Atakan: “Doğru isim Özersay’dır”

Yayın Tarihi: 25/09/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Tolga Atakan; deyim yerindeyse kabinenin en ciddi ve en başarılı birkaç bakanından biri. Ülkemizde alışıla gelmiş siyasetten birkaç gömlek üstü bir insan. İş yaşamını yazmama gerek yok; son derece başarılı bir işadamı olmasının yanı sıra birçok uluslararası markayı KKTC’de temsil eden bir kurumun direktörüydü düne kadar. Siyaset iş dünyasından alı koyuyor iş insanlarını ne yazık ki.

Unutmamak lazım ki iş hayatlarında başarılı olan insanlar siyasete atılınca siyasette de başarılı oluyorlar, bunun altında yatan iki tane önemli neden var. Birincisi ekonominin ne olduğunu ve nasıl yönetilmesi gerektiğini çok iyi biliyorlar, ikinci neden ise insana doğrudan dokunuyorlar.

Bu yazdığım iki önemli gerekçeden dolayı Tolga Atakan hem Bakanlık görevini hem de parti siyasetini son derece iyi yapıyor.

Kaç kez yazdım, 21 yıllık meslek hayatımda ilk kez bir Ulaştırma Bakanı gördüm ki Devlet yönetimindeki birçok çarpıklığı ya da yanlışı çekinmeden dile getiriyor ve iyileşmesi için kavga veriyor. Şöyle bir hafızamı yokladığımda KKTC’nin modern ülkelerdeki bir alt yapıya ve yollara sahip olması için Bakanlar Kurulunda deyim yerindeyse kavga çıkaran, Maliye bütçesinden her yıl kazalarda ölen yurttaşlarımızı korumak için iyi bütçeler çıkarmayı başaran ve çağdaş yollara kavuşmamız için kendini yıpratan başka bir Ulaştırma Bakanı daha görmedim.

Aslında bu geç kalınmış bir yazı. Hafta başında bir telefon konuşması yaptık. Bir gazeteci olarak birçok bakanla rutin görüş alış verişinde bulunurum. Neticede her gün köşe yazısı yazan biri olarak bunu yapmam gerekiyor.

Tolga bey ile hem ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini konuştuk.

Açık yüreklilikle ifade etmem gerekir ki bu kadar seviyeli ve konuştuğunuzda size güven veren pek fazla siyasetçiyle karşılaşmazsınız bu ülkede.

Atakan böyle bir insan.

ATAKAN: “ÖZERSAY İŞİN EHLİ”

Malum seçimlere çok kalmadı. Herkes pandemiyi ve ekonomik sıkıntıları konuşuyor ama illa ki yaptığımız sohbetler “sence seçimin sonucu ne olur?” diye şekillenir ve biter.

Tolga beye nasıl gidiyor diye sordum; “Özersay gerçekten bu işin ehli. Buna inanmasam size daha farklı cümleler kurardım. Ama bunu en başından beri görüyorum ve Özersay’ın Kıbrıs davasına ne kadar bağlı olduğunu ve Kıbrıs Türk Halkının dış dünyada güçlü bir kimliğe sahip olmasını ne kadar çok istediğini biliyorum. Neredeyse ömrünün önemli bir kısmını Kıbrıs sorununun çözümü için harcamış, tüm inceliklerini çok iyi bilen birisinden bahsediyoruz burada. Kaldı ki Kudret beyin Uluslararası camiada ciddi de bir prestiji var. Türkiye ile ilişkileri son derece iyi. Türkiye’nin de desteğini alarak Kıbrıs sorununu Kıbrıs Türk halkının lehine çok ileri noktalara taşıyabilecek bir kapasitesi var. Bu kapasiteyi kimse kusura bakmasın ama diğer adaylarda göremezsiniz. Bunu Halkın Partisi’nin desteklediği bir aday olduğu için söylemiyorum, kabul gören bir söylemdir bu ifadelerim. Özersay Kıbrıs Konusunu en iyi bilen tek adaydır. Nerede ne tuzak var, hangi kapı sizi hangi yola çıkarır, kriz yönetimini nasıl olur, bunları çok iyi bilen birisi. Takdir edersiniz ki bölgesel tansiyon yüksek. Türkiye haklı bir mücadele veriyor burada. Türkiye ile Kıbrıs konusunu da doğru zeminde şekillendirebilecek birisinden bahsediyoruz. Hem kendi halkının çıkar ve menfaatlerini hem de Türkiye’nin hassasiyetlerini doğru anlayabilen birinden bahsediyoruz. Bakınız önümüz oldukça sıkıntılı günlere aylara gebedir. Seçilecek Cumhurbaşkanının Türkiye ile bu süreci uyum içinde yönetmesi gerekiyor. Bu şarttır. Gerçekten iç ve dış sorunlarda birlik olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu zorlu süreci yönetme noktasında ben Özersay’ı biçilmiş kaftan olarak görüyorum. Seçimi hayli iyi götürüyoruz. Özersay’ın ikinci tura kalarak kazanacağını da net olarak görüyoruz. Seçmen her zaman çıkıp fikrini açıkça beyan etmeyebilir, böyle bir zamanda bu son derece normaldir. Ancak biz gittiğimiz her yerde, aldığımız birçok geri dönüşümde vatandaşlarımızın Özersay’a önemli bir destek verdiğini görüyoruz...”

Atakan sağ tandanslı ciddi bir oyu temsil ediyor. Birçok partilinin sevdiğini ve desteklediği bir isim. Bu bağlamda Özersay’a en güçlü desteği de Tolga Atakan’ın verdiğini söylersek mübalağa etmemiş oluruz diye düşünüyorum.

Günün Sözü

Umutsuz Yaşamak hayattan istifa etmektir.

Dostoyevski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları