CTP, UBP ile koalisyonu görüştü

loading
26 Eylül, Cumartesi
£

9.77

8.92

$

7.66

A- A A+

CTP, UBP ile koalisyonu görüştü

  • Yaklaşık olarak bir ay önce UBP genel başkanı Hüseyin Özgürgün, bir UBP'li vekilini görevlendirerek CTP ile gayrı resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Hatta hatta bu vekilin ismi bende kalsın, bilenler bilir ama UBP'nin Girne vekillerinden de biriydi. CTP ile oldukça iyi ilişkileri olan bu vekilimiz CTP ile gayrı resmi olarak bir nabız yokladı ve hayır cevabını aldı.
  • CTP, Özersay'ın tehdit ve kaprislerinden o kadar bir usandı ki elinden gelse hükümeti hemen bozar. Ama şu an için hükümetin bozulması söz konusu değil. UBP, olası bir koalisyon için CTP, HP ve DP'yi yokladı. Bu bilgiyi de yeri gelmişken sizlerle paylaşayım
  • Bu koalisyon en iyi ihtimalle 2019 yılının ikinci yarısında bozulabilir. O zamanda UBP bu işe olur der mi bilemeyiz. Bildiğiniz gibi 2020 yılının başında Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bu nedenle koalisyon otomatik olarak bozulabilir.
  • DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile HP Genel Başkanı Kudret Özersay'ın Cumhurbaşkanı adayı olma düşünceleri netleşmiş durumda. Her iki adayda UBP'nin desteği olmaksızın seçimlerde herhangi bir iddia ortaya koyamazlar. İşte gelecek yıl bu iki partiden biri UBP ile bir koalisyona girebilir. Muhtemelen de böyle olacak.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın dün katıldığı bir televizyon programında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Kıymetli meslektaşım Levent Kutay da bu önemli açıklamaları hemen yakaladı ve haberleştirdi. Gün içerisinde yarına ne yazalım telaşımız da son buldu. Malum her gün yazacak konu bulmak öyle kolay değil. Zira bir yerden sonra tekrara giriyorsunuz.

Neyse biz konumuza dönelim. Sorakın'a UBP ile olası bir koalisyon durumunun olup olmadığı soruldu, UBP ile herhangi bir temas olup olmadığı soruldu ve Erdoğan bey bu soruya karşılık "Tamamen spekülasyon. UBP ile hiç görüşmedik... UBP kurultayı nedeniyle ortaya atılan iddialar. Hükümet, ilk günkü uzlaşı içinde devam ediyor. Sıkıntı yok. Uzun ömürlü olacağını düşünüyoruz. 4 parti UBP ile hükümet kurmayacağını zaten açıklamıştı".http://www.kibrispostasi.com/c137-GOZDEN_KACMAYANLAR/n256831-ctpden-onemli-aciklama-kendi-cumhurbaskani-adayimizi-cikarac.. Cevabını verdi.

Biz bu konunun üzerinden gidelim. Daha önce de kaleme almıştık bu konuyu. Genel Sekreterin belki bilgisi yoktur ya da bu konuda konuşmaktan kaçındı diyebiliriz.

Yaklaşık olarak bir ay önce UBP genel başkanı Hüseyin Özgürgün, bir UBP'li vekilini görevlendirerek CTP ile gayrı resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Hatta hatta bu vekilin ismi bende kalsın, bilenler bilir ama UBP'nin Girne vekillerinden de biriydi. CTP ile oldukça iyi ilişkileri olan bu vekilimiz CTP ile gayrı resmi olarak bir nabız yokladı ve hayır cevabını aldı.

Erdoğan beyin bunu gizlemesini son derece normal buluyorum. Hali hazırda çıkıp da "evet biz UBP ile koalisyon görüşmesi yaptık" diyecek hali yok. Bu hükümet krizine yol açardı.

Ama yanlış anlaşılmaması için bu konuya bir ek yapmak lazım, CTP doğrudan UBP ile koalisyon yapmayı reddetti. Yani oturup birileri herhangi bir pazarlık yapmadı.

UBP, sadece CTP ile bir nabız yoklaması yaptı dersek daha doğru olur.

Bu nedenle UBP ile görüşmedik açıklaması doğru bir açıklama değildir. Zaten bu görüşme UBP içerisinde kapalı kapılar arkasında oldukça da konuşuldu.

Sıkıntı çok ama dörtlü koalisyon bozulmaz

Bir kere yeri gelmişken tekrar etmekte fayda var. Şu an ki koalisyon kendi içinde ciddi sorunlar yaşıyor. Zaten sadece çıkan haberleri okusanız, yani iç istihbaratı bir yana bırakın, sadece yapılan açıklamaları okusanız özellikle CTP ile Kudret Özersay arasında ciddi sıkıntılar olduğunu anlarsınız.

CTP, Özersay'ın tehdit ve kaprislerinden o kadar bir usandı ki elinden gelse hükümeti hemen bozar. Ama şu an için hükümetin bozulması söz konusu değil.

UBP, olası bir koalisyon için CTP, HP ve DP'yi yokladı. Bu bilgiyi de yeri gelmişken sizlerle paylaşayım. Bu konuda net detaylı bilgiye de sahibim. Yapılan görüşmelerin adreslerine kadar.

Siyasettir bu olması da hayli normal tabii.

Geçen haftaki yazılarımda CTP'nin Özersay'dan usandığını üst düzey CTP'li bir yetkiliye dayandırarak yazmıştım. "UBP'nin kurultayını bekliyoruz" dendiğine göre bana artık varın siz düşünün durumun ne olduğunu.

Hükümet 2019'un ikinci yarısında biter

Ama şu sıralar hükümetin bozulması imkansız. UBP kurultayından sonra da bu koalisyonun bozulacağını pek sanmıyorum. Seçimi kim kazanırsa kazansın. Bu koalisyon en iyi ihtimalle 2019 yılının ikinci yarısında bozulabilir. O zamanda UBP bu işe olur der mi bilemeyiz. Bildiğiniz gibi 2020 yılının başında Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bu nedenle koalisyon otomatik olarak bozulabilir.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile HP Genel Başkanı Kudret Özersay'ın Cumhurbaşkanı adayı olma düşünceleri netleşmiş durumda. Her iki adayda UBP'nin desteği olmaksızın seçimlerde herhangi bir iddia ortaya koyamazlar. İşte gelecek yıl bu iki partiden biri UBP ile bir koalisyona girebilir. Muhtemelen de böyle olacak.

Açıkçası ben UBP-DP YDP koalisyonunu daha mümkün görüyorum. Üç sağ parti bir adayın etrafında kenetlenebilirler. Aslında Özersay tam anlamıyla UBP'ye kapılarını kapamamış olsaydı, bu isim Özersay da olabilirdi.

Ama her ne olursa olsun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mustafa Akıncı'nın seçimi yeniden kazanacağını net bir şekilde iddia edebiliriz. Akıncı dışında hiçbir aday Akıncı'nın popülaritesine sahip değil şu an.

CTP'nin adayı Nami

Aslında bu konu bambaşka bir yazının konusu ama yeri gelmişken CTP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayına da değinmeden geçmek olmaz. Büyük ihtimalle bu aday Ekonomi Bakanı Özdil Nami olacak diye biliyorum. Bu konuyu da kaç kez yazdık, bir kere olsun Nami çıkıp da benim öyle bir düşüncem yok demedi. Hayırlısı diyelim.

Anlayacağınız hükümet sorunlu devam etse de bir yıl daha devam edecek, sonrası sıkıntı. Anlattığım gibi. Asıl önemli sorun bu değil, asıl önemli sorun Hükümeti bekleyen ekonomik problemler. Bu konuda atılmış hiçbir adım yok.

***************

Erdoğan cami açılışını yapabilir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk yurt dışı ziyareti bugün ülkemize olacak. Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre Erdoğan'ın KKTC ziyareti oldukça kısa sürecek ve buradan Azerbaycan'a hareket edecek. Dini çevrelerce beklenen Hala Sultan Cami açılışını yapmayacağını biliyoruz ancak duyduğuma göre beklenmedik bir anda Cami ziyareti de gerçekleşebilir şeklinde.

***************

Günün Sözü

Her insanın hayatı aynı şekilde sona erer. Bir insanı diğerinden ayırt eden, nasıl yaşadığı ve nasıl öldüğünün ayrıntılarıdır.

Ernest Hemingway

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.