Aptallığın, istediği şeyi yapabilme başarısı vardır

Yayın Tarihi: 05/11/20 06:30
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Etrafınızda olup bitenlere baktığınızda, mesela ülkemizde, Türkiye’de Ortadoğu’da, Avrupa hatta Amerika’da; ne kadar çok “aptalca” geliyor bazı şeyler. “Yok artık, bu kadarı da olamaz, bu derece aptallık da olamaz” dediğiniz bir çok şey, oluyor. Gözümüzün önünde, oluyor. 

Çünkü “aptallığın, istediği şeyi yapabilme başarısı vardır.”

Mesela birisi çıkar, sadece kişisel karaktersizliği ile tüm topluma zarar verecek bir açıklama yapar. Bunu tutup mücadelenin, eleştirinin, muhalif olmanın hatta demokrasinin arkasına saklamaya çalışır. 

Oysa bunun kişisel olduğunu rahatlıkla görürsünüz. Ardından da düşünürsünüz, “bu kadar aptalca bir şey nasıl yapılır? Ya da bu kadar aptalca bir şeye, 3-5 kişi de olsa nasıl kanar?” diye. 

Açıklaması, yine yukarıdaki cümlede: “Aptallığın, istediği şeyi yapabilme başarısı vardır.” 

*

Peki bu nedendir biliyor musunuz?

Çünkü en büyük aptallar, “okumuş cahiller”den çıkar. Okumuş cahil denen kitleyi ise şöyle anlatabiliriz: İnsanlar eğitim alarak, bir okulu başarı ile bitirebilir ve diploma hatta diplomalar alabilir. Bir okulda birinci de gelebilir Profesör de olabilir. Ancak, “okumuş insan” dediğimiz kitlenin özelliği, aldığı eğitimin davranışlarına yansıdığı insandır. 

Yani sen profesör olmuşsun ama aptalıkla konuşuyor ya da davranıyorsun. Bu seni sadece “okumuş cahil” yapar. Bu nedenle zaten, okuma yazma oranı sadece bir istatistiktir. Değer taşıyan okur-yazar oranıdır ki, ikisi çoğunlukla aynı şey sanılır. Değildir. 

*

Hadi şimdi siz gelin de, eğerli Hocam Aziz Nesin’in verdiği istatistiği kanıtlarcasına aptallık yapan dünya insanının haline bir bakın. Hadi siz gelin, kalbinin karanlığı, yüzüne, davranışına, sözlerine yansımız insanlara bir bakın. 

Bunlar aptallığın sonuçları değil midir?

İşte yine o cümle: “Aptallığın, istediği şeyi yapabilme başarısı vardır.” 

Bu nedenle insan, kendisini kuşatan şeyin yine kendisi olmamasına dikkat etmeli. Yoksa yüce ego, başardığınızı sanmanıza neden olsa da, aptallık dışardan çok belli olur.  

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları