EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Enflasyon yıl sonu ne olur?

Yayın Tarihi: 20/05/24 07:00
okuma süresi: 2 dak.

Enflasyon yıl sonu her türlü Türkiye’de zaten baz etkisi ile düşecektir. Nedir bu baz etkisi?

Geçen yıl aynı dönemlerin karşılaştırılarak herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkan aşırı bir yükseliş veya düşüşün sonuçlar üzerinde yarattığı etkidir. Mesela geçen yılın ayni ayında gıda fiyatları bir şekilde bir nedenden dolayı yükselişe geçmişti. Ama bu yıl ayni ayda bu sonuç olmayabilir. Bu sebepten dolayı bu yıl normal şartlarda daha düşük bir enflasyon geçen yılın ayni ayına göre ortaya çıkacak. Yani bir şey yapmadan enflasyon otomatik olarak düşüş gösterecektir.

Enflasyon düşüşü hep karıştırılmaktadır. Enflasyon düşüşü fiyatların artışındaki düşüştür aslında, fiyatların düşüşü değildir.

Baz etkisi ile enflasyon düşüşü herhangi bir ekonomi politikası yapılmadan da gerçekleşmektedir. Özellikle 2024 yılının ilk 2 ayındaki aylık enflasyonlar yüksek çıktığından dolayı 2025 yılının ilk iki ayında yine baz etkisi ile direkt olarak muhtemeldir enflasyon düşük çıkacaktır.

Diğer taraftan enflasyon yüksek bile çıksa yine baz etkisinden dolayı düşük görülecektir; çünkü bir önceki yılın ayni ayı yüksek olduğunda onun altında kalan oranlar olduğundan dolayı üzeri örtülecektir.

Muhtemeldir ki Türkiye’de geçen yılın enflasyon oranlarına bakacak olursak ay bazında karşılaştırdığımızda yıl sonu enflasyonu daha önceden de sizlerle paylaşmıştım ki 42-48 ya da en çok 50 bandında duracaktır. İnişli çıkışlı bir grafik olursa 48-50 bandı olmaz ise 42-44 bandında enflasyon oranlarında kalacaktır.

Gelelim KKTC’ye T.C. enflasyon rakamlarını baz alırsak muhtemelen KKTC’de de enflasyon %65-75 arası seviyelerine yakın bir oranda yıl sonu park edecek gibi görülüyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları