Z neslinden aldığım ders

Yayın Tarihi: 31/05/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

İnsanlık Ailesi’nin nesilleri, özellikle son yılda çağ çağ değil, özel olarak belirlenmiş içimlerle kategorize edilmektedir. Bunları X, Y ve Z nesli olarak sıralayabiliriz. Sıkça duymuşsunuzdur. Her birinin farklı özellikleri olan nesiller bunlar. 

Düşünce tarzları, iş hayatları, teknoloji uyumları, iletişim şekilleri hatta duygusal davranışları dahi birbirinden farklılık gösterir. 

İçerisine benim de girdiğim X nesli, 1965 - 1979 yılları arasında doğan bireyleri ifade eder. X nesli uyumlu, aidiyet duygusu güçlü, idareye ve otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa önem veren bir nesil olarak anlatılır. Teknolojinin doğrudan göçmenidirler. Tamamen sonradan adapte olmaya çalışan, kısmen bunu başarmış bir nesildir. 

Y nesli ise 1980 - 1999 yılları arasında doğan bireylerin neslidir. Nesiller arası farklılığın neslidir Y nesli. Bağımsız olmayı seven, özgürlüklerine düşkün ve iş yaşamlarında da farklı bireylerdirler. Teknoloji ile araları X nesline, göre görece daha iyidir. X nesline göre Y neslinin örgütsel bağlılıkları azdır. Toplumsal meselelerde yenilgimizin de tanımı ne yazık ki budur.

Y nesli, farklı kişisel özellikler taşırlar. Uyumsuz olduğu, acımasız bir eleştirmen olduğu bilinir. 

Z nesli ise, 2000 yılı ve sonrasında doğan bireylerin neslidir.

Teknolojinin göçmeni değil doğrudan yerlisidirler. İnternet ve mobil teknolojiler onların hayat biçimleridir. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar bu neslin neredeyse var olma nedenleri gibidir. 

Sosyalleşmeleri dijitaldir. 

Nesillere 1965 ile başladım ama öncesi de var aslında. Merak edenlerle paylaşayım. 

1946 - 1964 yıllarında doğan bireylere “baby boomer nesli” deniyor. Bu deyim, II. Dünya Savaşı’nın ardından yıllık doğum hızında büyük artış olmasından geliyor. 

Bu neslin öncesi var aslında. Başlangıç nesli veya literatürdeki adı ile, sessiz kuşak”. 1927 1945 yılları arasından doğan bireyleri içerir. Toplumsal olgular karşısında, henüz küreselleşmenin oluşmadığı bir sessiz dönemi ifade ederler. 

*

Geçtiğimiz haftasonum bu ayrımın farkına vardım.

İki gün üst üste Z neslinden 23 yaşında bir genç hanımefendiden Dijital Pazarlama dersleri aldım. Rana Yılmaz’dan İlk akademik lisansım ekonomi olmasına ve pazarlama ile ilgili deneyimli olduğumu düşünmeme rağmen, Z nesli ve kendinden emin, bilgileri sımsıcak ve donanımlı bir birey, bana yakın zamanda ne çok şeyin geliştiğini öylesine anlattı ki, her şey yeniden başlamış gibi heyecanlandım. 

Önlerinden uzun yıllar, donanımlarında teknoloji, akıllarında bilgi ve vizyon. X nesli dilerim kendinden önceki nesillerin düştüğü hatalara düşmez ve harika bir gelecekleri olur. 

Bu konuda umudum var. 

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları