CTP, UBP’ye soğuk!

Yayın Tarihi: 22/10/20 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Cuma günü yemin edecek olan seçilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yerine kimin bakacağına bir açıklık getirdi. Bu konuyla ilgili çeşitli isimler ortaya atılsa dahi bir çıkış yolu bulundu. Yeminin ardından Cumhurbaşkanı olacak olan Tatar, Bakanlar kuruluna başkanlık edebilecek. Buna Anayasaya göre yetkisi var ancak benim aklıma takılan bir başka soru var; evet Cumhurbaşkanının, Bakanlar kuruluna başkanlık etme yetkisi var ancak Başbakan nerede?

Ta ki UBP kurultayı yapılsın mevcut hükümet görevinin başındadır deniliyor. Aslında bu bir bakıma doğru ama ne kadar doğru o da ayrı bir tartışma konusu. Hükümet Cuma gününden itibaren düşmüş olacak ama yenisi kuruluncaya kadar doğrudur mevcudu görevi başındadır ama Başbakansız.

Şu an için başka çare olmadığı için ancak aslında olduğu için olsa da bu yöntem uygulanacak.

Yani bir başka deyişle Cumhurbaşkanı istese hükümeti kurması için bir vekili görevlendirebilir ama bir süre bu görevi vermeme yetkisi var. Ne kadar süre olduğu muallakta; Anayasa kendisine bakanlar kuruluna başkanlık etme yetkisi verdiği içinde bir nevi “düşmüş ve başbakanı olmayan Bakanlar kuruluna ancak Hükümete değil” başkanlık edebilecek Tatar.

Durum böyle.

Neyse bana tamam gelmiyor ama kurcalamanın da bir anlamı yok.

ADAY BOLLUĞU

UBP Kurultayı 31 Ekim cumartesi günü gerçekleşecek. Şimdilik hayli aday bolluğu var. İşte bu nedenle ikinci tura kalabilir seçimler. Sonuçta seçime katılacak UBP üyesinin yarıdan bir fazlasını alan seçimi birinci turdan da bitirebilecek. Her ne kadar 12 bin üye var dense dahi genelde 7-8 bin arası bir katılım olması bekleniyor. Bu nedenle 3500-4000 oy alabilirse herhangi bir aday seçimi birinci turdan alır ancak bu seçimin büyük ihtimal iki turlu olacağına kesin gözle bakılıyor.

CTP, UBP’YE SOĞUK

Yazıyı toparlayacak olursak şu koalisyon meselesine de değinelim. Zira UBP kurultayının ardından koalisyon çalışmaları gündeme gelecek. Her ne kadar HP kanadı, UBP ile yeniden koalisyon konusuna pek sıcak bakmıyor ve bu iş kapandı diyorsa da bu soğukluk kırılabilir diye düşünüyorum. Bu yönde bazı duyumlarım var ama HP’liler UBP’ye değil Tatar’a  bir hayli kırılmış durumdalar.

CTP’nin ise UBP ile bir koalisyona oldukça soğuk baktıklarını net olarak söylebilirim. CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın açıklamalarının UBP’deki bazı çevrelerde CTP koalisyona aralık kapı bıraktı şeklinde algılanması ve bu yönde hem UBP’de hem de HP’de bu yönde bir algı yaratması CTP’lileri rahatsız etti diye duydum.

CTP içindeki bazı kaynaklarım net bir dille UBP’yle koalisyona “olmaz” denildiğini bana aktardılar.

Tabii siyasettir bu ne olur biter bilemeyiz ama gördüğüm kadarıyla ya UBP-HP olacak ya da erken seçime sürükleneceğiz. Benim net olarak gördüğüm bu.

GÜNÜN SÖZÜ

Ben nerde bir çift göz gördümse tuttum onu güzelce sana tamamladım.

Cemal Süreya

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları