Dök da lamba suyu olsun…

Yayın Tarihi: 02/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Prof. Dr. Mehmet Avcı konuğumdu. Malum trafiği ve ölümlü kazaları konuştuk. İçinde bulunduğumuz vahim durumu uzun uzun anlatarak ortaya koydu. Yılların kıyaslamasını yaptı ve ekledi; “alkole bağlı ilk beş ayda altı ölümlü kaza var” dedi.

Bildiğiniz gibi hafta başında bir günde, iki sonraki gün de bir ölümlü kaza daha gerçekleşti. Bu kazaların meydana gelmesinde alkol ve hız öncelik oluşturuyor. Cezaların yeterli olmamasından yakındı Mehmet Avcı. Alkollü bir sürücü yakalandı mı üç ay ehliyete el konuluyor ancak aracına el konulmuyor ve ehliyetine el konulan sürücüler kaçak olarak trafiğe çıkmaya devam ediyor. Bunu da başka kazalara karışmalarından sonra fark etmiş oluyoruz. Yani alkolden ehliyeti alınan bir vatandaş ehliyetsiz trafiğe çıkmaya devam ediyor ve tesadüfen başka kazalara karışmasından ötürü ehliyetsiz araç kullandığını öğrenmiş oluyoruz.

CEZALAR AĞIRLAŞTIRILMALI

Mehmet Avcı cezaların yeterli olmadığından ve ağırlaştırılması gerektiğinden bahsetti. Avcı, “Alkolle yakalanan bir sürücünün ehliyeti üç ay alınıyor ancak aracına el konulmuyor ve ehliyeti alınsa bile sürücü trafiğe kaçak olarak çıkmaya devam ediyor. Devlet üç ay da araca el koymalı ve sürücüye trafiğe çıkma hakkı tamamen elinden alınmalı. Siz aracı bağlamadığınızda ehliyeti alınan sürücü tekrar trafiğe çıkıyor ve yine kaza yapıyor. Cezalar yeterli değil daha artırılması lazım” dedi.

Avrupa’da alkollü araç biz de de olduğu gibi sürülmesi yasak. Bir sınır var. Barlarda para atarak alkol testi yapabileceğiniz makineler var. Barmen zaten sınırı aştığınız zaman size daha fazla alkol satmıyor. Gelin görün ki biz de meyhaneler ne kadar çok alkol satarsa üzerinden bir mantık yürütüyorlar.

En nihayetinde her şey vatandaşın kendi sorumluluğuna ve bilincine kalmış durumda. Ben bu gece alkollü araba kullanırsam kaza yapabilirim, kendimin ya da bir başkasının ölümüne yol açabilirim duygusu yoksa, yani birey bu vicdan muhasebesini kendi kendine yapmıyorsa o zaman devreye “alkollü trafiğe çıkarsam ehliyetim ve aracım üç ay trafikten men edilecektir korkusuyla trafiğe çıkmaması gerekiyor”. Burada kişilerin kendi bilinçleri ön plana çıkmazsa korkuları yani devletten polisten korkuları ön plana çıkmalıdır. Geriye bu kalıyor.

UYUŞTURUCU TESTİ ŞART

Mehmet Avcı ile sadece alkollü araç kullanımını konuşmadık. Her açıklamasında ve her programda üzerinde ciddi ciddi durduğu bir konu var. Uyuşturucu kullanan kişilerin trafikte oluşu. Avcı trafikte alkol kontrolü yapıldığı gibi uyuşturucu kontrollerinin de yapılması gerektiği üzerinde ciddi ciddi durdu; “Alkol testi nasıl yaygın olarak yapılıyorsa ağızdan alınacak tükürükle uyuşturucu kullanılıp kullanılmadığı tespit edilebilir. Israrla bunu yapmamak için hükümet direniyor. Uzun süredir bunun gündeme gelmesi için uğraştık. En son komiteye geldi. Pahalı bir yöntem olduğu söyleniyor. Devlet için pahalı diye bir şey yoktur. Kamera cezalarından seyrüseferden sağlanan paralarla bu testler temin edilebilir. Hükümet bu konunun üzerine ciddiyetle gitmelidir” dedi.

SEYRÜSEFER PARALARI YOLLAR İÇİN HARCANMALI

Benim de defalarca yazdığım bir konudur. Seyrüsefer paralarının trafik için kullanılmaması. Vakti zamanında Ulaştırma Bakanı olan Tolga Atakan bu konuda isyan etmiş ve seyrüseferlerden toplanan yaklaşık 400 milyonun maliye bütçesine maaş ödemesine gittiğini yollar için kullanılmadığını anlatmıştı. Seyrüseferlerden ve kameralardan ciddi bir para toplanıyor ve bu para ile yolların tamir edilmesi değil memur maaşları ödeniyor. Bu konuyu da değerlendirdik Mehmet Avcı’yla. Avcı, seyrüsefer paralarının ne yazık ki öncelikli olarak yolların tamir edilmesi, levhaların güncellenmesi, yolların silinen çizgilerin yeniden çizilmesi için kullanılmadığını ve öncelik verilmediğini söyledi.

Sonuç olarak dostlar alkollü ve hızlı araç kullanıyoruz. Bundan vazgeçmediğimiz sürece sıradaki ölecek olan sizler olabilirsiniz. Avcı yaklaşık 20 kişinin 2023 yılında trafik kazalarında hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu rakamların yıl sonuna kadar 40-45’i bulabileceğini söyledi. Bu rakamların artmaması için trafikte alkollü ve hızlı araç kullanmaktan vazgeçmemiz gerekiyor..

****************

Günün Sözü

“Hiç kimseyi, rüyanda görecek kadar sevme. Çünkü o zaman uyusan da geçmez.”

Cemal Süreyya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları