Arıklı, Ankara’ya gol attı

Yayın Tarihi: 25/06/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • Ersan bey zor ekonomik koşullar altında ülke yönetmeye çalışıyor ve elinden geleni gerçekten yapıyor, hakkını yememek lazım. Buna kimsenin zarar verme hakkı yok.
  • Arıklı tam anlamıyla Sucuoğlu’na bir jest yaptı ve UBP’nin Sucuoğlu etrafında hızla kenetlenmesini sağladı. Sucuoğlu’nun rakipleri dahi Sucuoğlu’na destek açıklaması yaptı, göreceksiniz bugün gün boyu örgütler, ilçeler, üyeler peşi sıra destek açıklayacak.
  • Sonuç şu; Erhan Arıklı, bu açıklamasıyla Faiz Sucuoğlu’nun elini parti içinde güçlendirdi, Ersan Saner’in zayıflattı, dahası AK Parti Hükümetinin de imajına zarar verdi.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın Faiz Sucuoğlu ile ilgili dün sarf ettiği sözler son derece manidar ve düşündürücüydü. “Faiz Sucuoğlu UBP Genel Başkanı seçilirse hükümetten çekiliriz” diye bir açıklama yaptı. Duyan da zannedecek YDP’nin 12 vekili, UBP’nin de 15 vekili var.

YDP ne yazık ki artık iki bölünmüş bir parti. Siyaset adına bu tabii son derece üzücü bir olay ama Erhan başkanın bu sözlerini doğru okumak lazım.

Uzunca süredir YDP kendi iç kavgasını veriyor. Bertan Zaroğlu, girdiği kurultay yarışında iyi bir oy aldı ve bu oyu almasında başta Faiz Sucuoğlu’nun ve UBP’nin bir katkısı olduğunu düşünüyor Erhan Arıklı.

Bunu da Faiz beyin açıklamalarından anlıyoruz. Faiz bey böyle bir şey yok diyor, o ayrı konu. Var yok bilemem zira ilgilendiğim bir konu olmadı ama Erhan başkan birçok açıdan baskı altın kurultaya hazırlanan Sucuoğlu’na öyle bir iyilik yaptı ki, böyle bir iyiliği Erhan başkandan başka kimse Sucuoğlu’na yapamazdı.

Aslında Erhan başkan bu çıkışı Faiz beye olan öfkesinden dolayı yaptı, en azından öyle anlaşılıyor. Zaten hükümetin bir ayağı çukurda “ben taşı atayım ortalık karışsın” diye düşündü anladığım.

Ortalık da karıştı karışmasına ama Faiz Sucuoğlu lehine.

Hükümet ortağı Başbakan Ersan Saner’e de büyük gol atmış oldu açıkçası.

Ersan bey bunun hesabını Arıklı’dan sormalı bence ama Başbakanın açıklamasına baktım son derece naif bir açıklama olarak kalmış.

Başbakan Saner pek ala “Erhan bey böyle davranacaksan ceketini al çık“ diyebilirdi. Diyemedi, diyememesinin sebebi de Faiz bey hem rakibi hem de kurultayında Ankara tarafından desteklenen bir Erhan Arıklı, Ankara’ya yakın bir Erhan Arıklı Faiz beyin Ankara Hükümeti tarafından istenmediğini deklere etmiş oldu.

Bilemem bende böyle bir algı oluştu.

Halbuki Arıklı tam anlamıyla Sucuoğlu’na bir jest yaptı ve UBP’nin Sucuoğlu etrafında hızla kenetlenmesini sağladı. Sucuoğlu’nun rakipleri dahi Sucuoğlu’na destek açıklaması yaptı, göreceksiniz bugün gün boyu örgütler, ilçeler, üyeler peşi sıra destek açıklayacak.

ARIKLI, ANKARA HÜKÜMETİNE GOL ATTI

Yazının başında da dediğim gibi, Erhan başkan Faiz beye olan öfkesinden bu açıklamayı yaptı ama bu açıklamayla yalnızca Başbakan Saner’e değil, Ankara Hükümetine de gol atmış oldu. Arıklı, UBP’ye zarar vermek isteyebilir, olabilir iki sağ parti sonuçta, zaten hükümetten de ayrılacaklarını ima etti ama Ankara Hükümetine zarar vermemesi gerekirdi bu açıklamalarıyla..

Ankara Hükümeti’nin Faiz beyle bir sorunu var mı yok mu bilemeyiz. Olduğu ile ilgili epey zamandır dedikodu duyuyoruz. Sorunu olabilir de olmayabilir de. Bunu kurultay yaklaşınca hep birlikte göreceğiz. Şahsen ben henüz net bir duruş görmedim bu konuda.

Ama Erhan başkanın, Ankara Hükümeti’nin sözcüsü gibi davranıp da bu yönde bir beyanda bulunması Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden buyana konuşulan AK Parti Hükümeti seçimlere müdahale etti tartışmalarını tekrardan körükleyecek ve Kıbrıs Türk halkı ile Ankara Hükümetinin ilişkilerine zarar verecektir. Hali hazırda bu ilişkilerin zarar görmesi için çalışan birçok insan var.

Ankara biriyle ilgili bir mesaj vermek isterse bunu ya açıkça yapar ya da açıkça yapar. Ankara’nın birinden ne çekincesi ne korkusu yoktur.

Koca Hükümetin burada Elçisi var ekibi var.

Erhan başkan yanlış yaptı.

İşte Arıklı da bu çalışan ekibe dahil olmuş oldu.

Ee Erhan başkan, benim bildiğim Ankara Hükümetini sever ve değer verir, peki gerçekten öyle mi diye Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn Fuat Oktay bir daha düşünsün.

Başbakan Ersan Saner oldukça zor bir görev yürütüyor. Bu süreçte Ersan beyin eli zayıf olmamalı. Hükümet ortakları ve UBP, Başbakana gereken desteği sonuna kadar vermeli.

Kurultay günü geldiğinde UBP kendi kavgasını kendi içinde verir, o ayrı konu.

Ersan bey zor ekonomik koşullar altında ülke yönetmeye çalışıyor ve elinden geleni gerçekten yapıyor, hakkını yememek lazım.

Buna kimsenin zarar verme hakkı yok.

Sonuç.

Sonuç şu; Erhan Arıklı, bu açıklamasıyla Faiz Sucuoğlu’nun elini parti içinde güçlendirdi, Ersan Saner’in zayıflattı, dahası AK Parti Hükümetinin de imajına zarar verdi.

Günün Sözü

Allah taş yapar Allah muhafaza..

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları