Üstel kararlı ve ajandası dolu

Yayın Tarihi: 14/11/19 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile Londra Turizm Fuarı'nda birlikteydik. Aslında biraz geç kalınmış bir yazı. Davalar, trafik kazaları ve Cumhurbaşkanlığı yarışının bitmek bilmeyen saçma sapan kavgaları derken Londra Turizm Fuarı'nı yazmak için biraz daha geç kalsaydım anlamı ve önemi kalmayacaktı.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile birlikte fuarda buluşup uzun bir sohbet yaptık. Konuşmaktan mutluluk duyduğum sayılı birkaç bakandan biridir.

Asıl önemli olan ise Bakan Üstel'in KKTC turizminin canlanması için kendini aşan bir performans ve çaba gösteriyor olması.

Böyle bir bakana, siyasetçiye ve her şeyden önce değerli bir aydına sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Bu yazdıklarım yağ, iltifat şu bu değil, Üstel'i tanıyan herkes benimle hem fikirdir.

Üstel'i dinledikçe kendi kendime "Yani bu adamda olmasa bu ülkede güzel bir şeyler olduğuna hiç inanmayacağım artık" diye söylendim.

Her zaman ki güler yüzlü ve rahat tavrı üstündeydi. Konuştukça fark ettim ki anlatacak çok şeyi vardı. Ajandası o kadar doluydu anlayacağınız. Üstel yalnızca Girne'de değil tüm ülke de sevilen ve saygı gören bir siyasi. Aslında ona tam da bir siyasi diyemeyiz zira o siyasetin içinde uzun yıllardır var olsa da her şeyden önce birçok insanın aile dostu olmayı başardı.

Turizm Bakanlığı'nın başında yeniden son derece başarılı ve makamının hakkını verecek olan bir Ünal Üstel var. Turizm sektörleri de kendisini çok ciddi şekilde destekliyor.

İstatistikler de bize gösteriyor ki otellerdeki doluluk oranı kış aylarına girmemize rağmen yükseliyor. Ünal Bey bir turizmci değil ama uzun süredir bir turizmciden daha fazla bu işi öğrenmiş durumda…

Ülkede ne yazık ki pek az şey yolunda gidiyor. Sorunlar küçük görünse de aslında hepsi birleşince büyüyorlar. Turizm sektörü de buna dahil en az üç sektör daha hayati önem taşıyor; hele hele şu an artan uçak biletleri ve sıkışan destinasyonları rahatlatmak için sürekli Türkiye ile iş birliği ve temas yapıyor sayın bakan.

Bakan Üstel ile daha önce de yapmış olduğum konuşmalarda yurtdışından Kuzey Kıbrıs'a turist gelişini devamlı hale getirebilmek için yoğun çabaları olduğunu bana anlatmıştı. Bunlardan en önemlisi de elbette ki İngiltere pazarıdır. Hali hazırda Londra'da Turizm Fuarı işte bu nedenle son derece önemli.

Elbette ki İngiltere pazarı son derece önemli ve daha çok ilgi istiyor.

Bakan Üstel göreve gelir gelmez gözünü Avrupa pazarına dikmiş durumda. Bu yönde Avrupa'nın birçok şehrine önemli çıkarmalar yapılacak.

Ünal Üstel, yapmış olduğumuz sohbete "Oturup ne yapalım kriz var sorun var, sene kötü geçecek başka çaremiz yok demek yerine yollara düştük" diye başladı ve bilhassa yakın zamanda Türkiye'ye ve Avrupa'nın diğer şehirlerine gerçekleştireceği üst düzey ziyaretlerini anlattı bana. Üstel "Türkiye'de şu an kriz diye bir şeyden bahsedemeyiz. Türkiye'deki turizm çalışmaları son derece başarılı bir şekilde yönetiliyor ve biz de bundan nasibimizi alıyoruz, alacağız. Ancak sen de takip ediyorsundur şu an Türkiye hükümeti gerek ihracatını devam ettirebilmek için gerekse 2019-20 yılındaki turist akımını durdurmamak için alternatif pazarlar arıyor. Bu son derece önemli. Türkiye hükümeti ile yaptığım bir dizi görüşmelerden sonra Türkiye ile birlikte bizim de içinde bulunduğumuz iyi durumu daha da iyileştirmek için birlikte çalışma yoluna gideceğiz. Ne kadar şanslıyız ki Türkiye gibi gücü prestiji ve saygınlığı büyük bir ülke her zaman bizim elimizden tutmaya, bize yardımcı olmaya, gittiği yola bizi ortak etmeye hazır. İşte bu nedenle oturup yakınacağımıza, mazeret üreteceğimize Türkiye'nin de yardımını alarak turizmde yaşayabileceğimiz pazar sıkıntısını aştık, daha da aşacağız" dedi.

Doğru pazarlar bulmak önemli

Bakan Üstel, "Eğer siz Kıbrıs'ın kuzeyini doğru pazarlarda en iyi şekilde tanıtmazsanız, turist Kıbrıs'ın kuzeyine hele hele çevremizde yaşanan bu kadar tedirginliğe ve savaşa rağmen neden gelsin. Ama biz bunun üstesinden geleceğiz. Bilhassa Türkiye ve İngiltere pazarı bizim için son derece önemli . İngiltere bizim için çok önemli bir pazar. Göreve gelir gelmez sık sık gidip geliyor ve temaslarda bulunuyorum. Bürokratlarımı da bu yönde hareketli tutuyorum. Para sıkıntısı her zaman vardır eğer siz imkansızlıkların arkasına sığınıp kalırsanız bu ülkede hiçbir şey yapamazsınız. Harekete geçmeniz halinde, kendinize inanmanız halinde aslında yaratabileceğiniz onlarca yol olduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni dünyada en iyi şekilde tanıtabileceğimizi herkese göstereceğiz. İyi bir ekibimiz var, inançlıyız, kararlıyız. 2019 ve 2020 yılında sen de göreceksin ki daha iyi adımların atıldığı bir yıl olacak. Bizim bir başka sorunumuz daha var. Kıbrıs'a yani Kıbrıs'ın kuzeyine gelen turistleri festivallere götüremiyoruz, çünkü festivallerden herkes bir haber. Düşünsene bu ülkenin kendine öz kendine has onlarca yiyeceği içeceği ve üretimi var. Tüm bunlar her yıl yapılan birçok festivalde sergileniyor ve bu festivale yerli halk minimum düzeyde bir katılım gerçekleştiriyor. Adaya gelen turistlerin bunların hiçbirinden haberi yok. İşte biz yapacağımız yeni bir çalışmayla artık tüm festivalleri kitapçık haline getirecek ve otellere vereceğiz. KKTC'ye gelen turistler, otellerinde kalırken istemesi halinde bu festivallere, eğlencelere katılabilecekler. Turistlerin geldikleri tarihlerde nerede ne festivali olduğunu öğrenmesini ve festivallere katılmasını sağlayacağız. Alın size eko turizme ciddi bir destek daha. Çok basit gözüküyor, olmaz gibi gözüküyor ama öyle değil işte. Bugün bizim halkımız Avrupa'daki birçok ülkeye gittiğinde festivallerinden haberdarsa icabet edebiliyor. Biz neden yapmayalım" dedi.

Bakan Üstel anlattı, ben dinledim. Ara ara da sorularımı sordum. Anlatırken kendinden geçiyor ve heyecanlanıyor. İnanan ve başarmaya odaklı, motivasyon yüklü bir siyasetçi gördüm karşımda. Mesai haricinde gideceği her yere kendi aracıyla giden, insanları seven bir bakanı dinledim.

Böyle çalışan bir siyasetçinin başarısız olması mümkün değil…

***************

Günün Sözü

Hayatı ıskalama lüksün yok senin. Onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın.

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları