EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Karsızsanız ne yapmanız gerekir?

Yayın Tarihi: 20/11/23 07:30
okuma süresi: 5 dak.

Ülkemizde mevcut rekabet ortamı en büyük işletme problemlerinden biri. Herkes doğal olaraktan cirosunu artırmaya çalışıyor ki kar artsın ama bu aslında her zaman karı artırmıyor aksine bazı durumlarda karı bile düşürüyor.

Bir işletmede 5 masa var ve her gece doluyor. Diğer taraftan büyüdünüz 15 masa yaptınız bu durumda her gece 10 masa oldu diyelim yine tam dolmadınız. Bu durumda hesabınızı yapın göreceksiniz karlılık düşer; çünkü büyüdünüz ek masraf yarattınız, attığınız paranın yanında doluma da yanaşmadıysanız hele ek giderler, personel gideri, sabit giderler ve artan harcamalar sonucu hesabınızı siz yapın sonuç ortaya çıkacaktır.

Büyüme kolaydır, küçülme ise zordur!

Esas sorun aradaki zincirler!

Üreticiden son nihai satıcıya ürün gelene kadar ne kadar aracı halka varsa o kadar fiyat katlanarak artıyor. Fiyat baskısı oluşuyor ve rekabet koşulları ortaya çıkıyor. Hele hele finansal okur yazarlık yoksa ve maliyet hesabı tam değilse ortaya çıkan zarar, verimsizlik, operasyonel sıkıntılar ve teknolojik altyapı sorunu da eklenirse tam bir karsızlık ortaya çıkıyor.

Bu durumda ne yapmalısınız?

WALMART tekniği:” Üretici ve tüketici arasındaki alıcı-satıcı sürecini azaltıp karlılığı daha az oyuncularda toplamak” Bu durumda daha güçlü ve daha iyi hizmet veren bir sürecin ortaya çıkması ile daha karlı bir işletme ortaya çıkacaktır.

Çağ artık değişti?

Artık sadece alım satım yapan bayiliklerin bir anlamı ve önemi kalmadı. Tüm dünyada artık kargo ile bir gün hatta duruma göre ayni gün e-ticaretle kargo da ücretsiz olunca bayiliklerin de bir anlamı kalmadı. Bu durumda sadece aracılık yapan, al-sat yapan firmaların işi oldukça zorlaştı ve gelecek için çok da sürdürülebilir bir durum gibi de gelmiyor.

Neler yapmalısınız?

Ürününüz için mutlaka satış öncesi veya satış sonrası hizmetiniz tamam olmalıdır. Stoğunuzda ek yedek parçalar olmalı ve hızlı çözüm sağlamalısınız. Zihniyet: “Artık tüketiciler ürünün uzun ömürlü olması ve sağlamlığı ile ilgilenmiyorlar. Artık üreticiler bayiyi bu durumda mutlu ediyorlar ve karı fazla olan ürünlere yöneliyorlar”. Diye düşünenlerden çıktı ve artık tersine döndü. Kalite ve sağlamlık, uzun ömürlü ürünler, yıllarca dayanacak ve hakkını veren ürünler kendilerini farklılaştırdılar. Tam randımanlı ve sağlıklı, sürdürülebilir bir üretim gerekiyor ve bunun için de iyi bir yazılım ve teknolojiye sahip olmanız gerekiyor.

Gıda tarafına da bakarsak hep ayni lezzeti yakalamak, sürdürülebilir hijyen ve ayni tadı koruyan hiç ödün vermeden sağlıklı bir süreç içerisinde üretmek ve hizmet vermek bugünlerde artık çok önemli.

Hizmet kalitesi algısını müşterinize iyi vermelisiniz. Çok büyük olmak, daha karlı olduğunuzu göstermez çünkü ürünler farklı kar marjlarında oluyor. Bazen az ciro daha karlı ürünler bazen daha çok ciro az kar ve sürümden kazanmak ikisinde de tamamen farklı yollardan geçiyorsunuz. Hatta bazen de Niş Pazarda olmak daha da karlı oluyor.

Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitenizi artırmak ürününüzün sürdürülebilir bir yapıda olması ve hizmetin hep ayni olması ve hiç kaliteden ödün vermeden çalışılması bunun için de iyi bir çalışma takımına sahip olup kendini geliştirebilen, birbiri ile bağlı ve bunun yanında mutlu çalışan ve mutlu müşteri ilkesi ile işinize dört elle sarılmak ve çalışanları kollamak elbette bu süreçte büyük önem taşır.

Şimdi diyeceksiniz hayat pahalı adam nasıl çalıştıralım?

Bu konuda çok haklısınız dediğim gibi 2 kişi yanınızda çalışsa, yeni yılda özellikle sabit giderlerde ekilenince tüm bunlarla birlikte en az 55-60 bin TL arası gider yazacaksınız. Yüksek faizlerle paranın artan maliyeleri de eklenince çok zorlu bir döngüye girilecek.

Walmart tekniği ile işe başlayarak ve gerekirse geçici küçülme ile işe başlayabilirsiniz. Ürünlerinizin katma değeri ve maliyet hesaplarını iyi yapmalısınız. Karlılığı hesaplayıp ciroyu mu artırmak yoksa ürünü mü artırmak? İlk önce buna bakmalısınız. İyi hesap kitap yapıp yatırımları iyi okuyup görmek gerekiyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları