Sosyal medyadaki ilkel akıl grupları

loading
1 Ekim, Perşembe
£

9.93

9.01

$

7.67

A- A A+

Sosyal medyadaki ilkel akıl grupları

Konu her ne olursa olsun, ortaya bir olay veya olgu çıktığı anda, en olumsuz yanı ile ele alan ve hemen bu konuda bir şeyler yazan antipatik sosyal medya bireyleri var. Baktığınızda aslında sosyal medyada yazdıkları şeyler kişisel tatminden ileri gitmediği gibi toplumun aynı tatmin ihtiyacını duyan bireylerin tatmin olmaları dışında da zerre kadar kimseye faydaları yok. Kendilerine bile. Çünkü hakaret ve küfür dolu içeriklerle konuları ele alan bu ilkel akılın kimseye faydası yoktur.

Kimi zaman toplumlarda marjinal diye ifade edilen gruplar vardır ya, hani sayıları azdır, genel olarak aykırı ve farklı düşünce ortaya koyarlar; onlardan bahsetmiyorum. Bunalar onlar değil.

Bu gruba marjinal demek övgü olur. Çünkü marjinaller hakikaten övgüyü hakederler çünkü ilkeleri doğrultusunda yaşam ve düşün alanını sürdürürler.

Ama "Sosyal medyanın ilkel akıl grupları" bunlar kadar olamazlar.

Bu gruplar, aslında tek fikir etrafında dönüp duran kendilerini aykırı, idealist, toplumsal faydacı hatta sosyalist veya solcu diye tanımlasalar veya böyle tanımlanmaktan zevk alsalar da, ilkel aklın bir sonucu olarak sadece faşist, ırkçı, saldırgan ve hak tecavüzcüsüdürler.

Rağbet göstermemek, itibar etmemek, görmezden gelmek, göz ucunuza takılsa da aldırış etmeden geçip gitmek gibi savunucu çözümler olduğunu söyleyebilirim.

Şahsen zorla birisi gözüme sokmadıktan sonra, asla okuyacağım ya da sosyal medya terimi ile takip edeceğim bireylerden değiller.

Öyle ya, toplumsal ölçekte söz söyleyip kendini dinletecek kapasitede de değiller aslında. Sadece hakaretlerle dolu cümleler sayesinde, insanların bu alandaki merakları nedeniyle okunuyorlar. Aslına bakarsanız, yeni medyada bireysel hakların gelişmesi ile piyasadalar. Yoksa son zamanlarda türeyen patronaj kılıklı gazeteleri saymazsak, düzgün hiçbir yayın organında yer almaları mümkün değil. Sosyal medyada elbette yer alabilirler. Çünkü bu mecra da düzgün değil. Bu nedenle sadece düzgünleri değil, bu ilkel akla sahip birey ve grupları da bünyesinde barındırmaktadır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.