EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Peki bu insanlar neden bu kadar mutlu?

Yayın Tarihi: 27/03/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında Finlandiya son 6 yılda olduğu gibi yine 2023'te de zirvede yer alırken, listenin diğer ilk 3 sıralamasını ise İskandinav ülkeler oluşturuyor.

World Happiness Report yaptığı çalışmalarda değerlendirmeleri ülkelerin kişi başına düşen gelir, özgürlük, sağlık ve sosyal yardım imkanları, yolsuzluk karnesi, eğitim ve alım gücü gibi kriterleri baz alarak yaptığını açıkladı.

Sıra şu şekilde oluşuyor:

1-Finlandiya, 2-Danimarka, 3-İzlanda, 4-İsrail, 5-Hollanda, 6-İsveç, 7-Norveç, 8-İsviçre, 9-Lüksemburg ve son olarak 10- Yeni Zelanda listelerde yerlerini aldılar. İlgi çekici diğer bir durum ise dünyanın en büyük 5 ekonomisi ilk 10'a bile giremedi. Dünyanın en büyük ekonomilerinden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 15'inci, Almanya 16'ncı, Japonya 47'nci, Çin 64'üncü İngiltere ise 19'uncu sırada yer alırken, 6 basamak yükselen Türkiye ise 137 ülke arasında 106. sıraya yerleşti.

Peki nedir bu Finlandiya’nın sırrı ki bu kadar uzun süre zirveyi kaptırmıyor? Nedir bu insanların farkı?

Öncelikle Finlandiyalıların mutluluğunun asıl sebebi düşünce tarzları ve kültürlerinden kaynaklanıyor. Kültürlerine göre mutluluktan gurur duymanın diğer insanları mutluluktan alıkoyacağını düşünüyor Finlandiyalı insanlar ve ona göre davranıyorlar. Anlayacağınız kimseyi kıskanmıyor ve kıskandırmıyorlar; çünkü mutluluk onlar için ne bir hedef, ne de tarif edilebilir bir his aslında.

Finlandiya’da milli gelirin yüksek olması, aynı zamanda halkın mutluluk seviyesinin artmasına da neden oluyor. Mutluluğumuzun ya da mutsuzluğumuzun bir diğer faktörü de içinde yaşadığımız teknoloji çağı. Geçmişte trenlerden uçaklara, telefona kadar her türlü elektronik buluş bizleri insanlarla sosyalleştirmek için yapılmışken, herkesin elinde telefonu olan günümüzde yapılan araştırmalarda her 3 insandan birinin kendisini yalnız hissettiğini ortaya çıkmış.

Finlandiyalıların diğer düşünce tarzlarına bakacak olursak: "Kendimizi komşularımızla kıyaslamıyoruz" Mutluluğunuzu kıyaslamayın ya da bununla övünmeyin.

"Doğanın faydalarını görmezden gelmiyoruz" Finlandiya'da iki sene önce yapılan bir ankette katılımcıların %87'si doğanın iç huzur, enerji ve rahatlama sağladığını söylemiş.

"Toplumdaki güven çemberini bozmuyoruz" 2016'da yayımlanan bir araştırma, bir ülkede güven düzeyi ne kadar yüksekse yurttaşların o kadar mutlu olduğunu göstermişti. Başkent Helsinki'de ise yapılan analizlerde, 12 kayıp cüzdandan 11'i sahibine iade edildiği belirtilmiş. Kısacası tüm ülkede halkın birbirine güvendiğini ve dürüstlüğe değer verdiğini ifade ediliyor.

HAFTALIK DERS SAATİ EN FAZLA 20 SAAT Sistemde eğitim müfredatı dinamik bir şekilde ilerlerken öğrencilerde sınav stresi ve kaygısı yaratılmaması önemseniyor.  Bundan dolayı eğitim sisteminin başarı ve mükemmele yakın olmasıyla birlikte düşük suç seviyeleri ve yüksek yaşam standartları sağlanıyor.

EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR Finlandiya’da ''eşitlik yasası'', cinsiyet yönelimleri de dahil olmak üzere hiçbir şekilde ayrımcılık yapılmamasını sağlıyor. Ayrıca ebeveynler çocuk sahibi olduklarında her iki cinsiyet de doğum izni kullanabiliyor.

EKONOMİK REFAH VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAŞAM Kişi başı düşen milli gelir 36 bin doların üzerinde olup insana yönelik yatırımların da kolaylaştığı biliniyor. Finlandiya ekonomisi %72,7 ile hizmetler; %31,4 ile sanayileşmiş karma bir ekonomi politikasına sahip bir ülke. Tüm bunların yanında Finlandiya karbon salınımı konusunda önemli adımlar atmış. Finlandiya Parlamentosu'ndan geçen yasaya göre ülke 2025 yılında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyorlar. Bu durum gelişmiş ülkeler arasında bir ilk olarak ortaya çıkmakta, doğa ve çevre dostu olaraktan mutluluklarına mutluluk katmaya devam edecekleri anlamına geliyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları