Güngördü’yü rahat gördüm…

Yayın Tarihi: 03/11/22 07:00
okuma süresi: 7 dak.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yle dün keyifli bir program yaptık. Soruları hazırlamak için program öncesi küçük bir araştırma yaptığımda Nidai başkanın hayli işler yaptığını birçok etkinliğe imza attığını gördüm. Programa girdik ve birçok soruyu peşi sıra sordum. Her soruya hazırlıklıydı ve onlarca şey anlattı. Belli ki sekiz sene de ciddi işler yapmış ve uğraşmıştı. Yeterli mi değil elbette ama bazı şeyler de başkanın görev ve yetkilerini aşan işler. Örneğin bir çevre yolu. Girne’nin doğusuna Çatalköy istikametine üç kilometrelik yol yapılsa şehrin doğu yakası trafiği rahatlayacak. Bu hükümetin işi. Başka bir örnek ise nüfus. Girne’nin nüfusu günlük 150 binlere dayanmış hala 33 bin muamelesi yapılıyor ve ona göre destek alıyor. Bir nüfus sayımının yapılması halinde ancak bu rakam değişebilir. Devlet katkısı küçük ama yaşayan nüfus büyük.

Seçim sonucunda ne olur ne kalır bilemeyiz ama bu adam yeniden kazanacak gibi görünüyor bunu da söylemek lazım. Güngördü UBP-DP-YDP destekli bir aday. İttifak ne kadar çalışır bilemeyiz ama sadece UBP’nin desteği bile kazanmasına yetebilir. Hiçbir iş yapmamış olsa şansı olmazdı ama çalışmış projelerinden belli, yaptığı işlerden belli.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum size...

25 Aralık’ta gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden destekli bir şekilde tekrardan Girne Belediye Başkan adayı olan Nidai Güngördü, “Biz 8 senede çok önemli işler yaptık” dedi.

Güngördü, görevde olduğu sürece boyunda ekip arkadaşları ile birlikte şehrin kronikleşmiş sorunlarını çözdüklerini belirtti.

Kentin nüfusunu kontrol altına almaya çalıştıklarını ifade eden Güngördü, “Trafik ile ilgili de şehrin her noktasında çalışmalar yaptık” diye konuştu.

Güngördü, bütün köyleri kaldırımlarla şehir merkezine bağladıklarını söyleyerek, “Hepsinde bir tema yaratmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

Girne halkının da yapılan icraatların farkında olduğuna vurgu yapan Güngördü, “Eksiklerimiz olabilir ama bunun tespitini iyi yaptık. Halkımızın bize 4 yıl daha bu görevi vereceğini inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Güngördü, devletin belediyelere verdiği katkı payında oluşan sıkıntılarla ilgili de değerlendirmeler yaptı.

Belediyenin gerçek nüfus oranında devlet katkı payı alması gerektiğine dikkat çeken Güngördü, “Girne’de biz devlet katkı payını 33 bin 200 rakamına göre alıyoruz. Minimum 120 bin kişiye hizmet veriyoruz. 4 katı eksik bir katkı payıyla hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.

Güngördü, devlet katkı payının mevcut nüfusa göre verilmemesinin belediyenin hizmet kalitesini yükseltmesine engel teşkil ettiğini kaydetti.

KKTC’de yeni bir nüfus sayımının yapılması gerektiğini dile getiren Güngördü, “Girne’nin kent nüfusunun sayılmasını istiyoruz. Böyle olunca gerçek devlet katkı payı ortaya çıkacak ve daha doğru hizmet vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Güngördü, yoğun nüfuslu bir bölge olan Girne’nin yaşadığı trafik sorununun çözümüne yönelik belediyenin attığı adımlarla ilgili de açıklama yaptı.

Trafikteki en büyük sorunun Girne merkezden Çatalköy istikametine giden bir ‘doğu çevre yolunun hayata geçirilememesi’ olduğuna dikkat çeken Güngördü, “Devletin bu konuda bir çalışması olmadığından dolayı biz belediye olarak çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Güngördü, Girne’de önümüzdeki Cuma gününden itibaren yeni belediye binası istikametinden şehrin doğusuna doğru çift gidişli bir yol düzenlemesi yapacaklarını belirterek, “Doğu istikametinden de Girne istikametine doğru tek geliş olarak ulaşım sağlanacak” diye konuştu.

Doğu çevre yolunun 2023 yılının devlet bütçesinde yer alması gerektiğini söyleyen Güngördü, Başbakan Ünal Üstel ile bu konuda fikir birliğine vardıklarını duyurdu.

Güngördü, Girne Belediyesi’nin atıkların dönüşümü ve depolanması için hayata geçirdiği projeleri de anlattı.

Girne Atık Su Arıtma Tesisi’nin yıllar önce yapıldığını ve kentin nüfusuna orantılı büyümediğini ifade eden Güngördü, yakın zamanda hem Girne’nin hem de Çatalköy’ün ihtiyaçlarını yeni bir arıtma tesisi projesinin ihalesinin gerçekleştiğini açıkladı.

Teknecik Elektrik Santrali’nin yakınına kurulması planlanan tesisin hızlı bir şekilde tamamlanması için takibini iyi yapacaklarını belirten Güngördü, katı atık konusundaki çalışmalarla ilgili de şunları söyledi:

“Katı atık için Karaoğlanoğlu’nda modern ve çağdaş bir çöp aktarma istasyonu yaptık. Gelecek hafta Cuma günü muhtemelen bunun basına tanıtımı yapılacak. AB destekli bir projedir. Ama büyük oranda belediyenin öz kaynaklarıyla yapılacak.”

Nidai Güngördü, bölgeye yeşil alan kazandırmak için yapılan projelerle ilgili de önemli detaylar paylaştı.

Girne’nin deniz ve dağ arasındaki mesafesinin çok kısa olduğunu hatırlatan Güngördü, “Bu dar alanda elimizden geldiğince yeşil bölgeler oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Nidai Güngördü, yaklaşık 200 dönümlük bir alan olduğunu ve bu alana vatandaşların rahatça vakit geçirebileceği bir park yaptıklarını söyleyerek, “Kısa zamanda bunu da halkın hizmetine sunacağız” dedi.

Sosyal belediyecilik anlamında da belediye olarak belediye halkına önemli hizmetler sunduklarını dile getiren Güngördü, “Şehirde gıda paketlerini en doğru ve en adaletli şekilde dağıttık” ifadelerini kullandı.

Güngördü, Koronavirüs sürecinde olabildiğince yurttaşların yanında olduklarına vurgu yaparak, “Hastalarıma ve yaşlılarımıza belediye olarak bütün olanakları sağlamayı çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sokak hayvanları ve barınak yararına 27 Kasım’da bir maraton etkinliği yapılacağını ifade eden Güngördü, “Maratondan elde edilen gelirlerin yüzde 80’i bu doğrultuda kullanılacak” diye konuştu.

Güngördü, profesyonel yarışçıların dışında halkın katılımının da olacağı bir etkinliği hayata geçireceklerini belirtti.

Heyecanını yitirmediğini ve halka hizmet konusunda çok istekli olduğunu da söyleyen Güngördü, “Ben her sabah sanki ilk iş günümmüş gibi görevimi yerine getiriyorum” dedi.

*****************

Günün Sözü

“İnsan, ancak onu düşünen hiç kimse kalmadığı zaman gerçekten ölür.”

Bertolt Brecht

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları