×
banner
banner
banner
Ana Sayfa YAZARLAR
banner
Ferhat ATİK
Ferhat ATİK
Mezun olunca bitmez, başlar...
Giriş Tarihi: 26/09/2019
07:00

Akademiden mezun olan öğrencilerimle de temasım hep olur. Bu yazıyı kendileri de okuyordur ve destekleyeceklerdir. Bir miktar daha evladımız, anne babalarından kopup akademiye geldi, okudu ve alınlarının akı ile mezun olup uçup gitti. Hem üzücü hem sevindiricidir bu.


Ancak her biri ile temasımda, derslerin yanında anlattıklarımı hatırlıyorlar. Mezun olunca her şeyin yeniden başlayacağı.


Tecrübemle sabit elbette.


Bana da kendi hocalarım söylerdi.


Üniversiteden, yüksek lisanstan, doktoradan… Hiç fark etmez. Mezun olup doğrudan bir boşluğa dalıyorsunuz. Ne olacağını ve nasıl şekilleneceğini bilemediğiniz, çoğunlukla karamsar görünen uçsuz bucaksız bir melekle baş başa, yalnız kalıyorsunuz.


Bu ve benzeri hisler.


Okul sona ermiştir. Orada kurulan gündelik rutinler bitmiştir. Yani bir döneminize damga vuran alışkanlıklarınız artık yoktur. Öncelikle bu alışkanlıkların olmaması bile tek başına bir yas tutma nedenidir.


Yeni hayatınızın kurgusu başlayacak ama ne zaman? Nasıl kurgulanacak? Okuduğunuz bölümde iş yapabilecek ya da bulabilecek misiniz? Sorular sorular.


Aslında en güzel yanı, bu soru ve sorgulamaların sizi olgunlaştıracağıdır. Üstelik bu dönem de bitecek ve o bitimsiz sandığınız gelecek içinde ilerlemiş ve geride anıları çoğaltıp, hayalleri azaltacağınız yaşlar da gelecektir. Şimdi 50'sine yaklaşan bir insan olarak kendimden tecrübelerle yazabiliyorum. Bu iyi bir şey mi şimdi karar veremedim.


Bu işin şakası.


Elbette, tecrübe edindiğimiz şeyler geleceğimizin aydınlanmasına neden olabiliyorsa, hayatı doğru yaşayanlardanız demektir. Hem de içindeki tüm hatalarımıza rağmen ve onlarla birlikte. Ama tecrübeler sadece omuzlarımızda yorgun yıllar olduysa ve geleceğimize ışık tutamadıysa, yaşadığımız geçmişimizde sorgulamamız gereken şeyler olduğunu düşünmemiz gerekir. Sorgulanmalı ki bundan sonrası bari güzel geçsin.


Yeni mezunsanız, endişelenmeyin. Bu güzel hayat size de nimetlerini sunacaktır. Mutluluk umudunuz hep yeşersin.


banner
banner
DİĞER Ferhat ATİK YAZILARI
banner
banner
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.