EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Asgari ücret artınca ne olur?

Yayın Tarihi: 23/01/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Enflasyonist ortamlarda asgari ücretin artırılması zorunludur. Eğer enflasyonu düşüremezseniz ona göre fiyat ayarlaması yapmak zorunda kalırsınız. Genel olarak düşen satın alma gücü ücretlere yapılan artırımlar ile dengelenmeye çalışılır. Bundan dolayı da hem kişilere hem de ekonomiye bir can suyu verilmesi amaçlanır. Ekonominin sürdürülebilir olması, hem tüketicinin hem de üreticinin desteklenmesi ve talebin canlı tutulması için büyük önem taşıyacaktır; çünkü bu durumlarda ekonomik büyüme sağlanır ve işsizlik oranları düşer.

Asgari ücret arttığı zaman, diğer tüm ücretlerde buna paralel olarak artış gösterir. Bu yapılmazsa diğer ücretler de asgari ücret seviyesinde ya da yakınında kalır ve sıkıntılar ortaya çıkar. Genel olarak bu yapıda ise, ilk olarak talep artışları ortaya çıkar ve böylece enflasyon daha da yükselir. Diğer taraftan ise özellikle reel sektörde ticari kanatta maliyetlerin yükselmesi ve bu maliyetlere dayanma gücünün sorgulanması sonucu işten çıkarma süreçleri hızlanır ve işsizliğin artmasına maalesef olanak sağlanır.

Önemli olan enflasyonun düşürülmesinin amaçlanmasıdır. Enflasyonu düşürürseniz maaşlara habire artış yapmak zorunda kalmazsınız. Bunun için gerekli önlemlerin alınması elzemdir.

Genel olarak yükselen fiyatlar piyasaya yansıyacaktır ve en fazla 3 ay bu fiyatlar maaşlara dayanabilecektir. Artan maaşlardan dolayı üreticiler de zor duruma düşecekler ve taleplerdeki artışlar ile birlikte maliyetlere gelecek artışlar kaçınılmaz olacaktır. Bu da dediğim gibi fiyatları daha da artıracaktır.

Özellikle kısa dönemde artan özel sektör maliyetlerindeki artışlar, işsizlik oranlarını artıracak ve enflasyonun yükselmesine sebebiyet verecektir. Diğer taraftan ihracatta düşüş yaşamamıza neden olacaktır. Orta ve daha uzun vadelerde ise tüketim eğilimine daha yakın kişilerin daha  çok harcama yapması sonucunda ise talep artışları devam edecektir ve böylece gelirler daha da artacak, zengin daha zengin olurken, orta direk daha da kırılacaktır. Artan gelirler GSYH’nın büyümesini sağlayacaktır. Artan cirolar ise ekonomiye can verecektir. Bu durumda alınacak olan vergilerde orta ve uzun vadede tekrardan artarak devam edecektir.

"Asgari ücret genellikle artık Avrupa’da sepetten değil de yaşanılabilecek açlık sınırına göre farklı sistemlerle belirlenmektedir. Yeterli bir yaşam standardını sağlayacak seviyede olmalı diye düşünüyorlar."

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen "Yeni asgari ücret kuralları emeğin onurunu koruyacak ve işin karşılığının alınmasını garantileyecek" dedi. Avrupa Parlamentosu müzakerecisi, Hollandalı AP üyesi Agnes Jongerius, mağaza çalışanları, temizlikçiler ve postacıların hayat standartlarının bu kararın ardından hızla yükselebileceğini söyledi ve ekledi:

"Asgari ücretli insanların yeni kıyafetler alabilmesi, bir spor kulübüne üye olabilmesi ve hafta sonları tatile gidebilmesi lazım."

Gelişmiş olan ülkelere kıyasla gelişmekte olan ülkeler bu uygulamalara zamanla gelebilecektir. Dünya döndükçe yeni uygulamalar ve sistemler elbette olacak ve bizlerde bu süreçleri yakalayabilecek pozisyonlara gelebilmek için daha çok çalışmalıyız.

Her zaman dediğim gibi üretimi artırmalıyız. Bunun için yeni yollar bulup, gerekli çabaları göstermeliyiz. Adanın avantajını kullanmalıyız artık dünya küçüldü ve kullanılan teknolojiler ise bir avuç içine sığdı. Ticarette din, dil ve ırk olmaz her şey kalite ve fiyata odaklı olarak çalışıyor. Tek yapılması gereken alıcıyı bulup işi bağlamak. Girişimcilik ruhunu yakalayıp yeni ufuklara yelken açmak zorundayız. Ekonomik büyüme ve kalkınma sağlanıp, sürdürülebilir ekonomi rüzgarları oluştuğunda bizlerde de değişimler başlayacaktır. Rüzgarların oluşup, durmaması dileği ile sağlıcakla kalın…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları