Sosyal medyanın kurbanları

Yayın Tarihi: 28/01/24 09:30
okuma süresi: 4 dak.

Mia Janin ve Morgan Ribeiro. Sosyal medyanın en son kurbanları arasında olan iki genç. Birisi henüz 14 yaşında bir öğrenci, diğeri 20 yaşında bir genç kadın. Geçtiğimiz hafta ikisinin de yaşamları sonlanan, ailelerini, sevdiklerini yaşamları boyunca üstesinden kalkamayacakları sonsuz acılar içinde bırakan iki genç.

Mia Janin Kuzey Batı Londra’da yaşayan 14 yaşında bir öğrenci idi. 12 Mart 2021 tarihinde ailesi tarafından evinde ölü bulundu. Babası Mariano Janin medyaya verdiği demeçlerde kızının kendisine sosyal medya üzerinden yöneltilen taciz sonucu yaşamına kıydığını belirtmişti.

Bedbaht baba geçenlerde Mia’nın ölüm nedenini araştırmak üzere başlatılan Barnet Adli Tıp mahkemesi duruşmasında aynı iddiayı tekrarladı.

Mahkemede Mia’nın arkadaşlarının polise verdiği ifadeler de okundu. Bu ifadeler Mia’nın okulundaki bazı erkek öğrenciler tarafından TikTok üzerinden ve aralarında kurdukları Snapchat grubu kanalıyla taciz edildiğini, onunla acımasızca alay edildiğini gözler önüne serdi. Mia’nın bir arkadaşı, Mia’nın arkadaş grubuna bu öğrenciler tarafından “intihar ekibi” lakabı takıldığını belirtti.

Mia Janin

Morgan Ribeiro 20 yaşında genç bir kızdı. Yıllarca fazla kilolu olduğu için alay konusu olan, sosyal medya üzerinden tacize uğrayan genç kadın birkaç hafta önce yaşamına mal olacak bir karar verir ve fazla kilolardan kurtulmak istemiyle mide küçültme ameliyatı için Türkiye’ye seyahat eder.

Ameliyat sonrası Morgan erkek arkadaşı Jamie ile geri İngiltere’ye dönerken uçakta rahatsızlanır. Uçak Sırbistan’a acil iniş yapar ve genç kadın hastaneye kaldırılır. Ne yazık ki Morgan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamaz ve yaşamı sonlanır.

Türkiye’de ameliyatı gerçekleştiren cerrah Morgan’ın ameliyat sonucu değil, uçakta geçirdiği emboli sonucu can verdiğini iddia etmekte.

Morgan sosyal medyada paylaştığı son fotoğraf için şunları yazmıştı: “Kilo kaybetme ameliyatından önceki son paylaşımım. Görüşmek üzere”.

Burada üzerinde durulması gereken esas konu çok sayıda genellikle genç kadınların giderek artan sosyal medya tacizi yüzünden yaşamlarının çekilmez hale gelmesi, bunun sonucu olarak Mia, Morgan ve onlar gibi birçoklarının yaşamlarının son bulmasıdır. Ve en önemlisi bu durumu önlemek için neler yapılması gerektiği üzerinde ciddi, çalışılabilir yöntemler bulunmalıdır.

Sosyal medyanın olumsuzlukları hakkında geçmiş yazılarımda örnekler vermiştim. Sosyal medya (kibrispostasi.com)

Sosyal aksaklıklar sosyal medya tarafından icat edilmedi. Sosyal medyanın olumlu tarafları var. Çocuklarımızı, gençlerimizi sosyal medyanın olumlu yanlarını kullanmaya teşvik edelim. Kullanışlarını denetleyip onlara yol gösterelim. Çünkü zararsız görülen şeyler ileride hem kendileri hem de aileleri için büyük sorunlar yaratabilir.

Sosyal medyanın Mia ve Morgan gibi daha çok gencin yaşamlarından olmasını önlemek başta ailelerin, okulların, hükümetlerin, Sosyal medya gruplarının, sivil toplum örgütlerinin, kısacası hepimizin sorumluluğudur.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Asim Mentes30/01/24 01:06
Hukuk nerede başlar ?

Diğer Ertanç HİDAYETTİN yazıları