treni
Paylaş  
7
9
9

 

Bu bilgiler resmi kaynaklı...

Leica marka yüksek kalitede fotoğraf makinesi üreticisi Ernest Leitz’ın kamera ardındaki yaşamının gizli kalmış gerçeklerinden en önemlisi, Yahudileri Nazilerden korumak için onları ülke dışına kaçırmasıydı.

Leica fotoğraf makineleri fabrikasının sahibi II. Ernst Leitz’in çok sayıda Yahudi’yi Nazilerden kurtarmış olduğu, yıllar sonra İngiltere’de yaşayan bir rabbinin araştırmaları sonucu ortaya çıktı.

Hitler’in iktidara gelmesinden birkaç gün sonra II. Ernst Leitz, (babasının da adı Ernst Leitz’ti) 1925’ten beri Leica üreten optik fabrikasının yer aldığı Wetzlar kentinden bir dizi Yahudi gencini işe almaya başladı. Onları New York, Fifth Avenue’da bulunan Leica’nın showroomunda veya ABD’nin farklı yerlerinde pazarlamacı olarak çalıştırmak üzere bilinçli olarak eğitti. Yahudilerle evli olan ve bu nedenle cezaya çarptırılacak bazı Almanlar Leitz sayesinde kaçabildiler.

II. Ernst Leitz’in işçilerini ve meslektaşlarını sessizce Almanya dışına kaçırma operasyonuna Holokost tarihçileri mecazi olarak “The Leica Freedom Train” (Leica Özgürlük Treni) adını verdiler. Böylece işçiler, emekliler, dostları ve onların aileleri Leica’nın temsilciliklerinde çalışmak üzere Fransa, İngiltere, Hong Kong ve ABD’ye gönderildiler.

İngiltere’den bir rabbinin adeta bir dedektif gibi yaptığı araştırmaları sayesinde Leica kurtarılanlarının gerçeği aydınlığa kavuştu.

Naziler orduda fotoğrafa büyük önem verdikleri için Leitz’in fabrikasının üretimi de giderek gelişiyordu. Naziler Leica marka kamerayı propaganda amacıyla büyük miktarda kullanmaktaydılar. Leitz de bu yoğun üretim sayesinde Yahudi işçileri ile onların ailelerini Almanya dışına çıkarma planını başarı ile yürütebildi. Zaman zaman Gestapo’nun gözü Leitz’in üzerinde olsa da onlar için üretimin devamı çok önemliydi. Leitz’in hayat kurtarma operasyonu, Hitler’in Polonya’yı işgal etmesinin ardından Almanya sınırlarının kapatılması ile 1939’da son buldu.

Ernst Leitz de aynen Oscar Schindler gibi Nazi Partisi’nin üyesiydi. Holokost kurtulanları 1988 yılında savaş döneminde zorla işçi çalıştırmış Almanya fabrikalarına dava açtılar. Bu fabrikaların arasında Leica da vardı. Leica 1999 yılında zoraki çalıştırdığı işçilere tazminat ödedi.

Leitz Ailesi bu kahramanlık öyküsünün geniş kitlelerce bilinmesini istemedi, gizli kalmasını tercih etti. Buna rağmen “Leica Özgürlük Treni” olayı gün ışığına çıktı. Hatta sonradan, Frank Dabba Smith’in kaleme aldığı; “The Greatest Invention of the Leitz Family: The Leica Freedom Train” adlı bir kitaba ve “One Camera, One Life” adlı filme konu oldu.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
28 Temmuz 2017, Cuma    Kalmanın yok oluşu
26 Temmuz 2017, Çarşamba    Kültür çözülürse toplum yok olur
25 Temmuz 2017, Salı    Yeni göçmenlik
24 Temmuz 2017, Pazartesi    "Yaz sarhoşları"
19 Temmuz 2017, Çarşamba    Daha çok umutla
18 Temmuz 2017, Salı    Rasyonel ve modernist sosyalizim
14 Temmuz 2017, Cuma    İki renk
13 Temmuz 2017, Perşembe    Hayaliniz nedir?
12 Temmuz 2017, Çarşamba    Affedebilmek
10 Temmuz 2017, Pazartesi    "Hayatta kalmak..."

Kalmanın yok oluşu
Ferhat ATİK | 28 Temmuz 2017, Cuma
Gitmek!
Her yerde bir şey bırakmaktır aslında. O bıraktıklarımız kimi zaman aile, arkadaş, iş, mekandır ama en çok hepsinin toplandığı hatıralardır. Her gidiş bir eksilme ile başlar ilk önce. Bıraktıklarımız kadar e...
Kültür çözülürse toplum yok olur
Ferhat ATİK | 26 Temmuz 2017, Çarşamba
Böyle bir süreç yaşıyoruz dersem, bunun mübalağa olduğunu düşünmeyin. Toplum için Türk Dil Kurumu sözlüğünde iki ana tanımla karşılaşırız. İlki; “aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağ...
Yeni göçmenlik
Ferhat ATİK | 25 Temmuz 2017, Salı
Türk Dil Kurulu “Göçmen” kelimesini “kendi ülkesinden ayrılarak yerleşmek için başka ülkeye giden” şeklinde tanımlarken, “yurttaş” kelimesini ise “yurtları veya yurt duyguları bir olanlardan her biri” diye ifade eder....