TDP 2-3 vekil bandında...

Yayın Tarihi: 07/01/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
  • TDP son beş seçimin ortalaması olarak seçmenden 8,300 mühür almış. Yani %8,3.  Yine son beş seçimin ortalamasını baz alacak olursak; 3 milletvekiline tekabül ediyor.
  • TDP ile BDH’yı ayırmak istemedim ancak 2003 seçimlerini ayıracak olursak çünkü o seçimlerde başka parti ve birlik ittifakları vardı ve saf dört seçimini incelersek en azından vekil sayısı ortalaması TDP’nin 2’ye düşer. Yüzdelik olarak ise %7,1. Anketlerin bulduğu sonuçlarla çok benzerlik gösteriyor.

Yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. En son Demokrat Parti’nin seçimlerde alması muhtemel oy oranını incelemiştik. Son beş seçimdeki aldığı oy oranlarına detaylı baktık. Bugünkü yazımızda Toplumcu Demokrasi Partisi’ni inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi TDP de UBP gibi bölünen partilerden biri. Tek bir farkları var, UBP’den ayrılanlar UBP’ye döndü ama TDP’den ayrılanların bir miktarı TDP’ye geri döndüler. TDP’nin dönüşümü, BDH ve BDH’nın dönüşümü TKP.

Aslında TKP ruhu KKTC siyasetinde oldukça geniş bir kitleye sahiptir. Gelin görün ki zaman içerisinde her partide olan siyasi hırslar nedeniyle Sosyal demokrat olan TDP de sürekli bir oy kaybı iile bugüne gelmiştir.

Normal şartlar altında %10-14 oy potansiyeli olan bir parti ne yazık ki %6-9 arasında bir yere sıkışığp kalmıştır.

Cemal Özyiğit elbette ki partinin güçlenmesi için elinden geleni yapıyor. Ancak TDP, Mustafa Akıncı kadar şanslı değil. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ciddi oy veren CTP tabanından genel seçimlerde haliyle bir oy kayması yaşanmayacak.

AKINCI SAHADA YOK DENİLİYOR

Bilmem ne kadar farkındasınız ama Sn Mustafa Akıncı, TDP için sahada değil. Sessiz sedasız bir köşede oturuyor ve izliyor. Sn Akıncı’nın günü geldiğinde bir deneme daha yapacağı söyleniyor. Ne kadar doğrudur bilemeyiz ama Sn Akıncı’nın böyle bir olasılık için CTP tabanını kırmak istemediği de söyleniyor.

Sonuç itibarıyla 23 Ocak seçimlerinde TDP’nin ne kadar oy gücü varsa işte o kadarı sandığa yansıyacak. Mehmet Harmancı’nın TDP’nin iyi bir oy alması için çalıştığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Zira TDP’nin başarısızlığı Lefkoşa Belediye Seçimlerini, de ister istemez etkileyecektir.

TDP’nin hükümette olmaması, Akıncı’nın Cumhurbaşkanı olmamış olması TDP’yi oy ve etki anlamında yavaşlattı.

İsteyen istediğini söyleyebilir.

Fakat gelin görün ki TDP’nin kemik bir oyu vardır ve muhtemelen bu seçimlerde yine Üç milletvekilini sandıktan çıkaracaktır.

Gerçi Girne’de durumlar biraz sıkıntılı gözüküyor bunu da yeri gelmişken söylemek lazım. Ancak TDP’nin tabanı öyle kaygan zeminde bir taban olmadığından mevcut yapısını biraz düşürse dahi üç vekille parlamentoya girebilir.

Ama buna dört dersek büyük sürpriz olur, bunu net olarak söylemek lazım.

Dört dersiniz beş dersiniz ama bunun nasıl olacağını da açıklamanız lazım. Çünkü TDP’ye az bir miktar CTP’den, DP’den oylar kaymıştır son seçimlerde ama şu an her iki parti de toparlanmış bulunuyor. Bu nedenle, TDP’nin İki vekili garanti, Üç vekili muhtemel ve dört vekili sürpriz olur.

Eski dostlarım umarım dört değil 10 vekil çıkarırlar ama bu mümkün görünmüyor.

“Bu detay önemli her gün paylaşacağım” 2018 seçimlerinde 190 bin kayıtlı seçmenden sadece 126 bini sandığa gitmiş. 14 bin oy geçersiz 112 bin oy geçerli sayılmış. 99,752 mühür, 12,252 karma oy kullanılmış. Yeri gelmişken söyleyim. Verileri incelediğimde partilerin aldığı oy oranı net aldıkları mühürü gösteriyor. Vikipedi - 2018 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genel seçimleri

TDP’NİN ÇIKARDIĞI VEKİL ORANLARI VE ALDIĞI MÜHÜR SAYISI

Bu seçmen sayısından TDP 2018 seçimlerinde %8,65’lik bir oy alarak 3 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle TDP’ye 8650  kişi mühür vurmuş.

TDP 2013 Genel Seçimlerinde %7,41’lik  bir oy alarak 3  milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle TDP’ye 7,410 kişi mühür vurmuş.

TDP 2009 seçimlerinde %6,8’lik  bir oy alarak 2 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 6,800  kişi mühür vurmuş.

TDP “BDH” 2005 Seçimlerinde %5,8’lik bir oy alarak 1  milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 5,800 TDP’ye mühür vurmuş.

TDP”BDH” 2003  Seçimlerinde %13,20’lik bir oy alarak 6 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 13,200 kişi TDP’ye mühür vurmuş.

TDP 2-3 VEKİL ARASI..

2005 ve 2009 seçimlerine baktığımızda BDH’yı görürüz. Henüz bölünmemiş ve ittifak yapmış bir partiydi BDH. Sonrasında Mehmet  Çakıcı TDP’yi kurdu ardından Cemal Özyiğit bu süreci yürüttü.

Son beş seçimi incelediğimizde, TDP’nin en yüksek %13,20  en düşük ise %5,8’lik bir oy almış. Bir başka deyişle en fazla 6 en düşük ise 1 vekil çıkarmış.

Yine TDP’nin son beş seçimde aldığı mühür sayısı ile çıkardığı milletvekilinin ortalamasını alacak olursak şu rakamlar çıkıyor ortaya..

TDP son beş seçimin ortalaması olarak seçmenden 8,300 mühür almış. Yani %8,3. Yine son beş seçimin ortalamasını baz alacak olursak; 3 milletvekiline tekabül ediyor.

TDP ile BDH’yı ayırmak istemedim ancak 2003 seçimlerini ayıracak olursak çünkü o seçimlerde başka parti ve birlik ittifakları vardı ve saf dört seçimini incelersek en azından vekil sayısı ortalaması TDP’nin 2’ye düşer.

Yüzdelik olarak ise %7,1. Anketlerin bulduğu sonuçlarla çok benzerlik gösteriyor. Öyle tahmin ediyorum ki TDP üç vekili çıkarmakta zorlanmayacaktır. Zorlanmaması gerekir.

***

Günün Sözü

"Sen bana bakma, ben baktığın yerde olurum..."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları