Birkaç satır aşk

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.51

8.58

$

7.28

A- A A+

Birkaç satır aşk

Kendimden kaçan kelimelerim oldu, bir aşkın peşi sıra. Gönlümden kopmuş ama gitmemiş kelimelerim. Ödün vermez anlamlardan geçti her biri. Neredeyse bir aşkın tarihi kadar, kendi tarihim kadar aklanarak. Üstatların kaleminde bir şiire, bir romana konuk oldular. Leylak kokulu satırlarda hayat buldular. Sadece benim olmayan, olamayan kelimelerim oldu hep. En güzellerini seçtim sıra sıra, kullanıldıkça yeniden hayat kazandılar. Nedense her biri bazen benden kaçtılar, başka hayatlar yaşadılar. İsteyerek, bir nihavent şarkıya söz, bir dize aruza anlam kattılar. Sevdamın ateşini söndürsünler diye ararken, onlar bu ateşe ateş kattılar. En aradığım günlerde hep ilhamımda, hep yanımda oldular. Ve çağırdıkça, tomurcuk aşklara değer kazandırdılar. İçlerinden az kullandıklarımla dertleştim bazen. Yalnızlıktan dem vurdular. Orada öylece kaldıkları hissiyle sitemkâr, yaşamak istediklerini anlattılar. Rengârenk hayatları oldu kiminin, her satırda yaşadılar. Umutsuza umut olup, aşkıma çare aradılar. Masmavi bir gökyüzünü, satır satır gözümde canlandırdılar…

O mavilik ki, derinliğinde bir sevda, sevdasında yine kelimeler taşıyan. Gönlümden dökülen her bir kelimeyle, önce aşkı yaşattılar. Kelimelerim oldu… Sıra sıra dizi dizi kelimelerim oldu… En çok ve en zor, aşkı anlatan. Kimi zaman beceriksiz kelimelerim oldu, yaşayabildiğim kadar. Ama her zaman kelimelerim oldu. Onlar var diye sevebilmeyi öğrendim. Onlarla derdimi söyledim. Kalp yangınlarımı giderdim.

Dört mevsim açan çiçeklerin, yağmur dolu bulutların, dalgalar dolusu okyanusların, boş sokakların, yalnızlıkların, düşünceyi bıçak gibi kesen eylemlerin içime doluşuna tanık ettiğim kelimelerim, nereye gitseler de bana geri geldiler. Bir tek, ama bir tek aşkta bana ihanet ettiler. Ne bir aşkı anlatmaya ne de yaşamaya hiç yetmediler, yetemediler.

Kelimelerim oldu, hiç söylenmemiş, satırlara tutsak yaşam arayan. Kelimelerim oldu yazılmamış, yazgısını arayan. Kelimelerim oldu sadece düşüncelerimde dolanan, orada kalan…

En çok aşk düşünce ihanet eden, en çok bir sevgili tarifini yapamayan kelimelerim oldu az zaman. Oysa çok zaman, kelimelerim oldu, şiirler yazdıran, duygular anlatan. Ama hepsi yalan, anlatılan kadar olanın dışında kalan, anlatamayan, anlattığı ile yeterli olamayan…

*

Aşka baktıkça anlıyorum. Yepyeni bir dünyaya açıldığını gözlerimin. Düşündükçe, evren dolusu duygu uçuşuyor içimde. Karnımda kelebek çırpınışları ama öyle böyle değil. Altı haftayı altı yüz yıl yaşayacak kelebeklerden her biri. İçime doldukça, dünyanın dışına çıkıyorum. Var olması ne güzel! Ne kadar hissetsem, ancak o kadar ben oluyorum. Ben oldukça kendimi, daha da aşkta buluyorum.

Aşkın ikliminde dolaştıkça, doluyorum, bereketli ve mağrur. Hepsini kelimelerle yaşıyorum. Yine bir kelimede kara trene el sallayan bir ayrılık bestesi, ya da ne kara trende bir yolcu, ne de ayrılığın öznesi. Cümlelerime yerleşen ifadesiyle “düpedüz istasyonun ta kendisi.”

Tüm dünlerden, yarınlardan arınmış, sadece bir tek kelime olasım var.

Duygularımı bir kelime ile anlatamadığım zaman, bulunamayan bu tek kelimenin en gerçek olduğu inancıyla.

Kelimelerim oldu çoğu zaman…

Hep, hiç yazılmamış kelimelerim…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.