Malibaşbakan böyle buyurdu

Yayın Tarihi: 27/08/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Hükümet tek kelimeyle kendi kendini rezil etti. Bunun başka hiçbir açıklaması yok.  Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığı görevine Ünal Üstel getirilmesinin ardından Ünal bey kısa süre içerisinde Pandemi konusunda çok ciddi başarılara imza attı. Ali Pilli döneminde oldukça düşük sayıda yapılan ve bundan dolayı sağlıklı veriler elde edilemeyen günlerden 20 binlerde test sayısına ulaşıldı. Eskiden insanlar test yapmaktan da korkardı ancak zaman içinde insanlar test yapma konusunda da rahatlamaya başladı ve özellikle hızlı testleri ücretsiz şekilde yapabildiği için birçok insan üç günde bir test yapmaya başladı. Hal böyle olunca da gerçek vaka sayıları ortaya çıkmaya başladı.

Bildiğiniz gibi en son bakanlar kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Ersan Saner, aşısız olanlardan PCR ve Antijen test ücreti alınacağını açıklamıştı. Peki sonra ne oldu ? Ne yazık ki Başbakanın doğruları açıklamadığı ortaya çıktı. Çünkü yayımlanan resmi gazetede yazılanlar farklıydı.

Artık Korona testleri paralı olacak. Ne zaman peki? Eylül başından itibaren. Peki neden? Çünkü Maliye Bakanlığının bunları ödeyecek parası yok. Gerçekten yok.  hani Ankara Hükümetinin talimatıyla atanan Maliye Bakanından bahsediyorum.

Kabine kurulduğu gün yazdım yine yazıyorum. Dursun bey kusura bakmasın kişiliğine saygım baki ama Tarım Bakanını, Maliye Bakanı yaparsan çözüm üretmek yerine çöküntü yaratır işte böyle. Dursun beyin de kabahati yok çünkü bilmiyor, maliye konusunda bilgisi yok, kendisine ne söylenirse onu yapıyor, onu yapıyor yapmasına da hem kendine hem ülkeye zarar veriyor.

VERİLER YALAN... VAKALAR PATLAYACAK

Eğri oturalım doğru konuşalım. Hükümet Korona testlerini paralı yapınca, insanlar test yapmaktan kaçınacak, kaçınınca da test yapmama bilinci yerleşecek tekrardan. Böyle olunca da gerçek vakalar ortaya çıkmayacak. Hasta olduğunu bilmeyen vatandaş sağlık servislerine geç başvuracak. Böyle de olunca birçok korona vakasına geç müdahale edilecek ve birçok ölüm gerçekleşecek.

Hadi diyelim Maliye Bakanı Dursun Oğuz aldığı talimatlar doğrultusunda yapıyor bunu, Başbakan Ersan Saner’in bunu kabul etmesine çok şaşırdım.

Sn Başbakan sizin  gibi halkını düşünen bir başbakan nasıl böyle bir oyuna geldi. Bu mesele o kadar ciddi bir meseledir adeta vaka patlamasına ve vakalara bağlı ölümlerin çoğalmasına neden olacak. Başbakan böyle bir hataya nasıl düşer ve nasıl buna izin verir; üstelik de yakın zamanda bir seçim ya da kurultay beklerken kendisini.

BAŞBAKAN ÇOK ZARAR GÖRECEK

Bakın net yazıyorum buraya, zaten geçinme noktasında ciddi sıkıntı içerisinde olan Vatandaşa tek kelimeyle Hükümet kazık attı. Hem maddi olarak hem sağlık açısından, dahası başta Başbakan Saner olmak üzere Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kıbrıs Türk halkına ciddi bir kötülük yapıyor ama parasızlık “ne yapalım noktasına” getirmiş ikisini de.

Bu işin faturası Başbakan Ersan Saner’e kesilecek, bunu başbakan bilsin. Çünkü pandemi sürecinde vaka artışından dolayı ciddi çıkmaza girilmek üzere ve vatandaşların test yapmaktan kaçınması sonrasında salgının boyutu bilinemeyeceği gibi sonuçları ağır olacak ve dediğim gibi fatura Ersan Saner'e kesilecek. Ersan beyin önünde bir kurultay var belki kurultaydan önce erken seçim ! Şimdiden Allah yardımcınız olsun Sn Başbakan.

Dursun Oğuz BİR DAHA SEÇİLİR Mİ?

Müneccim değilim ama Dursun beye şunu söyleyim bir yana not etsin; özellikle bölgenizden  size ciddi bir tepki var. İnanın ki çok sık duyuyorum bu seçimde kazanma noktasında zorluk yaşayacağınızı. Ne olmasa kendi kitleniz var seçimi alırım diye düşünüyorsanız sizinle birlikte başkaları da sandıkta kalabilir. Bence hala zaman varken insanlara yüzünüzü dönün biraz. Çok ama çok şikayet var hakkınızda. Dursun bey zaman geçer yaptıklarınızla hatırlanırsınız benden söylemesi. Bu arada Türkiye de para vermiyormuş diye duydum. Size de mi para Sn Bakanım ?

ÜSTEL’İN KAÇMASI MI BEKLENDİ?

Bir başka bilgiye göre bir süreden beridir Maliye Bakanı Oğuz testlerin artık paralı olması konusunu bakanlar kuruluna getiriyordu ancak Sağlık Bakanı Ünal Üstel reddettiği için bu geçmiyordu. Çünkü malum bakanlar kurulu oy birliği istiyor. Ünal bey kontrol için Türkiye’ye gidince mevcut sayıyla ve diğer bakanların da adeta vatandaş aleyhine ihanetiyle parasızlık çeken vatandaşın testleri paralı olsun kararı geçti.

Bakan Üstel açık bir şekilde alınan bu kararı tasvip etmediğini ve yanlış olduğunu ifade etti. İptal etmek içinde uğraştı ama şimdilik bu mümkün görünmüyor.

Sonuç olarak vaka sayılarındaki artış hızla yükseliyor, test sayıları düşeceği için yakında vaka sayısı da düşüş gösterecek. Bu nedenle aşınızı bir an önce olun ki en azından hastalığı hafif atlatasınız. Aksi takdirde ölüm sizi bekliyor olabilir.

Her zaman olduğu gibi parası olanın yaşadığı parası olmayanın da Devlet tarafından terk edildiği bir KKTC’ye geri dönüş yaptık.

Hayırlısı bakalım.

***

Günün Sözü

Bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı…

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları