EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

“1 kg gave = 1 kg gıyma”

Yayın Tarihi: 29/11/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Evet, denklem yukardaki gibi maalesef günümüz şartlarında. Sakın ola yanlış anlaşılmasın biz kahvecileri, hayvancıları  ve kasapları burada yargılamıyoruz. Biz sadece içinde bulunduğumuz ekonomik koşulların bizleri nereye getirdiğini anlatmaya çalışıyoruz. Herkes elinden gelen imkanlar çerçevesinde en iyi şekilde işini yapmaya çalışıyor ki bu zamanda devamlı gelen zamlar ve  dalgalı döviz kurları karşısında devamlı olarak işlerini takip edip ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Ticaret sattığınız malı yerine koyunca ticaret oluyor ki bu günlerde inanın ki malınızı bile satmak içinizden gelmiyor, çünkü mallarınızı tekrardan yerine koymak için üstünden siz cebinizden para koymak zorunda kalıyorsunuz. Son bir yıl içerisinde kahvede toptanda %243 zam gelmesi ve kahve fiyatlarının zamlanması sonucu bu tablo ortaya çıkmıştır. Yapabilecek bir şey yok kim ne yapsın? pandemi koşulları dünyadaki tedarik zincirlerinin kırılması süreci, dövizdeki artış derken bu süreçte kahve çekirdekleri de nasibini almış durumda. Diğer taraftan dünyada hayvan sıkıntısı ile ilerleyen zamanlarda karşılaşacağımız kesindir. Bu yıl için ülkemizde bir sıkıntı görülmüyor ama ilerleyen yıllarda önlem alınmaz ise et için kesilecek hayvan bulunmayacaktır. Dünyada bildiğiniz üzere artık et ve tavuk üretimini laboratuvarlarda üretmeye başlamak için düğmeye basıldı. Laboratuvar ortamında tavuk üretimi denendi şu an için tam lezzetli olmasa bile yine de ilerleyen zamanlarda ölçüyü tutturacaklardır. Diğer taraftan ilerleyen zamanlarda dünya nüfusundan dolayı gıda krizleri baş gösterecektir. Bundan dolayı İsrail de çekirgeleri şekerlemeye başlamış durumda artık yeme alışkanlıkları da değişecek gibi görülüyor.

Hepiniz evde yemek olmadığında bir makarna bulli yapalım dersiniz. Kültürümüzdür mutlaka yaparız hatta çocuklar çok sever hepimiz bu şekilde büyüdük. Peki maliyetini hiç düşündünüz mü? 4 kişi için evde yaptığınız makarnanın maliyeti nedir diye? Ben size söyleyeyim yaklaşık olarak 90 TL! Makarnası, salçası, tavuğu, hellimi, magisi, yoğurdu, suyu ve gazı derken fiyat katlanmış durumda. Ekmek derseniz 5TL oluyor bilirsiniz. Her gün 6 ekmek alan bir kişi ayda 930TL verecek hiç bu açıdan baktınız mı? ah nerde o eski zamanlar ki gönül rahatlığı ile herşey makul seviyelerde alınabiliniyordu.

Ekonomi herşeyin başı ki tanımı da bildiğiniz gibi kıt kaynakların etkin yönetilmesi. Doğayı da korumamız gerekiyor, yeşil ekonomi çok önemli çünkü ülkelerin büyüme uğruna doğaya verdiği tahribat sel felaketleri, küresel iklim değişiklikleri ve küresel ısınma ve ileride ekecek toprak kalmayacağı gerçekleri artık çok düşündürücü bir hal almıştır. Artık dünya eskisi gibi dönmüyor. Bu kadar yıldan sonra artık bazı şeyleri farkına vararak değiştirmeye çalışmak, ilerleyen zamanlardaki yeni nesiller için yaşanacak bir dünya mirası bırakmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Daha çok hesap yapabiliriz ama kahve ve mangal kültürümüzden dolayı ben de bu hesabı yapmak istedim. Umarım ilerleyen zamanlarda ekonomik koşulların yeniden iyi yönde yeşermesi durumunda alım gücümüz artar ve yine eskisi gibi bir nebze olsun terkrardan o günlere döneriz. Sağlıcakla kalın...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları