UBP-HP devam edecek... “Muhtemelen”

Yayın Tarihi: 21/10/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Bir taraftan UBP Kurultayına hazırlıklar sürerken diğer taraftan da yeni hükümet nasıl olacak soruları sorulmaya devam ediliyor. Aslında UBP kurultayına yönelik bir yazı kaleme almayı düşünüyordum ama onu yarına bırakalım. Türlü koalisyon formülleri ortaya atılsa da içinde bulunduğumuz koşullara baktığımızda iki koalisyon seçeneği var önümüzde. Ya UBP-CTP ya da UBP-HP.

UBP-CTP’nin olmasının mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz; bu nedenle geriye UBP-HP koalisyonun devam etmesi kalıyor. Fakat bu koalisyon nasıl devam edecek, nasıl şekillenecek bu önemli.

Mevcut şekli ile 7-3  ve HP cephesinin bakanlıkları ve bakanlıkta şu an bulunanlar mı devam edecek yoksa değişecek mi bunu şimdilik net olarak bilmiyoruz.

Oransal olarak sayı değişmeyecek muhtemelen ancak bakanlık koltuklarında oturanlar değişebilir. Tabii bunun değişmesi nasıl olacak?

Halkın Partisi bildiğim kadarıyla Aralık ayında bir kurultaya gidecek. Daha erken bir kurultay yaparlar mı? Partinin şu an ki genel başkanı Yenal Senin.

Tahminimce Senin başkanlık görevini bırakacak. Başkanlığa Kudret Özersay mı geri dönecek yoksa başka bir isim mi dönecek bunu net olarak bilmiyoruz. Ancak birkaç hafta içinde yeni koalisyonun şekilleneceğini tahmin edersek yeni kabinenin nasıl olacağına Genel Başkan sıfatıyla Yenal Senin’in karar vereceğini düşünüyorum ancak HP’de işler böyle yürümüyor.

İlle ki her ne kadar Kudret Özersay şu an Genel Başkan değilse de Kudret Hocanın herşeye rağmen partide bir ağırlığı olduğu ve çizilecek yolu O’nun belirleyeceğini tahmin ediyorum bir yandan. Velev ki bir kurultay olsun ve yeni bir başkan HP’nin başına gelsin. O zaman haliyle yeni genel başkan çalışacağı kabinesini seçecektir.

Eğer Kudret Hoca Genel Başkanlığa geri dönecekse ille ki kabinede küçük bir değişiklik yapmak zorunda kalacak!

Eğer yeni bir başkan seçilirse tamamen kabine değişebilir.

Bu Halkın Partisi cephesindeki durum.

UBP’de ise işler hayli karışık.

Ne olacağını çok da bilmiyoruz. Kurultay sonrası mı Tatar, Hükümeti yeni genel başkana verecek yoksa Pazartesi günü mü bir vekile bu görevi verecek bilmiyoruz. Yalnız bir nokta var ki Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini geciktirip hemen vermeyebilir.

Muhtemelen öyle olacak ve belki de bu sürede bir Başbakan vekili olacak ama bu da yasalara göre mümkün görünmüyor.

UBP’DE ADAY KALABALIĞI

UBP cephesinde hızlı bir kurultay gerçekleşecek. Ünal Üstel, Faiz Sucuoğlu, Nazım Çavuşoğlu, Hasan Taçoy, İzlem Gürçağ, Zorlu Töre ve Sunat Atun’un isimleri dolaşıyor.

Kaç adaya iner doğrusu bilemeyiz dahası 7-8 bin UBP üyesinin oy kullanmaya gelip gelmeyeceğini de bilmiyoruz.

Kritik birkaç hafta var önümüzde. Netice de seçilen 3 yıl Genel Başkan olacak.

ÖZERSAY, TATAR’A KÜS DEĞİL

Ersin Tatar dün katıldığı bir programda Özersay’ın telefonlarına bakmadığını ve Özersay’ın kendisine küstüğünü söylese de Meclisin sabah açılışındaki görüntüleri hiç de öyle görünmüyordu. Açıkçası ben iki siyasinin de küs olmadığını düşünüyorum, hatta buna eminim de.

Siyasette dargınlıklar olur ama küslük olmaz.

Sonuç olarak her iki parti de bir şekilde koalisyona devam edecek, bence etmeli de. Hem de öyle filanca ay erken seçim mantığıyla değil. Normal seçim tarihi gelinceye kadar.

GÜNÜN SÖZÜ

Kadını güzel yapan Tanrı, sevimli yapan ise şeytandır.

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları