EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Sadece bir yangın mı sandınız?

Yayın Tarihi: 02/08/21 07:30
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Ormanlar sadece doğal zenginlikler değildir. Ormanları koruduğumuz sürece aynı zamanda ekonomiye katkıları da olacaktır. Geçmişte olan dünyamızda nüfus artışı ile beraberinde büyük ormanlar, yaptığımız faaliyetlerden dolayı zarar görmüşlerdir. Tahribat edilmiş ve diğer yandan da ormanların korunamamasından dolayı giderek azalmışlardır.

Ormancılık, sanayi, tarım, hayvancılık ve turizm ile beraber paralel olarak gitmektedir. Orman demek ekonomiye katkı demek. Yanan her orman ekonomik tahribat ortaya çıkarmaktadır. Dünyamızda kıtalara bakıldığı zaman %30,6’dı ormanlardan oluşmaktadır. Yaklaşık günümüzde 2 milyar hektar orman kalmıştır ki 1950-2012 yılları arasında bu rakam tam iki katı idi. Ormanların dünya ülkelerinin ekonomilerine olan katkılarını parayla ölçülebilen ve parayla ölçülemeyen katkılar bakımından ikiye ayırabiliriz.

Ormanlar bölgelerarası gelişmişlik farkını azaltır, ekonomide ödeme dengesini olumlu yönde etkiler, mineral katkısı, sanayi, tarım, hayvancılık ve turizme olan katkıları ile ekonomiye parayla ölçülebilen katkılar sağlar iken bunun yanında iklimlendirme, su ve topraktan oluşan doğal kaynakların korunmasına ve bunun yanında dengede tutulmasına olanak sağlar iken diğer yandan  rüzgar hareketlerine karşı önleyici perde olmaları, su akış yönlerinin düzeni, yer üstü ve altı su kaynaklarının sürekliliğini sağlaması, erozyonu önlemesi ve dolayısıyla tarım alanları ile birlikte barajların da ekonomik ömrünü uzatması, sel baskınlarını önlemesi ile özetle ekosistemin korunması için çabalarken, tüm bunların yanında oksijen merkezi olması ve insan sağlığını olumlu yönde etkilemesi ve iş verimliliğini artırması ise parayla ölçülemeyen katkıları ortaya koymaktadır. Diğer yönden ise bakacak olursak yine ormanlar, insanlar için gıda, yakıt, barınak, su ve temiz hava, ilaç ve gelir kaynağı, istihdam, dinlenme yerleri gibi maddi ve manevi birçok ekonomik, ekolojik, sosyal ve kültürel faydalar sağlayan doğal ve olağanüstü kaynaklardır.

Ülke ekonomisinin düzenli ve insanlarının sağlıklı olması için, tüm arazilerinin %30’unun ormanlarla kaplı olması gerekmektedir. Ekonomisi tarıma dayalı ülkeler için ormanlar önemli bir silahtır. Türkiye yılda orman yangınlarını önlemek için yaklaşık 300 milyon dolar harcamaktadır. Çeşitli hava araçları ve iş makineleri ile gerekli araç gereçler, büyük istihdamlar, kontrol kule noktaları gibi birçok giderleri vardır. Sonuç olarak bu paraları başka kaynaklarda kullanabilsek ülke GSYH için büyük bir ekonomik katkı olacaktır.

Orman yangınlarında ağaçlarla birlikte içinde yaşayan canlılar da telef olurken, geçen yılda Türkiye’de yangınları söndürmek için yaklaşık 600 milyon lira masraf yapıldı. Yanan alanların tekrar ormanlaştırılması amacıyla yeniden ağaçlandırma çalışmalarına başlatıldı. Bu kapsamda alanların bir kısmına tohum ekimi ve diğer kısmına ise yaklaşık 30 milyon fidan dikimi yapılması amacı ile de yaklaşık 200 milyon lira harcama yapılmıştır. Toplamda 800 milyon TL büyük bir ekonomik kayıp meydana gelmiştir.

Dediğim gibi yanan sadece ormanlarımız değil ekonomimiz, işgücümüz, geleceğimiz, sağlığımız, tarımımız, sanayimiz, hayvancılığımız, turizmimiz ve değerlerimiz, ülkemizin doğal dengesi, ekosistemimiz. Yanan her orman çıkan her yangında ciğerlerimiz yanıyor. Ormanlar olmadan hayat olamaz, olaya geniş açıdan bakmak gerekiyor. Onları korumak ve yetiştirip geliştirmek bizlerin görevidir. Gelecek olan yeni nesle temiz bir çevre ve gelişmiş bir ekonomi bırakmak en büyük miras olacaktır. Ne olur ormanlarımız için dikkat edelim; temiz ve gelecek vaat eden bir ekosistem en büyük zenginliktir ve beraberinde bizlere çok büyük kazançlar elde etmemizi sağlayacaktır. Ondan dolayı bilerek ya da bilmeden yeşil ormanlarımıza zarar vermeyelim onlar bizim geleceğimizdir ve ekonomik kaynaklarımızdır.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları