Partilerin eşik bekçileri

Yayın Tarihi: 27/03/13 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
Partilerin en önemli çalışma mekanizmalarıdır ilçe başkanlıkları. Parti ile ilgili pek çok düzenlemeyi ve hareketlenmeyi ilçeler sağlar. LTB seçimlerinden ötürü at başı giden dört partinin Lefkoşa İlçe Başkanlarını konuk aldım. Son derece ateşli bir sohbet oldu ve hepsini de son derece hazırlıklı ve donanımlı gördüm.

Her biri ortaya koyduğu tezlerle adaylarını savundular. Bana da hayli malzeme çıktı tabii. CTP-BG Lefkoşa İlçe Başkanı Mehmet Ceylanlı'yla başladık ilk sohbete DP'ye öyle bir gol attı ki şaşarsınız "DP'nin şu an sahip olduğu oy oranı gerçek değil. UBP adayını geç açıkladığı için UBP'deki oyar haliyle öncelikli olarak DP'ye kaydı. Bu durumda DP'yi tüm partilerin üzerinde gösterdi" dedi ve daha birçok ey anladı. DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk'ün halini görmeliydiniz, kıvrak zekasıyla O da öyle bir kulp buldu ve söyledi ki sohbetin başlar başlamaz hareketli geçeceğini anladım.

Öztürk "Doğrusu, CTP Lefkoşa İlçe başkanı Ceylanlı'yı UBP'lilere partilerine sahip çıkması yönünde çağrı yaparken buldum az önce. Ceylanlı buna itiraz etse de Öztürk'ü sakinleştirmedi ve Öztürk iddiasında ısrar etti. "UBP'liler UBP'ye oy versin ki CTP kazansın diyorsunuz yani" diyerek devam etti sözlerine.

Bu tartışma bir süre sürdü ve en nihayet sözü TDP Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto'ya verdim. Çeto diğer üç partiye son derece sitemkar yaklaştı ve her birinin yanlışlarını anlattı bir bir. "denediniz bu partileri, LTB'nin batmasında hepsinin emeği var, bir tek TDP ve adayımız Suphi Hüdaoğlu Lefkoşa'yı ciddi anlamda kurtarmaya aday. Yapacaklarımız kitapçığına ne eklediysek diğer partilerinde bizi takip ettiğini gördüm" dedi ve adaylarının seçilmesi halinde yapacaklarını anlattı.

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu'na geldi sıra. İçimden diyorum ki diğer üç aday esti gürledi, Faiz bey konuşkan biridir ama nasıl bir savunma gerçekleştirecek diye düşündüm. Beklediğimin çok ötesinde bir savunma yaptı desem yeridir. Sayıştay başkanlığından aldığı raporu bir bir okudu. Ortaya öyle bir fotoğraf çıktı ki Cemal Bulutoğluları DP'de olduğu dönemde 411 kişi istihdam etti ve aşırı borçlanmalara gidildi. Dahası CTP'nin eski LTB Başkanı kutlay Erk döneminde ilk borçlanmanın 20 milyon Tl olarak yapıldığına işaret etti.

DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk'e konuşma sırası geldiğinde ise hemen Faiz beye cevap verdi "madem bu kadar başarısızdı Cemal başkan neden UBP'ye adınız kendisini" diye sordu, Memduh Çeto'da siz da desteklediniz diye Öztürk'e sataştı.

"bunu tartışmayı bir yana bırakalım % 58 oy aldı halka gidere Cemal bey" dedi ve başka konulara geçtik.

Sohbet zaten çorbacıda bitti..

Belediye'nin nasıl kurtarılacağını matematiksel tablolarla tüm ilçe başkanları izah etti. Tabii yapılan anketler aslında hiçbirşeyin göstergesi değil,her partinin kendi gücü ve sürpriz yapacak ortada gezen oylar var.

*************

ESNAF BAKAN ATUN'U BEKLİYOR

Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC esnafına dağıtılması için ayrılan kredi, Bakan Sunat Atun'un bu konuyu bugün bakanlar kurulundan geçirmesi halinde hayat bulabilecek. Esnaf sabırsızlanıyor Sunat bey bu iş hayli oyalantıya girdi diye şikayet etmeye başladı esnaf, artık bir el atsanız.

*************

LAÜ REKTÖRÜNÜN DİKKATİNE

Sn Ahmet Göksel hocam, Okulunuz Öğretim görevlilerinden Aytaç Yıldırım hocamın derslerde öğrencilere kötü davrandığı şikayetleri taa Lefkoşa'ya kadar ulaştı. Öğrencileriniz yeni dönemde LAÜ'de devam etmemeyi düşünüyorlarmış. Siz bu üniversiteyi ayağa kaldırmak için az uğraşmadınız. Bu işi bir soruşturun derim.

****************

SN YÜKSELEN'İ GÖREMEDİK

Çalışmaları ile takdir ettiğim UKÜ Rektörü Prof Dr Mehmet Ali Yükselen'i Çalışma Bakanlığının dünkü iş bulma günleri protokolünü imza töreninde göremedim. Uzun zamandır görüşemiyoruz, belki dün görüşürüz dedim kendi kendime ama kayıptınız.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları